فاضل لاریجانی: دارایی‌های من، نزدیکان احمدی‌نژاد و ناطق نوری را بررسی کنید

فاضل لاریجانی حق نشر عکس iauamol.ac.ir
Image caption فاضل لاریجانی

فاضل لاریجانی، برادر روسای مجلس و قوه قضاییه ایران، با انتشار نامه‌ای از عملکرد خود در جلسه با سعید مرتضوی دفاع کرده و از دستگاه قضایی خواسته است که به دارایی‌های او و همچنین دارایی‌های نزدیکان محمود احمدی‌نژاد و علی اکبر ناطق نوری رسیدگی کنند.

فاضل لاریجانی، در نامه‌ای که در وبسایت‌های خبری منتشر شده، گفته است که جلسه او با سعید مرتضوی، فیلمبرداری از جلسه و انتشار آن اقداماتی "اغواگرانه و تخریبی" بوده و محتوای آن به طور "گزینشی و مخدوش" منتشر شده است.

نامه فاضل لاریجانی در حالی منتشر می‌شود که ابهاماتی درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه مطرح شده و از عملکرد صادق لاریجانی در مقابله با فساد مالی، خصوصا واگذاری غیرقانونی املاک شهرداری تهران، انتقادهایی مطرح شده است.

مقام‌های قوه قضاییه می‌گویند در برخورد با فساد جدی هستند و اطلاعات مربوط به حساب‌ها را در اختیار نمایندگان مجلس گذاشته‌اند.

آنها می‌گویند انتقادها از قوه قضاییه "سیاسی" است. فاضل لاریجانی هم گفته است که هدف عده‌ای "تخریب چهره رئیس قوه قضاییه" است.

فاضل لاریجانی در توضیح جلسه جنجال برانگیزش با سعید مرتضوی گفته است که این جلسه با اصرار سعید مرتضوی، با "اغواگری" رابطی از طرف او و با توجه به سابقه فاضل لاریجانی در عرصه "دانشگاهی و کارآفرینی و مشاوره به هولدینگ‌ها... برای کمک به مجموعه ایشان ... کمک به نظام در شرایط تحریم" برگزار شد.

فاضل لاریجانی پرسیده است: "چرا آقای مرتضوی که با امکانات کامل از جلسه فیلم گرفته است تمام فیلم جلسه را که حاوی سخنان خودش است بدون دستبرد و مخدوش‌کردن منتشر نمی‌کند؟"

'قلق آنها دستم است'

در بهمن۱۳۹۱ و در اوج درگیری‌های محمود احمدی نژاد با برادران لاریجانی، آقای احمدی‌نژاد محتوای جلسه‌ای میان فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی، رئیس وقت سازمان تامین اجتماعی را منتشر کرد.

حق نشر عکس Public Domain
Image caption فیلم جلسه فاضل لاریجانی و آقای مرتضوی در مجلس ایران پخش شد

در این جلسه فاضل لاریجانی از سعید مرتضوی می‌خواست زمینه را برای همکاری او با تاجری عمده فراهم کند.

فاضل لاریجانی می‌گفت می‌تواند از نفوذش روی صادق و علی لاریجانی در این زمینه استفاده کند. او گفت: "قلق آنها دستم است. هر دویشان."

او در این مکالمه مدعی می‌شود برای کسی که "مشکلاتی هم با قوه قضاییه داشت چند حکم اجرایی برایش آمده بود و مفاسد اقتصادی که چرا پول بانک را پرداخت نمی کنی، برایش مهلت گرفتم. دیگر کاری بهش نداشتند. رفتم پیش اخوی و دستورش را گرفتم."

آقای لاریجانی از سعید مرتضوی می‌خواهد که در مقابل انجام خدماتش به جای دریافت "حقوق ریالی"، "مسکن مختصری به نام یکی از بستگان" به او داده شود. او می‌گوید: "یک آپارتمان ۶۰۰- ۷۰۰ متری بگیرد... آپارتمان بهتر است به چشم نمی‌آید."

فردای انتشار این جلسه سعید مرتضوی بازداشت شد.

بعدها گفته شد تاجر مورد نظر فاضل لاریجانی بابک زنجانی بوده است.

'تخریب روسای قوا'

فاضل لاریجانی در نامه اخیر خود گفته هدف محمود احمدی نژاد از انتشار ویدئوی این ملاقات برای "تخریب چهره روسای قوای این کشور" بود.

آقای لاریجانی خواسته است که ضمن بررسی دارایی‌های او "هم‌زمان دارایی‌های نزدیکان آقای محمود احمدی‌نژاد و دارایی‌های حاج علی‌اکبر ناطق‌نوری و نزدیکانشان و سایر مسئولان نظام که ممکن است شبهه‌ای در دارایی‌شان وجود داشته باشد، مورد بررسی قرار گیرد."

شماری از مقام‌های ارشد دولت محمود احمدی نژاد با اتهام فساد مالی روبرو بوده‌اند. محمدرضا رحیمی، معاون اول او، به حبس محکوم شده است.

علی اکبر ناطق نوری رئیس دفتر بازرسی رهبر ایران است. آقای احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی پسر آقای ناطق نوری را به فساد مالی متهم کرد.

صادق لاریجانی هم چند ماه پیش آقای ناطق نوری را "مرتبط با سرمایه‌های مفسد" دانست.

این گفته صادق لاریجانی پس از آن مطرح شد که علی اکبر ناطق نوری در انتقاد از قوه قضاییه گفت: "آیا می توانیم ادعا کنیم که قوه قضائیه ما به تمام معنا اسلامی است؟ روزی یک نفر در دفتر بازرسی نزد من آمد و گفت من هیچ توقعی از شما ندارم و فقط می‌خواهم که از دادگاه بخواهید به پرونده من عادلانه رسیدگی شود."

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، در هفته‌های اخیر هدف انتقادهای زیادی بوده است.

بابک زنجانی، تاجری که به اعدام محکوم شده، می‌گوید حکم او "تلافی" افشاگری سعید مرتضوی علیه فاضل لاریجانی است.

هفته گذشته یک بسیجی پس از دیدار با صادق لاریجانی گفت: "رئیس قوه قضاییه اعلام کرد که عملکرد و کارهای فاضل را قبول ندارم و هیچ حمایتی از او نمی‌کنم، این را از قول من نقل کنید."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط