لاریجانی در نشست امنیتی تهران: ایران دشمن عربستان سعودی نیست

علی لاریجانی حق نشر عکس TASNIM
Image caption علی لاریجانی در کنفرانس امنیتی تهران لحن ملایمی در قبال عربستان داشت

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفته است که "همه کشورها به خصوص سعودی باید بداند ایران نه دشمن آنها است و نه با نقش آفرینی مثبت آنها در منطقه مخالفتی دارد."

آقای لاریجانی این سخنان را در "کنفرانس امنیتی تهران" که امروز (یکشنبه ۲۱ آذر) برگزار شده است، ایراد کرد.

"کنفرانس امنیتی تهران" با موضوع "نظم امنیتی منطقه‌ای در غرب آسیا"، اولین نشست از این نوع در ایران است.

رئیس مجلس ایران گفت: "ایران نه تنها به دنبال امپراطوری نیست بلکه مخالف این تئوری در منطقه است" و افزود: "دوران هژمون سازی های تاکتیکی نیز نیست. هژمون‌ها اگر بر پیکره تفکرات اعتقادی و استراتژیک بنا شود تاب‌آوری سیاسی و امنیتی می‌تواند داشته باشد، اما هژمون بر مبنای منافع تاکتیکی نگاهی نارس به صحنه منازعات منطقه‌ای است."

آقای لاریجانی در سخنان خود ادامه داد که "کشورهای منطقه ظرفیت متحول‌سازی منطقه را دارا هستند" و به گفته وی برای منازعات در سوریه، یمن و بحرین باید "راه‌حل‌های سیاسی"را جستجو کرد.

رئیس مجلس ایران گفت: "ما با غرب مسیحی به هیچ وجه به دنبال درگیری‌های صلیبی نیستیم. ما روابطی مسالمت آمیز را قائلیم البته با روش های استعماری و استبدادی غرب در جهت ایجاد فضا برای رژیم صهیونیستی مخالفیم و با آن مبارزه می کنیم."

علاوه بر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، گزارش شده است که علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی، محمود علوی، وزیر اطلاعات، حسام‌الدین آشنا، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در جلسه افتتاحیه ایم کنفرانس شرکت کرده‌اند.

همچنین گزارش شده است که تعدادی از سفرای خارجی مقیم ایران نیز در نشست تهران، شرکت کرده‌اند.