روزنامه های تهران، ترزا می و وزیرش، دولت و تیم اقتصادیش

روزنامه های اول هفته تهران، شنبه ۲۰ آذر در مقالات خود به تحلیل تناقض در گفته های نخست وزیر بریتانیا و وزیرخارجه اش پرداخته و در صفحات اول خود از استعفای رییس جمهور کره استقبال کرده و در گزارش ها و مقالاتی خواستار آن شده اند که برجام از اولویت های کشور خارج شود و به جای آن توجه به اقتصاد در دستور کار دولت قرار گیرد.

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

آزادی بیان و مبارزه با فساد

جوان در بالای عکسی در بالای صفحه اول خود گزارش داده که رئيس هيئت مديره ديده‌بان شفافيت و عدالت با بيان اينكه يكي از وزراي پيشين را اجازه نداد كه طرح «مبارزه با سوداگري مسكن و زمين» عملياتي شود، گفت: وزيري كه با فشار، عضويت در هيئت مديره ۱۸ شركت را كنار گذاشت، امروز ۱۴ شركت را در دست همسر و فرزندانش دارد.

روزنامه سپاه پاسداران در دنبال این خبر از قول احمد توکلی نماینده پیشین مجلس که حالا یک موسسه غیردولتی دیدبان شفافیت برپا داشته نوشته است: بدون آزادي بيان و قلم مبارزه با فساد ممكن نيست، آزادي بيان و رسانه براي شفافيت و شفافيت براي مبارزه با فساد، بسيار لازم و ضروري به‌شمار مي‌روند و اين عناصر به يكديگر وابسته هستند.

همه زندگی مردم برجام نیست

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات انتقاد کرده که: این همه دمیدن در بوق سیاست و سیاست‌زده کردن همه اقشار و آحاد جامعه، از بهر چیست؟ مردم را در آرمانشهر سیاست دنبال چه می گردانید؟ با کدام محاسبه و بر اساس چه منطقی به مردم تلقین کرده‌اید که هیچ فعلی بدون برجام شدنی نیست و هر حرکتی بی‌برجام، بد فرجام است و اگر برجام باشد، همه چیز هست و اگر نباشد هیچ نیست.

نویسنده مقاله پرسیده: چه سودی می‌برید از این که ادبیات رایج کوچه و بازار و گفتمان مسلط دانشگاه و بازار و مسجد و محاوره روزانه مردم عادی و عامی را یکسره سرشار از برجام کنید و نتیجه این شده است که ادبیات و دغدغه سیاستمدار و وکیل و وزیر و راننده تاکسی و قهوه چی و کارگر و دانش‌آموز و زن خانه‌دار مشترک است و یک بیکار بینوا، در این کسادی بازار و رکود اقتصاد، وقتی می‌خواهد پرایدی بخرد و نان خشکی برای خانواده مهیا کند، دلش می‌لرزد که نکند عنقریب برجام نقض شود و او زیان کند!

در همه دنیا سیاستمداران کار خودشان را می‌کنند و مردم زندگی‌شان را. هر صبح کشاورزان به مزرعه می‌روند و دامداران گاوشان را می‌دوشند و صیادان به دریا می‌زنند و نانواها با عطر نان تازه به مردم سلام می‌کنند و گره سیاست بر پیشانی شان نیست و بازار کار و فعالیت و تفریح باز است و خلق بی‌دغدغه به فکر بهترکردن فردایشان هستند و بچه‌هایشان را پرورش می‌دهند با عشق به دنیایی بهتر و فردایی شکوفاتر، در هوایی بدون آلایندگی سیاست تنفس می‌کنند… و رسانه‌ها از بام تا شام به مردم نمی‌گویند اگر فلان قرارداد یا مقاوله‌نامه که میان وزیرخارجه با همتاهای دیگر بسته شد، روزی به هم بخورد روزگارتان سیاه می‌شود و آینده فرزندانتان تباه…

