آیت‌الله خامنه‌ای: به شرط مبارزه همگانی تا ۲۵ سال دیگر اسرائیل نخواهد بود

حق نشر عکس Khamenie.ir

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با رمضان عبدالله، دبیر کل "جنبش جهاد اسلامی فلسطین" گفت به شرط مبارزه همگانی و اتحاد فلسطینیان و مسلمانان، کشور اسرائیل در ۲۵ سال آینده "وجود خارجی" نخواهد داشت.

آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار عامل اصلی مشکلات منطقه را آمریکا دانست و آن را "مستکبر اعظم و شیطان اکبر" خواند که با کمک "شیطان‌های کوچک منطقه" بحران‌هایی ایجاد می‌کنند که هدف‌شان "کمرنگ" کردن مسئله فلسطینیان در افکار عمومی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر ایران، آقای خامنه‌ای با رد این موضوع که بحران در منطقه به اختلافات میان سنی‌ها و شیعه‌ها ربط دارد گفت: "برخلاف این تبلیغات، مردم سنی حلب، موصل و شهرهای دیگر به‌دست تکفیری‌های جنایتکار قتل‌عام شده و می‌شوند، بنابراین این بحران‌ها ربطی به شیعه و سنی ندارد"

آقای عبدالله در سفر خود به تهران با مقام‌های دیگر ایرانی از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز دیدار کرد.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption رمضان عبدالله در تهران با علی لاریجانی دیدار کرد

جنبش جهاد اسلامی که مخالف موجودیت اسرائیل و به دنبال تشکیل کشور مستقل فلسطین است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای دیگری چون اسرائیل، کانادا و استرالیا سازمانی "تروریستی" محسوب می‌شود و بسیاری از سیاستمداران این کشورها حمایت ایران از این گروه را "حمایت از تروریسم" می‌دانند.

این گروه در سال‌های نخستین پس از تشکیل، سیاست‌های مشابهی با حماس داشت، اما حماس با به دست گرفتن قدرت در نوار غزه فاصله خود را تا حدودی با جهاد اسلامی زیاد کرد.

چند ماه پیش وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره "تروریسم" در سال ۲۰۱۵، ایران را در صدر حکومت‌های "حامی تروریسم" قرار داد و گفت که ایران از راه‌های گوناگون، از جمله حمایت مالی، آموزش و رساندن تجهیزات به "گروه‌های تروریستی" در کشورهای مختلف جهان از جمله حماس و جهاد اسلامی کمک کرده است.

با این حال گزارش‌هایی منتشر شد که ایران به دلیل حمایت حماس و جهاد اسلامی از مواضع عربستان سعودی در یمن، حمایت‌های مالی خود از این دو گروه شبه‌نظامی را کاهش داده است.