ناطق نوری: تنگ‌نظری و تملق در حال پوک کردن انقلاب است

علی اکبر ناطق نوری حق نشر عکس Tasnim
Image caption علی اکبر ناطق نوری در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی دو دوره رئیس مجلس ایران بود

علی‌اکبر ناطق‌ نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دفتر بازرسی رهبر ایران، با انتقاد از وضعیت اجتماعی و فساد اقتصادی کشور گفت که "تنگ‌نظری، تملق، رودربایستی و ایجاد باندبازی از عوامل اصلی شکل‌گیری گسترده فساد" است.

آقای ناطق نوری که صبح امروز (دوشنبه ۱۲ دسامبر/۲۲ آذر) در همایش مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی تهران صحبت می‌کرد از روش خصوصی‌سازی انتقاد کرد و گفت بخشی از آن به دلیل "نگاه چپگرایانه" همه دولت‌ها پس از انقلاب بوده است.

او گفت: "همه دولتهای بعد از انقلاب در مسائل اقتصادی کشور چپ بوده‌اند چرا که سعی می‌کنند خود را از نگاه حکومت شاهنشاهی دور کنند. اگر هم رئیس دولت نگاه چپ نداشت، اما عمده کارگزاران دولتها محدودنگر بودند. در ابتدای انقلاب عده محدودی وجود داشتند که مخالف نگاههای چپ‌گرایانه بودند."

آقای ناطق نوری در انتقاد از خصوصی‌سازی در سال‌های اخیر گفت که بسیاری از شرکت‌ها خصوصی نشده‌اند و به اسم خصوص‌سازی به نهادهایی همچون تامین اجتماعی و ستاد اجرایی فرمان امام واگذار شدند.

آقای ناطق نوری که در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی دو دوره رئیس مجلس ایران بود، در سال‌های اخیر کمتر در مناسبات سیاسی شرکت کرده است و کمتر در مجامع عمومی سخنرانی می‌کند.

او در سخنرانی امروز دوشنبه، ۲۲ آذر خود نسبت به اظهاراتی که اخیرا در خصوص فعالیت‌های اقتصادی نزدیکان او گفته شد واکنش نشان داد و خواهان آن شد که اگر کسی مدرکی از "فساد اقتصادی" خانواده او دارد، آنها را منتشر کند.

بیشتر بخوانید: انتقاد ناطق نوری از 'سیر قهقرایی' در جمهوری اسلامی ایران

حق نشر عکس Mehr
Image caption ناطق نوری پس از پایان مجلس پنجم کمتر در مجامع عمومی اظهار نظر کرده است

او گفت: "من دو پسر دارم و به آنها گفته‌ام که نه در سازمان‌های دولتی کار کنند و نه فعالیت تجاری داشته باشند. این که عده‌ای فقط حرف می‌زنند که فلانی یا فرزندانش از فلان رانت استفاده کرده‌اند و مدرکی ارائه نمی کنند، خود نشان‌دهنده عمق فساد در جامعه است."

اخیرا فاضل لاریجانی، برادر روسای قوه‌های مقننه و قضاییه در دفاع از عملکرد اقتصادی خود از دستگاه قضایی خواست که به دارایی‌های او و همچنین دارایی‌های نزدیکان محمود احمدی‌نژاد و علی‌اکبر ناطق نوری رسیدگی کنند.

در سال ۱۳۸۸ و در جریان مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران نیز فرزندان آقای ناطق نوری را متهم به فساد اقتصادی کرد.

بیشتر بخوانید: صادق لاریجانی، ناطق نوری را 'اپوزیسیون' و 'مرتبط با سرمایه‎های مفسد' خواند


برخی از گفته‌های علی اکبر ناطق نوری در همایش مبارزه با فساد

منبع: تسنیم

  • سه چیز مثل موریانه مشغول پوک کردن انقلاب است؛ تملق، رودربایستی و سوم خط‌‌بازی و تا زمانی که این سه مورد وجود داشته باشد اگر ۱۰ هزار ماده قانونی نیز تصویب شود هیچ دردی از کشور دوا نخواهد شد.
  • ما کمبود قانون در کشور نداریم. بلکه با زیادی قانون هم مواجه هستیم. عمدتا به قوانین عمل نمی‌کنیم و بعضا مایه سوء‌استفاده از بحث تعدد قوانین ایجاد شده است.
  • ده‌ها تریلی قاچاق وارد کشور می‌شود و اخبار اینها منتشر می‌شود و ما نمی‌دانیم اینها را برای چه کسانی نمایش می‌دهند و قرار است چه کسی با فساد مبارزه جدی کند.
  • در سالهای اخیر رتبه شفافیت ایران از ۸۷ به ۱۳۶ تنزل پیدا کرده است که این وضعیت مناسبی برای کشور نیست.
  • چطور فردی ۳۵۰ میلیارد تومان وام دریافت می‌کند در حالیکه وثیقه آن بسیار ناچیز بوده است اما ما نمی‌توانیم به یک فرد نیازمند ۱۰ میلیون وام بدهیم.
  • پس از پیروزی انقلاب همه کارمندان رشوه‌گیر دچار ترس شده بودند اما با نکات و اشتباهات کوچکی که از سوی مسئولان آغاز شد رشوه‌گیری در ادارات و سازمانها باب شد و امروز به جایی رسیده‌ایم که فرد رسما طلب رشوه می‌کند.
  • از ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی چه چیزی در آمده است؟ دو سال قبل نیز من این نکته را گفتم که برای بنده هزینه‌های زیادی ایجاد کرد.

مطالب مرتبط: دختر ناطق نوری اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره پدرش را 'غیرمسئولانه و غیراخلاقی' خواند