در مقابله روزنامه میانه رو اطلاعات، سیاست روز روزنامه جناح اصولگرا هم در سرمقاله خود به برجام پرداخته و نوشته: در صورت درخواست دولت جدید ترامپ برای هرگونه مذاکرات احتمالی پیرامون مفاد توافق هسته‌ای پذیرش این درخواست باید از سوی طرف ایرانی اجتناب گردد، چرا که رییس جمهوری که وعده پاره کردن برجام را داده به دنبال تحمیل دشواری‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی است.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده: ما که در حال اجرای توافق هسته‌ای آن هم یکجانبه هستیم، پس چرا علاوه بر تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران، برای اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا برنامه‌ریزی می‌شود؟ پر واضح است که مذاکرات دو ساله ایران و ۱+۵ بخوانید آمریکا بر سر فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان، بهانه و دستاویزی قرار گرفت تا فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا به ایران افزایش یابد.

سیاست روز در ادامه آورده:شاید بگویید ایران تنها با آمریکا مذاکره نکرد بلکه ۵ کشور دیگر هم در گروه ۱+۵ بودند، این سخن درست است اما زمانی که ما یعنی تیم مذاکره کننده هسته‌ای و دولت محترم مذاکرات را به نقش آمریکا گره زد و این کشور را تا اندازه کدخدا بالا برد، نمی‌توان اکنون که برجام آغاز و از سوی ایران اجرا شده، نقش آمریکا را نادیده گرفت.

اين تيم اقتصادي تاريخ‌ساز نمي‌شود

هوشیار رستمی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل اظهار نظر کرده که: چند ماه مانده به پايان دولت يازدهم، تور ديپلماسي اقتصادي مقام‌هاي دولتي با حضور چند نفر از افراد كليدي كابينه به گردش درآمده است. وزير امور خارجه همراه با هياتي اقتصادي به شرق آسيا رفت، وزير اقتصاد هم چند روز پس از بازگشت از برزيل به جمهوري چك رفته تا موضوع بازسازي روابط بانكي با اروپايي‌ها را پيگيري كند و محمد نهاونديان از افراد با نفوذ نهاد رياست‌جمهوري كه سابقه فعاليت اقتصادي دارد به سوييس و سوئد رفته تا او نيز در جبهه‌يي ديگر راهكارهاي بازگشت ايران به اقتصاد بين‌الملل را به سمت اجرا ببرد.

نویسنده این مقاله نتیجه گرفته: دولت يازدهم دريافته كه بايد دستاوردهاي اقتصادي محسوسي از برجام استخراج كند وگرنه در انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده قابليت غافلگيري را دارد. خود رييس‌جمهور نيز كه همواره سعي كرده نخستين سد دفاعي در مقابل حملات به برجام باشد در آخرين سخنان خود گفت كه همه تحريم‌ها جز تحريم‌هاي بانكي به صورت كامل برداشته شده و اين نشان مي‌دهد دولت كه مخالفان جدي در داخل دارد و يك دولت سرسخت غيرقابل پيش‌بيني در امريكا نيز روي كار آمده به اهميت روابط بانكي در محتواي اقتصادي برجام پي برده و حاضر نيست فرصت باقي‌مانده از دولت اول خود و دولت آخر اوباما را از دست بدهد.

تعادل به این جا رسیده که: با اين اوصاف روحاني و تيم وزرا و مشاورانش كه بر چرخيدن چرخ زندگي در اين ماه‌هاي آخر تاكيد ويژه دارند، بايد بدانند حتي اگر بتوانند احياي روابط بانكي و اقتصادي را تسريع بخشند تنها در صورتي قادر به بهره‌برداري از آن خواهند بود كه شجاعانه به پيشواز اصلاحات عميق بروند و از اين بابت هزينه ملاحظه‌گري‌هاي سياسي و اجتماعي را به جان بخرند.

