دیدار آمانو با روحانی و صالحی در تهران؛ 'ایران تعهدات خود را انجام داده است'

روحانی و آمانو حق نشر عکس dolat.ir

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور، با یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تهران دیدار و گفتگو کرده‌اند.

به گزارش سایت دولت ایران، آقای روحانی در دیدارش با آقای آمانو گفته است که "اقدامات اخیر آمریکا بویژه تمدید قانون «آیسا»، مغایر با برجام است" و افزوده است که "مسیری که آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته، موجب کاهش اعتماد جهانی نسبت به دولت آمریکا خواهد شد."

اشاره آقای روحانی به مصوبه اخیر کنگره آمریکا و تمدید تحریمهای موسوم به "آیسا" علیه ایران است. مقامات ایرانی پیشتر نیز بر این نکته که این مصوبه کنگره مغایر با روح توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی موسوم به برجام است، تاکید کرده‌اند. قانون تحریم های ایران ابتدا در سال ۱۹۹۶ در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون تصویب شد و هر ده سال یک بار تمدید شده است.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود تاکید کرده است که "ایران تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد."

به نقل از آقای آمانو نیز گزارش شده است که "ایران از زمان اجرای برجام به تمامی تعهدات خود در این توافق به خوبی عمل کرده" و افزوده است که "برجام یک دستاورد بزرگ بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای ‌آن حمایت می‌کند."

او در عین حال تاکید کرده است که "پایبندی طرفین به اجرای تعهدات خود در برجام بسیار حائز اهمیت است."

دیدار صالحی و آمانو

پیشتر نیز آقای صالحی در یک نشست خبری پس از دیدارش با آقای آمانو گفت که دو طرف همکاری‌های دو جانبه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران آقای صالحی در نشست خبری خود گفت که در مذاکراتش با آقای آمانو درباره پروتکل الحاقی، آب سنگین و اورانیوم غنی شده و تحقیق و توسعه و همچنین دستور اخیر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به وزارت خارجه ایران و سازمان انرژی اتمی این کشور نیز بحث و تبادل نظر شد.

حق نشر عکس Tasnim

هفته گذشته آقای روحانی در نامه‌ای به رئیس سازمان انرژی اتمی، از او خواست تا در مورد "برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران (موتور) هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی" و "مطالعه و طراحی تولید سوخت مصرفی پیشران هسته‌ای، با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی" اقدام کند.

وی در نامه به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، نیز نیز به او دستور داد تا در واکنش به "تعلل و اهمال" آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای، "نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در برجام برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد."

بیشتر بخوانید: دستور روحانی برای مقابله با موارد 'نقض برجام'

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای صالحی در نشست خبری خود پس از دیدار با آقای آمانو درباره ساخت پیشران هسته‌ای گفت: "این موضوع ساده‌ای نیست که به سرعت بتوان درباره آن تصمیم گرفت و ما سه ماه فرصت داریم تا آن را بررسی کنیم. به طور معمول غنای این نوع محرک‌ها از ۵ درصد تا ۹۰ درصد است. بستگی دارد به نوع محرک و زمان و هدفی که می خواهیم داشته باشیم."

وی در عین حال تاکید کرد: "در عین حال ما این کار را در چارچوب تعهدات پادمانی انجام می‌دهیم."

مصوبه کنگره

چندی پیش، سنای آمریکا با ٩٩ رای موافق و بدون رای مخالف قانون تحریم ایران را به مدت ده سال دیگر تمدید کرد. پیشتر مجلس نمایندگان نیز با ٤١٩ رای موافق در برابر ١ رای مخالف به تمدید این قانون رای داده بود. مقامات ایرانی این مصوبه کنگره آمریکا را مغایر روح توافق‌نامه هسته ای بین ایران و قدرتهای جهانی موسوم به برجام، می‌دانند و گفته‌اند که برای مقابله با آن اقداماتی را مد نظر خواهند گرفت.

این درحالیست که روز پنجشنبه، ٢٥ آذر (١٥ دسامبر)، دفتر رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما تصمیم گرفته اجازه دهد قانون تحریم ایران به مدت ده سال دیگر بدون امضای او به قانون تبدیل شود. در اطلاعیه کاخ سفید تاکید شده است که قانونی شدن این مصوبه بر اجرای برجام تاثیری نخواهد داشت. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به این موضوع گفت ما روشن کرده‌ایم که تمدید قانون تحریم‌های ایران، تعهدات‌مان را در قبال برجام نقض نمی‌کند.

به گفته ناظران خودداری آقای اوباما از امضای این مصوبه می‌تواند به نوعی "ابراز ناخرسندی نمادین" از رای کنگره و در نتیجه، اقدامی برای ابراز حمایت مجدد از توافق هسته‌ای با ایران تعبیر شود بی آنکه اثری در اجرایی شدن آن داشته باشد.

پیشتر مقامات آژانس اتمی گفته بودند که آقای آمانو در سفرش به تهران درباره اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام با مقامات ایرانی گفتگو خواهد کرد.

ببنید: سفر آمانو به تهران برای برسی اجرای برجام

"قانون تحریم‌های ایران و لیبی مصوب سال ١٩٩٦" مقرر داشت که شرکت‌های غیر آمریکایی که در سال بیش از ٢٠ میلیون دلار در صنایع نفت ایران سرمایه‌ گذاری کنند با یک رشته تحریم‌های آمریکا مواجه می‌شوند. طبق این قانون که در سال ٢٠٠٦ به "قانون تحریم‌های ایران" تغییر نام یافت، رئیس جمهوری آمریکا ملزم است علیه شرکت‌هایی که از مفاد این قانون تخطی ‌کنند دست کم دو نوع تحریم از هفت تحریم مندرج در متن قانون را وضع کند. محدودیت دسترسی به تسهیلات بانک صادرات و واردات آمریکا، منع صدور جواز صادرات آمریکایی به مقصد شرکت مورد تحریم، محدودیت دسترسی چنین شرکتی به اعتبارات اعطایی موسسات مالی ایالات متحده و استفاده از انواع اوراق قرضه دولتی آمریکا از جمله اقداماتی است که در این قانون پیش بینی شده است.

مطالب مرتبط