دو ایرانی بازداشت‌شده در کنیا آزاد شدند و به تهران بازگردانده شدند

حق نشر عکس Mehr
Image caption معاون وزیر خارجه ایران برای رای‌زنی درباره این پرونده به کنیا رفته بود.

دو شهروند ایرانی که دو هفته پیش در کنیا بازداشت شده بودند، بعد از رفع اتهام در دادگاه نایروبی به ایران برگردانده شده‌اند.

نصرالله ابراهیمی و عبدالحسین قلی صفایی متهم شده بودند که "برای عملیات تروریستی، از سفارت اسرائیل در نایروبی تصویربرداری کرده‌اند."

روز چهارشنبه دادگاه کنیا اتهام‌های این دو ایرانی و همین‌طور یک شهروند کنیایی را که راننده خودرو سفارت ایران بوده، رفع کرد و حکم به استرداد این دو شهروند ایران داد.

بعد از ظهر پنج‌شنبه رسانه‌ها در ایران تصاویری از این دو منتشر کردند که مقام‌های وزارت خارجه در فرودگاه به استقبال آنها رفته‌اند.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران، به کنیا رفته بود تا درباره پرونده این دو ایرانی با مقام‌های کنیا رای‌زنی کند.

وزارت خارجه ایران از "همکاری دولت و مقام‌های قضایی کنیا" در این باره قدردانی کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دو متهم ایرانی در دادگاهی در کنیا

دادستان دادگاه گفت: "این نفر از ملاقات دو ایرانی زندانی‌شده با جرایم تروریستی بازمی‌گشتند و با تلفن همراهشان از سفارت اسرائیل فیلم گرفتند."

احمد ابوالفتحی و منصور موسوی، شهروندانی ایرانی هستند که سه سال پیش در کنیا به جرم انبار مواد منفجره به ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

سه سال پیش مقام‌های کنیایی دو ایرانی دیگر را هم که قصد داشتند با گذرنامه جعلی اسرائیلی وارد این کشور شوند بازداشت کردند. سال گذشته نیز پلیس این کشور خبر از کشف یک حلقه جاسوسی مرتبط با ایران داد.