مطهری درباره رفع حصر: می‌خواهیم با رهبری و بعد با محصورین ملاقات کنیم

میرحسین موسوی، زهرا رهنور و مهدی کروبی حق نشر عکس .
Image caption میرحسین موسوی، زهرا رهنور و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران از برنامه دیدار با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و سپس ملاقات با میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی خبر داده که از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند.

آقای مطهری که به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، در دانشگاه امیرکبیر تهران سخنرانی می کرد در واکنش به درخواست حضار برای آزادی این سه چهره سیاسی گفته است: "من فکر می‌کنم باید مسئله حصر هر چه زودتر حل شود این نمی‌شود که ما هر چند وقت دور هم جمع بشویم و این صحبت را مطرح کنیم."

به گفته آقای مطهری "در حال حاضر رفع حصر جزو مطالبات بخش زیادی از جامعه ماست... اینکه اینها ۶ سال در حصر بودند نه با قانون منطبق است نه با تعالیم دینی".

آقای مطهری در این سخنرانی خبر داده که "برنامه داریم ضمن ملاقات با رهبری و سپس دیدار با محصوران این مشکل را حل کنیم".

همزمان با اظهارات امروز آقای مطهری، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران هم در دانشگاه تهران سخنرانی کرده و اقدامات سه چهره سیاسی محصور را "جنایت" خوانده است.

آقای محسنی اژه ای گفته که مصوبه شورای امنیت ملی برای حصر این افراد کماکان باقی است، اما دستگاه قضایی در صورت تغییر این مصوبه آمادگی محاکمه آنها را دارد.

حق نشر عکس .
Image caption علی مطهری به طور مکرر درباره ضرورت پایان دادن به حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی اظهار نظر کرده است

علی مطهری پیگیر موضوع رفع حصر

علی مطهری تاکنون بارها در سخنرانی های عمومی و اظهارنظرهای علنی خواستار رفع حصر خانگی رهبران جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ شده است. این اعتراض ها در پی اعلام شدن نام محمود احمدی نژاد به عنوان نامزد پیروز شکل گرفت و به مرور با شدت بیشتر سرکوب شد.

در یکی از تازه ترین اظهار نظرها درباره سه چهره سیاسی ایران که در حصر خانگی هستند، آقای مطهری ماه گذشته گفته بود "چون نظر مقام رهبری بر ادامه حصر است سایر مقامات به این موضوع وارد نمی‌شوند".

او خبر داده بود که حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در این زمینه با آقای خامنه ای صحبت کرده اما از آقای روحانی انتقاد کرده و گفته بود "از همان ابتدا باید قوی‌تر عمل می‌کرد". رفع حصر خانگی از این سه چهره سیاسی از وعده های انتخاباتی آقای روحانی بود. بیشتر بخوانید

تابستان دو سال پیش آقای مطهری گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به درخواست او در مورد رفع حصر یا محاکمه قضایی این سه نفر، با هر دو درخواست مخالفت کرده است.

آقای مطهری از رهبر جمهوری اسلامی ایران نقل کرده بود: "جرم اینها بزرگ است و اگر امام بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم." بیشتر بخوانید

دی ماه ۱۳۹۱، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای شخصا اسامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از میان "لیستی ۴۰ نفره" از چهره های معترض که قرار بوده بازداشت شوند جدا کرده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.