روزنامه های تهران: گاز و نفت برای روس ها

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۲۴ آذر در مقالات خود از انتخاب ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا تعجب زده شده و در گزارش هایی از واگذاری مطالعات حوزه های نفتی و گازی ایران به روسیه به عنوان اتفاق مهمی یاد کرده و در عین حال از فرمان رییس جمهور به دو وزیر برای واکنش به تصمیم کنگره در تحریم ایران نوشته و درباره آن اظهار نظر کرده اند.

خبر مهم دیگر روزنامه های امروز فسخ قرارداد فروش شرکت مخابرات به یک شرکت وابسته به یک نهاد نظامی است.

حق نشر عکس تعادل
Image caption تیتر و عکس صفحه اول تعادل

مناطق مرکزی در قوروق نفت و گاز روسیه

نادی صبوری در گزارش اصلی روزنامه اقتصادی تعادل خبر داده که: هفتمین میدان نفتی ایران، برای مطالعه به روس‌ها سپرده شد. اتفاقی که طبق اظهارات بی‍ژن زنگنه وزیر نفت، باعث می‌شود روس‌ها در حال حاضر بیشترین سهم را در مطالعات میدان‌های نفتی ایران داشته باشند. دیروز و در جریان سفر وزیر انرژی روسیه به همراه ۵۵۰ تاجر روسی به ایران، دو میدان نفتی جدید به شرکت گازپروم برای مطالعه سپرده شده و باعث شد گازپروم به چهارمین شرکت روسی تبدیل شود که در دوران پسابرجام با نفت ایران وارد همکاری شده است.

گزارشگر اشاره کرده که همزمان شرکت های گاز ایران و گازپروم روسیه هم تفاهمنامه ای امضا کردند که نکته مهم آن ابراز علاقه روسیه به پروژه‌های ال ان جی در ایران و همچنین گسترش خطوط لوله گازرسانی به ویژه به هند بود. هر چند مدیرعامل شرکت ملی گاز نیز در این مراسم عنوان کرد که ایران و روسیه ظرفیت ایجاد بازار مشترک بین‌المللی در حوزه گاز را دارند، اما ابراز علاقه روس‌ها به حضور در تجارت گاز ایران، از آنجایی که روسیه مهم‌ترین رقیب منطقه‌یی ایران در گاز به حساب می‌آید، می‌تواند نوعی سهم‌خواهی و مانع بر سر تجارت مستقل گاز ایران نیز به حساب بیاید.

تعادل نوشته: در چنین فضایی اما، درست چند روز پس از توافق اوپک و غیر اوپک بر سر کاهش سقف تولید، الکساندر نواک با لبخند مخصوص و چهره مغرورش پشت میزی ایستاد که اوراق مطالعه ۲ میدان نفتی ایرانی در حال امضا شدن بود. تصویر نواک در کنار زنگنه، در مراسم امضای تفاهمنامه‌یی که در ماهیت آن‌قدر مهم به حساب نمی‌آید، نشانه‌یی از جدی و مصمم بودن روسیه برای حضور در پروژه‌های نفتی ایران داشت.

فسخ قرارداد مخابرات

شکوفه حبیب‌زاده در گزارش اصلی شرق از فسخ قرارداد بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی کشور خبر داده و به نقل از سایت رسمی سازمان خصوصی‌سازی کشور نوشته به خاطر نقض مکرر تعهدات شرکت خریدار این قرارداد فسخ شده و این خبر مانند بمب ترکید، فسخ قراردادی که به موجب آن، ٥٠ بعلاوه یک درصد سهام مخابرات به کنسرسیوم شرکت توسعه اعتماد مبین واگذار شد.

گزارش شرق بدون اشاره به این که شرکت خریدار مخابرات کشور متعلق به یک نهاد نظامی است از قول رئیس‌ سازمان خصوصی‌سازی نوشته: قرارداد واگذاری مخابرات ایران ١٢ روز قبل به علت پرداخت‌نشدن دو یا سه قسط از سوی شرکت اعتماد مبین و برگشت‌خوردن نزدیک به هزار میلیارد تومان چک آن فسخ شد. به جمع این چک‌ها به پنج یا شش فقره رسیده که مربوط به دو یا سه قسط آخر این واگذاری بوده است.

شرق نوشته: رئیس هیأت‌مدیره توسعه اعتماد مبین نیز در واکنشی دیگر به این اطلاعیه، گفت: امیدواریم با مذاکره انجام‌شده و پذیرش تقاضای استمهال این موضوع حل شود. این یعنی دادن سه ماه مهلت برای وصول مطالبات.

