مقام کاخ سفید: دستور روحانی برای ساخت سوخت هسته ای کشتی ناقض برجام نیست

Image caption موضع دولت اوباما در مورد دستور امروز روحانی را یک مقام کاخ سفید که خواسته نامش فاش نشود اعلام کرده

کاخ سفید گفت که دستور حسن روحانی رئیس جمهور ایران به متخصصان هسته ای این کشور برای ساخت کشتی های دارای سیستم سوخت هسته ای، ناقض توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی نیست.

خبرگزاری رویترز این خبر را دوشنبه ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) و به نقل از یک مقام کاخ سفید که خواسته نامش فاش نشود منتشر کرده است.

رئیس جمهور ایران امروز در دو حکم جداگانه به وزیر امورخارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی از آنها خواست که مراحل پیش‌بینی شده در برجام برای رسیدگی به موارد ‏نقض آن را اجرا کنند.

آقای روحانی در یکی از این احکام، از علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خواست که برای طراحی و تولید "پیشران" (موتور) هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی و طراحی تولید سوخت آن اقدام کند.

آقای روحانی آقای صالحی را موظف کرد که طرح و برنامه‌ زمان‌بندی شده برای اجرای بندهای این حکم را ظرف حد اکثر سه ماه به او ارائه کند.‏

آقای روحانی در حکمی دیگر از محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده برنامه هسته‌ای ایران خواست با توجه به اینکه به گفته او دولت آمریکا در اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون "تعلل و اهمال" کرده، پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی را آغاز کند.

ساعاتی پیش از صدور این احکام، علی اکبر ولایتی، عضو هیئت نظارت بر برجام گفت تصمیم‌ها در واکنش به تمدید تحریم‌ ایران به زودی اعلام می‌شود.