شریف نظام مافی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس در سرمقاله روزنامه نوشته: در حدود ۱۰ ماهی که از اجرای برجام می‌گذرد بیش از آنکه تهدیدهای سیاسی امریکا مانعی برای حضور گسترده بانک‌های خارجی در ایران باشد، عقب بودن استانداردها و قوانین بین‌المللی در شبکه بانکی ایران در این بخش اثر گذاشته است.

نویسنده مقاله روزنامه دولت توضیح داده که: درواقع در سال‌های تحریم به دلیل اینکه بانک‌های ایرانی با شبکه بانکی بین‌الملل رابطه‌ای نداشتند یا روابط حداقلی داشتند، نیاز چندانی به روزآمد کردن مقررات و استانداردهای بانکی دیده نمی‌شد و به همین دلیل نظام بانکی ایران سال‌ها از این مقررات و استانداردها فاصله گرفت و روز به روز این شکاف بیشتر شد. اما با اجرایی شدن برجام مقامات بانکی ایران درصدد به روز‌رسانی و انطباق با این استانداردها برآمده‌اند. برهمین اساس سفر مقامات دولت ایران به کشورهای خارجی بخصوص سوئیس از نگاه اعضای پارلمان بخش خصوصی اقدامی مهم و قابل توجه است.

سرمقاله روزنامه ایران تاکید کرده: یکی از تفاوت‌های بانک‌های سوئیس این است که برخی از آنها مبادلات دلاری ندارند و بدین ترتیب از قوانین امریکا تأثیر نمی‌پذیرند. دراین کشور تعدادی از بانک‌های استانی بدون اینکه مبادلات دلاری داشته باشند از نظر دارایی و عملکرد جزو بانک‌های بزرگ دنیا محسوب می‌شوند و این موضوع یک امتیاز برای ایران به شمار می‌رود.

برجام نفتی

علیرضا سلطانی در مقاله ای در شهروند با اشاره به این وزیر نفت دوباره راهی وین می شود تا در جلسه اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها شرکت کند نوشته: . این نشست برای تحکیم توافق طلایی اوپک برگزار می‌شود و بیراه نیست اگر این دستاورد ایران را برجام نفتی بنامیم. دستاوردی که موجب شد ایران را درمقابل عربستان به‌عنوان یک قدرت بزرگ در رسانه‌های جهان مطرح کند.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد انرژی در ادامه مقاله نظر داده که براساس تصمیم اوپک، مبنای تولید ایران ٩٩٧/٣‌میلیون بشکه درنظر گرفته شده که میانگین تولید ١٦‌سال گذشته این کشور است. براین مبنا، ایران تولید روزانه خود را از ابتدای ‌سال آینده میلادی ۳.٧٩٥‌میلیون بشکه ثابت می‌کند. مبنایی که با توجه به رقم کنونی تولید ایران نه‌تنها کاهش نمی‌یابد افزایشی در حد روزانه ٩٠‌هزار بشکه پیدا می‌کند.

مقاله شهروند به این جا رسیده که: این شرایط ایران را پیروز بزرگ اوپک ١٧١ کرد، اما به راحتی و آسانی به دست نیامد بلکه ثمره ٢٠ماه تدبیر و مقاومت نفتی است. تدبیر از این منظر که ایران از ابتدای روند ٢٠ماهه، بدون هیچ‌گونه تزلزلی، بر افزایش سریع و مقتدرانه تولید نفت با رفع عملی تحریم‌ها اصرار کرد و مقاومت نیز ازجهتی که به‌طور قاطع درمقابل فشارهای داخلی و خارجی منطقه‌ای و بین‌المللی برای هرگونه محدودیت ایستاد.

ردیف بودجه را ببینید ردیف شوید

پوریا عالمی در ستون طنز روزنامه شرق نوشته: ما سال‌هاست که با خانواده آخر سال که می‌شود، برای قهقهه‌زدن منتظر دوتا چیز می‌مانیم: اول پخش برنامه کلاه‌قرمزی و پسرخاله از سیما و دوم انتشار بودجه بودجه سالانه کشور تا بخوانیم و از خنده روده‌بر شویم.