همزمان با اظهارنظرهای مختلف یک مقام مطلع در شرکت مخابرات گفته: سازمان خصوصی‌سازی به‌ دلیل پرداخت بخش عمده‌ای از قرارداد که حدود هشت هزار میلیارد تومان است، نمی‌تواند قرارداد واگذاری بلوک سهام شرکت مخابرات ایران به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین را فسخ کند. به گفته وی، طبق قرارداد، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند به میزان مبلغی که اعتماد مبین پرداخت نکرده، برای مثال سه یا چهار درصد مجموع سهام را بازگرداند و به دیگری واگذار کند.

روس ها برنده پیروزی حلب

صلاح‌الدین هرسنی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: واقعیت‌های میدانی نبرد حلب بیانگر آن است که ارتش سوریه در آخرین مراحل عملیات آزادسازی حلب قرار دارد و به زودی اعلام پیروزی خواهد کرد. دو عامل در پیروزی ارتش سوریه در نبرد حلب نقش داشته‌اند؛ اول انسجام راهبردی محور‌ سوری- روسی و دوم عدم پذیرش هر نوع آتش بس توسط مقامات سوریه است.

به نوشته این مقاله: اگر‌چه جنگ در حلب با پیروزی ارتش سوریه و محور مقاومت رو به پایان است‌ اما این، به معنای پایان جنگ نیست‌ چراکه واقعیت‌های میدانی جنگ در سوریه نشان می‌دهد که مقصد بعدی محور مقاومت، پیشروی به سوی غرب یعنی استان ادلب‌ یا شرق استان رقه، شهر باستانی پالمیرا خواهد بود. تردیدی نیست که بازگشایی جبهه جدید که بعد از نبرد در حلب پیش روی ارتش سوریه قرار گرفته است، ناشی از تکنیک‌های جنگی فرامرزی داعش است.

جهان صنعت نوشته: به هر حال پیروزی در حلب، معادلات جنگ در سوریه را به طور اساسی تغییر داده و رویاهای جبهه ضد‌سوری مبنی بر فروپاشی یا تجزیه سوریه را تا میزانی قرین وهن و شکست کرده است. در سطح داخلی و منطقه‌ای محور مقاومت توانسته پس از نبردی طولانی و دشوار، پیروزی راهبردی را علیه جبهه تروریسم رقم زند. در سطح جهانی هم روسیه پیشتاز معادلات منطقه‌ای است و با همه راهبرد‌های مخرب و کارشکنانه غرب، مشغول رقابت در برابر رقبای دیرینه خود به ویژه ایالات متحده آمریکاست.

حق نشر عکس آفتاب یزد
Image caption تیتر و عکس صفحه آفتاب یزد

ماموریت تازه ظریف و صالحی

علی بیگدلی در سرمقاله نوآوران نوشته: آن چه در خصوص تمدید تحریم های ۱۰ ساله وجود دارد، اگرچه به نوعی ناقض صریح برجام است، اما به گستردگی تبلیغاتی که در خصوص آن شده است، نیست. آن چه از سوی مخالفان برجام دیده شد، جنگ اعصابی بود که بیش از هر چیز ذهن جامعه را به خود درگیر کرد و این درحالی ست که هنوز رئیس جمهوری آمریکا آن را امضا نکرده. جامعه امروز نیازمند دریافت پاسخی مناسب درباره هیاهوهایی است که در خصوص برجام ایجاد شده است.

به نوشته این مدیر وزارت خارجه: آمریکا در شرایط تغییر قدرت از رئیس جمهوری دموکرات به فردی جمهوری خواه است که هنوز هیچ سیاستی از وی منعکس نشده و بیش از هر اقدامی در خصوص رفتارها و شعارهای وی باید منتظر تحولات آتی این کشور باشیم.سرنوشت برجام هنوز مشخص نیست و برای تعیین تکلیف بستگی به تحولاتی دارد که در آینده اتفاق می افتد. یکی از طرف های اصلی ایران در توفق هسته ای اتحادیه اروپاست که نحوه موضع گیری های آن می تواند در چگونگی مسیر این توافق بین المللی تا حد زیادی تاثیرگذار باشد.

نویسنده مقاله نوآوران در نهایت نوشته: آن چه از سوی حسن روحانی در خصوص «تولید سوخت» مصرفی پیشران هسته‌ ای به وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی دستور داده است نوعی ژست سیاسی بوده که به منظور توقف آمریکا از انجام عملیاتی علیه برجام است.

