ایران: قرار داد خرید ایرباس نهایی شد

هواپیمای ایر باس حق نشر عکس Getty Images

مقامات ایران می گویند که قرارد خرید ۱۰۰ فروند ایرباس نهایی شده است.

به گفته اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه ایران، این قرارداد بزودی امضا می‌شود.

مقامات ایرباس برای نهایی کردن قرار داد خود با ایران هفته گذشته به تهران سفر کردند.

گزارش شده است که اولین هواپیماهای ایرباس از اوایل سال آینده میلادی وارد ایران خواهند شد.

همزمان فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، گفته است که هفت تا هشت فروند از این هواپیما در سال ۲۰۱۷ تحویل می‌شود.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز به نقل از آقای فخریه کاشان گزارش کرده است که شرکت ایرباس، چهار مدل هواپیمای ای- ۳۲۰، ۳۲۱، ۳۳۰ و ۳۵۰ را به ایران تحویل می‌دهد. دو مدل اول میان برد و دو مدل دیگر دوربرد هستند.

به گزارش رویترز به نقل از آقای فخریه کاشان خرید هواپیماهای بزرگ و غول پیکر ای-۳۸۰ منتفی شده است. این خبرگزاری دلیل خاصی برای صرفنظر کردن ایران از خرید هواپیمای ای-۳۸۰ عنوان نکرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز در گزارشی گفته است که قیمت خریداری این هواپیماها به دلیل صرفنظر کردن از خرید ای-۳۸۰ کمتر از نصف قیمتهای تخمنیی قبلی است و بیش از ۱۰ میلیارد دلار نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: حضور نمایندگان ایرباس در تهران برای 'نهایی کردن' قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیما

ایران، پیشتر برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما با شرکت فرانسوی ایرباس به توافق رسیده بود٬ اما با توجه به اینکه برخی از قطعات ایرباس در آمریکا تولید می‌شود٬ وزارت دارایی آمریکا نیز باید اجازه فروش ایرباس را نیز صادر می‌کرد که نهایتا این مجوز ماه گذشته صادر شد.

شرکت ایرباس یک ماه قبل از رقیب آمریکایی خود بوئینگ مذاکره برای فروش هواپیما به ایران را شروع کرد و اولین خبر از تفاهم‌نامه خرید بوئینگ شش ماه بعد از امضای تفاهم‌نامه با ایرباس منتشر شد.

شرکت بوئینگ روز یکشنبه (۱۱ دسامبر) امضای قرارداد رسمی با ایران برای فروش ۸۰ هواپیما به ایران‌ را بعد از حدود چهار دهه تحریم تایید کرد.

به گفته مقام‌های ایرانی قرار است نخستین هواپیمای بوئینگ در سال ۲۰۱۸ به ایران تحویل داده شود.

بیشتر بخوانید:

+ بوئینگ امضای قرارداد رسمی با ایران را تایید کرد

+ آیا دونالد ترامپ می‌تواند فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را متوقف کند؟

+ هما در آستانه صعود یا در حال سقوط؟

+ تاریخچه هما پس از انقلاب

مطالب مرتبط