این طنزنویس تاکید کرده: حالا با بودجه‌های جاهای دیگر کار نداریم. همین بودجه‌ای را که به اسم فرهنگ و اینا داده می‌شود بروید نگاه کنید. اگر این پول را توی این سال‌ها که گذشت، بطری‌بطری آب‌معدنی خریده بودند و ریخته بودند کف زمین، الان کویر لوت برای خودش اقیانوسی شده بود.

در انتهای ستون طنز شرق آمده: به نظر ما بخش زیادی از اینها که از بودجه فرهنگ بهشان پول تپل داده می‌شود باید اسمشان را از ردیف فرهنگی دربیاورند و ببرند در ردیف بودجه صنعت. چرا؟ چون این عزیزان بلدند پول را تبدیل ‌کنند؛ یعنی درواقع اگر از تلاش این بزرگواران واقعا درست استفاده کرده بودیم، کشورمان الان بزرگ‌ترین و تنها صادرکننده این تبدیلات به سراسر جهان بود.

حق نشر عکس اعتماد
Image caption کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

ترزا می و وزیر خارجه اش

علی آهنگر در مقاله ای در ابتکار نوشته: کمى ساده انگارى است اگر حضور سراسیمه ترزا مى در جلسه شوراى همکارى خلیج فارس را به ایران هراسى صرف نسبت دهیم. واقعیت این است که سایکس پیکوى دیگرى در راه است. درست صد سال از آن توافق گذشته، در آستانه سال ٢٠١٧، در جهانی که دو پدیده یعنى داعش و ترامپ دارد، ترسیم خطوط جدید منطقه هاى نفوذ در خاورمیانه با حضور ترامپ رنگ اجرایى به خود می گیرد.

نویسنده معتقد است حضور ترامپ اما موضوع نقشه جدید خاورمیانه را از حالت خیال و تصور، با سرعت وهم انگیزى به واقعیت نزدیک تر ساخت. به ویژه تماسها و همراهى هاى او با ولادیمیر پوتین این نگرانى را در بازیگران بین المللى بوجود آورد که مبادا در نقشه جدید خاورمیانه بى سهم باقى بمانند. آنها مى خواهند در ترسیم نقشه جدید، حضور پر رنگ ترى داشته باشند. تقلاهاى روسیه در منطقه و پروازهاى موشکى و نظامى اش سرانجام آمریکا را به پذیرش مناطق تحت نفوذ روسیه متقاعد ساخت.

اعتماد در سرمقاله خود با تاکید بر این که معمولا بریتانیا در سياست خارجي بسيار د‌قيق و منضبط عمل مي‌كند‌ و از اين جهت با ساير قد‌رت‌هاي جهاني غربي متمايز است پرسیده پس چرا د‌ر اين مساله كه شايد‌ مهم‌ترين آزمون بريتانيا بعد‌ از برگزيت باشد‌، تا اين حد‌ متضاد‌ و حتي متناقض عمل كرد‌ه است؟ آيا اين مساله را مي‌توان به روحيه سركش و جنجالي امور خارجه بريتانيا مرتبط کرد‌؟ به نظر مي‌رسد‌ كه مشكل اصلي د‌ر وضعيتي است كه بريتانيا پس از خروج از اتحاد‌يه اروپا با آن مواجه شد‌ه است.