حسن بهشتی پور در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: از منظر سیاسی و دیپلماتیک مطابق دستور رییس جمهور، وزیرخارجه باید طی یک تبادل نظر، سایر کشورهای طرف توافق هسته‌ای را توجیه کند که برجام نقض محتوایی شده است و بر این مبنا ایران شکایت خود را از طریق مکانیزمی که در خود برجام تدارک دیده شده است، پیگیری می‌کند. البته این یک فرآیند پیچیده و طولانی است اما از آنجایی که ایران تمام مواردی که طبق برجام متعهد به اجرای آن بوده را اجرایی کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تأیید کرده است، بنابراین انتظار می‌رود اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران همراه باشند و طرف امریکایی را قانع کنند که روند عهدشکنی برجام را متوقف کند.

به نوشته این مقاله: دومین وجه از فرمان رئیس جمهوری به اقدامات موازی ایران همزمان با پیگیری مکانیزم شکایت در برجام باز می‌گردد. از آنجایی که معادلات سیاسی پیچیده‌ای بر مناسبات کشورهای طرف توافق حاکم است، ایران باید یک اقدام موازی هم انجام می داد.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: حالا رئیس جمهور سازمان انرژی اتمی را موظف کرده است تا درباره پیشران‌های هسته‌ای- که منظورکشتی‌ها و شناورهایی است که با سوخت هسته‌ای کار می‌کنند- تحقیق و توسعه انجام دهد. اثر این فرمان آن است که به طرف مقابل پیام می‌دهد که اگر قرار است هر یک از طرف‌های توافق به بهانه‌های مختلف در خصوص برجام نقض عهد کند، زمینه‌های مختلفی برای عهدشکنی ایران هم وجود دارد. یعنی این طور نیست که دست ایران بسته باشد و نتواند پاسخی درقبال کارشکنی‌های امریکا انجام دهد.

جعفر تکبیری در گزارشی در روزنامه جوان خبر داده که :دستور رئیس‌جمهور به ظریف و صالحی برای آنچه که «واکنش به نقض برجام از سوی دولت امریکا» خوانده می‌شود، بلافاصله با واکنش صاحب‌نظران درباره میزان اهمیت آن روبه‌رو شد. برخی با نگاه مثبت معتقدند بند ۲ دستور رئیس‌جمهور به صالحی، یعنی مطالعه و طراحی «تولید سوخت» مصرفی پیشران هسته‌ای برای بهره‌گیری در حوزه حمل و نقل دریایی، اگرچه صرفاً مطالعه و طراحی است، اما سوخت این پیشران‌ها مستلزم غنی‌سازی بالای ۳/۵ درصد و حتی تا ۵۰ درصد است، بنابراین دستور رئیس‌جمهور یک «خط و نشان خوب» و نوعی آماده‌باش برای غنی‌سازی فراتر از برجام محسوب می‌شود، هرچند کلیت دستور «فراتر از برجام» نیست و کاملاً در چارچوب برجام تعریف می‌شود.

روزنامه سپاه پاسداران تصریح کرده:با توجه به اینکه دستور روحانی ساعاتی قبل از پایان مهلت رئیس‌جمهور امریکا برای امضا کردن یا نکردن مصوبه کنگره صادر شده، باید دید آیا قدرت لازم را برای پیشگیری از «نقض فاحش برجام» دارد یا ایران در دفاع از حقی که در برجام از دست داده و با بدعهدی امریکا روبه‌رو شده است، به اقدام عملی مؤثرتری نیاز دارد.

فایده ای ندارد

حسین شمسیان در یادداشت روز کیهان بعد از اشاره به پایان کار برجام و شکست کامل این توافق و کسانی که به آن دل بسته بودند به اقدامات تازه دولت پرداخته و نوشته بعد از این که مجلس کاری نکرد و شورای اجرای برجام هم کار مهمی انجام نداد با اعلام استفهام نوشته: انتشار نامه رئیس جمهور محترم به آقایان ظریف و صالحی را باید عملی‌ترین و در عین حال کمترین واکنش مورد انتظار به نقض عهد آمریکایی‌ها دانست!

به نوشته این روزنامه تندرو: فارغ از بکار بردن واژه‌های «تعلل و اهمال» برای رفتار آمریکایی‌ها، آنچه به وزیر خارجه دستور داده شده، کلیاتی غیرقابل ارزیابی است که نمی‌توان برای آن ارزش عملیاتی و محاسباتی قائل بود. اما نامه به رئیس سازمان انرژی اتمی، به مراتب کم‌اثرتر از نامه پیشین است و با عرض معذرت، بوی دور زدن موضوع و نمایشی بودن می‌دهد تا دستور قاطع به اقدام عملی! چرا که در متن نامه به دکتر صالحی دستور انجام دو اقدام به عنوان واکنش صادر شده اول «برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی‏» دوم: «مطالعه و طراحی تولید سوخت مصرفی پیشران هسته‌ای» .

