هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان پرونده محمود صادقی را به قوه قضاییه فرستاد

حق نشر عکس Mehr
Image caption محمود صادقی

محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس ایران، می‌گوید این هیئت تصمیم گرفته است که رسیدگی به پرونده اظهارات محمود صادقی درباره یاشار سلطانی را به قوه قضاییه بسپارد. آقای جمالی گفته است که قاضی پرونده یاشار سلطانی از محمود صادقی شکایت کرده است.

یاشار سلطانی، سردبیر سایت معماری نیوز و افشاگر واگذاری غیرقانونی املاک به نزدیکان شهرداری تهران بود. آقای صادقی درباره پرونده او گفت: "بايد آسيب‌شناسی شود كه چگونه دادستان ما در پرونده افشای فساد شهرداری پيش از آن كه دنبال پرونده فساد باشد دنبال افراد يا منبع درز اطلاعات به بيرون و همچنين اضافه كردن به صف متهمان پرونده است."

به گفته سخنگوی هیئت نظارت بر نمایندگان، پرونده اظهارات محمود صادقی درباره بورسیه‌های جنجالی نیز در قوه قضاییه رسیدگی می‌شود، چرا که صحبت‌های او در این باره پیش از آغاز دوران نمایندگی‌اش بیان شده بود.

سخنگوی هیئت نظارت بر نمایندگان همچنین گفت: "هیچ شکایتی از قوه قضائیه از آقای صادقی در هیئت نظارت مطرح نشده است."

محمود صادقی در روزهای اخیر به واسطه سوال درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه خبرساز شده است. آقای صادقی در در مجلس ایران خواهان توضیح قوه قضاییه درباره"شایعات" موجود پیرامون حساب‌های بانکی این قوه شد.

کمی بعد صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، بدون نام بردن از محمود صادقی گفت: "اینکه نماینده‌ای از فراکسیون امید... با کمال وقاحت از پشت تریبون مجلس، رئیس قوه قضاییه را متهم به واریز ۱۰۰۰ میلیارد تومان به حساب شخصی خود کرده است، مایه شرمساری نیست؟"

چند روز پس از آن حکم جلب آقای صادقی صادر شد و مأموران شبانه برای بازداشت او به خانه‌اش رفتند. آقای صادقی با این استدلال که نمایندگان مجلس در انجام وظایف نمایندگی مصونیت قضایی دارند در برابر بازداشت مقاومت کرد.

تشخیص این که اظهار نظر یا اقدامی جزو وظایف نمایندگی بوده است یا نه به عهده هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است.

مطالب مرتبط