به نظر نویسنده این مقاله: اين وضعيت به نحوي تناقض‌آميز است. از يك سو بايد‌ با جنگ‌هاي فرقه‌اي مخالفت كنند‌ از سوي د‌يگر خروج از اتحاد‌يه اروپا عوارض اقتصاد‌ي سنگيني براي آنان د‌ارد‌ و بايد‌ به نحوي اقد‌ام به جبران آن كنند‌ و هيچ راهي زود‌ بازد‌ه‌تر از فروش جنگ‌افزار به كشورهاي پول‌د‌ار و د‌رگير جنگ‌هاي منطقه‌اي نيست. بنابراين خانم نخست وزير براي تامين هد‌ف اخير راهي منطقه مي‌شود‌ و بوریس جانسون نيز آن سخنان متضاد‌ را بيان مي‌كند‌.

اعتماد در نهایت سیاست دولت ترزا می را شکست خورده توصیف کرده چرا که آن زماني كه بريتانيا مي‌توانست شانه به شانه آلمان يا فرانسه و ايتاليا د‌ر عرصه اقتصاد‌ي و فناوري عمل كند‌، گذشته است و با توجه به تقسيم كاري كه د‌ر چند‌ د‌هه گذشته د‌ر عرصه اقتصاد‌ي انجام شد‌ه است، بريتانيا از نظر صنعتي و زيرساخت‌هاي فناوري از اتحاد‌يه اروپا عقب‌تر قرار گرفته و قد‌رت برتر صنعتي جهت ايفاي نقش مسلط و برتر را د‌ر منطقه ند‌ارد‌ و اين نيز تناقضي د‌يگر است.

مسعود سلیمی در جهان صنعت در مقاله ای از کمبود چهره های نامدار در صحنه سیاسی جهان نالیده و بعد از اشاراتی به فرانسه بعد از دوگل نوشته در بریتانیا هنگامی که نام‌هایی چون چمبرلین، چرچیل، دیزرائیلی، تاچر و حتی بلر در ذهن می آید، چگونه می‌توان کامرون و خانم ترزا می را با آنها در یک کفه گذاشت یا زمانی که در دفتر سیاست اروپا مثلا در قرن بیستم با مک میلن و چمبرلین و بالفورد و حتی هامون در مسند وزارت خارجه لندن روبه‌رو می‌شویم، چگونه می‌توان با بوریس جانسون کنار آمد.

نویسنده این مقاله با اشاره به اختلاف به گفته های ترزا می و وزیر خارجه اش بوریس جانسون بحران های امروز را فرصتی برای ولادیمیر پوتین دانسته تا رویای تجدید «تزاریسم» را در ذهن بپروراند. چرا که در کمبود شخصیت‌های تاریخ‌نگار، جهان به سوی آنارشیسم دولتی، چهارنعل پیش می‌تازد چراکه این جا غیر از توانایی‌های عوام‌گرایانه، نگاه یکسونگرانه، تعقل و خردورزی و باور جهان وطنی هم نیاز است، در غیر این صورت جهان باید با شخصیت‌هایی چون ترامپ، جانسون، ماری لوپن، پوتین و مثلا رهبر حزب پنج ستاره ایتالیا روزگار بگذراند.

حق نشر عکس ایران
Image caption تیتر و عکس ایمان جنتی، ایران

زیر چتر برف پاییزی

روزنامه ایران در گزارش اصلی خود از ورود سامانه بارشی از سمت شمال غرب و شمال به کشور و بارش برف در این مناطق خبر داده و نوشته: امروز در سواحل دریای خزر بین ۳ تا ۶ درجه و تا روز یکشنبه در شمال شرق بین ۷ تا ۱۰ درجه دمای هوا کاهش می‌یابد.

این روزنامه به نقل از مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور نوشته امروز بارش برف و باران در بیشتر راه‌های شمالی و مرکزی کشور شدت می گیرد و بر اساس آخرین اطلاعات در راه‌های اسالم - خلخال درگیلان و اردبیل، راه‌های هراز، فیروزکوه و دماوند و در راه‌های سمیرم - شهرضا و راه میامی - سبزوار در استان سمنان و همچنین راه توسکستان در گیلان بارش برف گزارش شده است. حتی در راه گرمسار در استان سمنان.