یادداشت روز کیهان پرسیده: آیا واقعا این اقدامات واکنشی به رفتار آمریکایی‌ها است!؟ فارغ از ارزش و اهمیت ساخت پیشرانه‌های اتمی و تامین سوخت مورد نظر آن و ضرورت تلاش هرچه بیشتر و بهتر برای دستیابی به این توان ارزشمند فنی و مهندسی،باید به این نکته اشاره کرد که آنچه اکنون مورد اشاره و دستور رئیس جمهور قرار گرفته، نه تنها واکنش متناسب با رفتار آمریکایی‌ها نیست، بلکه تکلیفی است که مدت‌هاست در اجرای آن تعلل و کوتاهی شده و اکنون امر به اجرای آن را نباید به عنوان واکنش قلمداد کرد!

دربی پایتخت که نیست

مهدی مطهرنیا در مقاله در همدلی یادآوری کرده: دوران پیشابرجام در دولت احمدی‌نژاد شروع شد، زمانی که سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند و به اذن رهبر جمهوری اسلامی مذاکرات پشت پرده با آمریکا در جهت حل و فصل پرونده هسته‌ای آغاز شد. لذا رهبر با کدگذاری نرمش قهرمانانه بعد از کمپین انتخاباتی حسن روحانی بود که مذاکرات از پشت پرده در زمان ریاست جمهوری روحانی به روی صحنه آمد و از آن پس قرار شد به جای دبیر شورای عالی امنیت ملی جهت اعتبار نظام حکومتی، وزیر خارجه به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده با غرب وارد شود.

به نوشته این مقاله: امروز که این ماموریت انجام شده است و برجام توانسته از لبه خطر به کنار کشیده شود، باز این لبه خطر توسط بعضی از عناصر فراموش می‌شود. این افراد همچنین فراموش کرده‌اند که لبه‌های خطر فراوان‌تری می‌تواند پیش روی نظام جمهوری اسلامی باشد. لذا برجام یک سند حکومتی است و پذیرش یا عدم پذیرش برجام و بد یا خوب بودن آن باید مورد نقد و بررسی قرار بگیرد و همه جریانات سیاسی باید از زوایای مختلف به آن نگاه کنند، اما فراموش نکنند که برجام یک سند حزبی و جناحی نیست که به واسطه برجام بتوان رئیس جمهور شد یا رئیس جمهوری را از کاخ ریاست جمهوری پایین کشید.

نویسنده مقاله همدلی به طعنه نوشته: برجام یا پرونده‌هایی مانند آن پرونده‌هایی ملی هستند، بازی دربی پایتخت بین تیم‌های قرمز و آبی نیست که لشکرکشی حزبی و جناحی درباره آن صورت پذیرد.

برجام برجام که می‌گفتن، این بود؟!

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: چرا یک عده تا این حد از برجام ناراحت هستند، اگر برجام تغییری در وضعیت کشور ایجاد نکند تازه برمی‌گردیم به شرایط دولت قبل! اگر هم تغییرات مثبتی ایجاد کند که متأسفانه و در کمال ناباوری برمی گردیم به شرایط دولت قبل از دولت قبل! نکته جالب اینجاست که دوستان دلواپس تا دیروز فریاد«وا برجاما» سر داده و از «بی فایده» بودن این توافق صحبت می‌کردند، امروز که مبادلات تجاری با کشورهای دیگر انجام می‌دهیم فریاد«واارزا! وادلارا!» سر داده‌اند، بالاخره چه کار کنیم؟ بنشینیم یا بخندیم؟!

طنزنویس سپس افزوده: زمانی که ما کشتی‌هایی می‌سازیم که از «کرَجی» هاکربلفین کمی پیشرفته‌تر است، چرا دولت می‌رود و از کره جنوبی کشتی وارد می‌کند؟ بعد برای خرید هواپیما و کشتی که نمی‌توانیم به کشورهای دیگر«دیده بوسی» بدهیم، باید پول بدهیم. یعنی توقع دارند که شرکت‌های خارجی سه تا کشتی و چهار تا هواپیما توی جیب دکتر ظریف بگذارند و بگویند: «اینا رو با خودت داشته باش، سربازی؛ نمی‌خواد پولشو بدی»؟!