چاره ترافیک چیست

فرهیختگان در مقاله ای نوشته: این روزها گره کوری به جان شهر تهران افتاده است. حتما شما به‌عنوان یکی از هزاران خواننده روزنامه «فرهیختگان»، این روزها گرفتار ترافیک و راهبندان سخت تهران بوده‌اید. مدت کوتاهی است در تهران به هر نقطه‌ای که بروید و در هر ساعتی که تردد کنید، با راهبندان سنگینی روبه‌رو می‌شوید. درواقع ترافیک از محل و ساعات معمول خود خارج شده و به محلات و ساعات دیگر گسترش یافته است. مشکل چیست؟ چرا گره کور ترافیک تهران که باعث حجم عظیمی از آلودگی هوای شهر می‌شود، نه‌تنها باز نمی‌شود بلکه روزبه‌روز بیشتر می‌شود؟

به نوشته این مقاله: امروزه وقتی از معضل ترافیک و راهبندان سخت و هوای آلوده سخن می‌گوییم، آه همه مسئولان مرتبط با این موضوع بلند می‌شود. گویی نه اینکه خود آنها یکی از کسانی هستند که باید این مشکل را برطرف و حل کنند. هرکدام از وظیفه خود استنکاف می‌کنند و مشکل را بر گردن بی‌قواره دستگاه دیگری می‌اندازند.

در ادامه مقاله فرهیختگان آمده: یکی می‌گوید که شهر ایراد مهندسی دارد، آن یکی تولیدات بی‌رویه خودرو را عامل اصلی می‌داند، دیگری از وزارت بازرگانی که مجوز واردات را صادر می‌کند سخن می‌گوید، یکی شهرداری را زیر سوال می‌برد، دیگری از وزارت نفت سخن به میان می‌آورد و همه چشم خود را به مشکل ترافیک و ساعت‌ها معطلی و تلف شدن عمر مردم می‌بندند و به دنبال یک یا چند مقصر می‌گردند؛ اما مشکل همچنان برجای خود استوار و حتی در حال گسترش است. پس چه باید کرد

اندر فواید ترافیک

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهرونگ

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهرونگ برای ترافیکی که همه ازش انتقاد می کنند فوایدی قایل شده و به طعنه نوشته با ماندن درترافیک همشهریان عزیز به موقع به سالن کنسرت موسیقی نمی‌رسند و اصحاب موسیقی بدون حضور همشهریان باید ساز بزنند و بدین ‌ترتیب خیلی زیرپوستی با معضل فرهنگی موسیقی برخوردی ناز و اصولی صورت می‌گیرد و لازم نیست کنسرت‌ها را با هزینه بالا لغو کنند!

به نوشته این طنزنویس:- در واقع اصلا وجود ترافیک شدید زمان شما را جوری می‌گیرد که هیچ شهروندی نمی‌تواند برای خیانت به زار و زندگی‌اش برنامه‌ریزی کرده و شیطانی کند. بنابراین با وجود ترافیک آمار خیانت هم کاهش یافته و اساس خانواده حفظ می‌شود.- وجود ترافیک برای آینده کودکان این سرزمین و نیز اهداف پزشکی مفید است. به‌ویژه در امر «پیشگیری بهتر از درمان» خیلی کاربرد دارد.

در ادامه ستون طنز شهرونگ آمده: انجام زایمان طبیعی برای مادر و بچه خیلی مفید است و زایمان طبیعی از بسیاری از بیماری‌های آتی مادر و کودک جلوگیری می‌کند. خب وقتی خانم باردار برای وضع‌حمل سوار آمبولانس یا ماشین شخصی شده تا به بیمارستان برسد و در راه ترافیک می‌ماند، بالاخره با گیرافتادن درترافیک و افزایش درد مجبور به انجام زایمان طبیعی درهمان ماشین می‌شود و دیگر نمی‌تواند با لوس‌بازی درخواست رستم‌زایی یا همان عمل سزارین کند.

موضوعات مرتبط