ستون طنز روزنامه دولت به این جا رسیده که: در این میان یکی از خوب‌های دلواپسان هم مصاحبه می‌کند و می‌گوید: «دولتمردان کشور را با مدل مدیریت ده‌ها سال پیش اداره می‌کنند» که اتفاقاً دلیل همراهی مردم با دولت یازدهم وجداناً همین است که کشور را با مدل ۱۰ سال قبل اداره نکرده و با مدیریت ده‌ها سال قبل اداره می‌کنند، چون مدیریت ۱۰ سال قبل بلایی بر سر جیب ملت آورده بود که بیشترین ارتباط مردم با بانک‌ها روز تولدشان و دریافت پیامک تبریک تولد بود.

حق نشر عکس شرق
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

کابیته کارتل ها یا ژنرال ها

مهران کرمی در سرمقاله ابتکار با اشاره به معرفی رکس تیلرسون مدیر اجرایی شرکت نفتی اکسون موبیل به عنوان گزینه دونالد ترامپ برای وزارت خارجه نوشته: تا حدودی از ابهامات در سمت‌وسوی آینده کابینه و سیاست دولت منتخب ایالات متحده امریکا کاسته شد. گذشته از گمانه‌زنی‌ها در باره رابطه نزدیک تیلرسون با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، نوع انتخاب یک مدیر اقتصادی آن هم از یک کارتل نفتی بزرگ به تنهایی می تواند کانون بسیاری از تحلیل‌ها قرار گیرد. همانگونه که انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری شوکی را به جامعه امریکا و جامعه جهانی وارد کرد، انتخاب‌های غافلگیر کننده و خارج از نرم سیاسی او نیز هر دم بر این شگفتی‌ها می‌افزاید.

نویسنده معتقد است: اتفاقا این انتخاب تکمیل‌کننده پازلی است که با ابهام سخنان اخیر ترامپ در باره کنار گذاشتن سیاست تغییر رژیم در کشورهای دیگر جور در می‌آید. زیرا او به جای آن که به دنبال تنش‌آفرینی و هرج و مرجی باشد که سیاست ایالات متحده امریکا از زمان اشغال افغانستان و عراق منطقه خاوریمانه را وارد دورانی از بی ثباتی و خشونت بی‌پایان می کند به دنبال سود اقتصادی است و منطق سود اقتصادی می طلبد که ایالات متحده با کشوری چون روسیه در سطح کلان راه دوستی در پیش بگیرد.

ابتکار معتقد است: حتی تهدید سیاسی‌ ترامپ علیه چین و به رسمیت شناختن تایوان نیز با این هدف است که جلو پیشروی اقتصادی چین را بگیرد و امریکا همچنان دست برتر را در اقتصاد جهانی داشته‌باشد. این نکته در باره سیاست منطقه‌ای امریکا در قبال بحران‌های خاورمیانه و به ویژه رابطه با ایران نیز قابل تعمیم است و دونالد ترامپ بیش از آن که به ایدئولوژی و خصومت بیندیشد به دنبال منافع اقتصادی از دریچه نفت است و کشورهای نفتی خاورمیانه زبان یک وزیر نفتی را بهتر از دیگران درک می‌کنند.

کوچه اول

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، شهرونگ

علی‌اکبر محمدخانی در صفحه طنز شهرونگ نوشته: چند وقت پیش یه عده با گل و شیرینی خامه‌ای اومدند و گفتند: چرا می‌خواید از خارج هواپیما بخرید، ما هر چی نتونیم بسازیم، لااقل هواپیما که می‌تونیم درست کنیم. گفتم چجوری؟ گفتند: به تو چه؟ منم گفتم: باشه برید یه دونه درست کنید، اگه تونستید، می‌دیم بقیه هواپیماها رو هم شما درست کنید.

به نوشته این طنزنویس: هیچی اینا رفتند و بعد یه مدت زنگ زدند که بیاید هواپیماتونو ببرید، جا نداریم. من گفتم: خب خودتون بیارید دیگه. گفتند: آخه یه مشکل کوچیکی پیش اومده. گفتم چی؟ گفتند: نمی‌تونیم هواپیما رو بیاریم بیرون، می‌ترسیم بغلاش بگیره به در و دیوار خط بیفته. گفتم: مگه کجا درستش کردید؟ گفتند: تو زیرزمین خونه‌مون. گفتم: شما دیگه چه اعجوبه‌هایی هستید، آخه چجوری تو زیرزمین هواپیما درست کردید؟

و بالاخره شهرونگ افزود:ه اونا گفتند به سختی. به نظرم باید توجه بیشتری به ظرفیت معجزه‌گر زیرزمین خونه‌ها داشته باشیم تا بتونیم تو همه عرصه‌ها از خارج جلو بیفتیم.

موضوعات مرتبط