تلاش نمایندگان زن مجلس برای افزایش سن قانونی ازدواج دختران

حق نشر عکس iSna

چند نماینده عضو فراکسیون زنان مجلس ایران گفته‌اند در حال تدوین طرحی در خصوص افزایش سن قانونی دختران برای ازدواج هستند.

این نمایندگان گفته‌اند در تلاش‌اند که بتوانند طرح غیرقانونی بودن ازدواج برای دختران زیر ۱۸ سال را به تصویب برسانند.

فاطمه ذوالقدر، عضو هیئت رئیسه فراکسیون زنان به خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران گفته که در این خصوص نظر چند مرجع تقلید شیعیان نیز گرفته شده است.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، نایب‌رئیس این فراکسیون نیز گفته است که تدوین این طرح در مراحل اولیه و کارشناسی قرار دارد و اکنون با همکاری حقوقدانان، مراکز پژوهشی و مرکز پژوهش‌های مجلس در دست بررسی است.

به گفته این دو نماینده آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان در قم نظر خود را در این باره داده است و فراکسیون زنان منتظر است که آیت‌الله حسینعلی نوری همدانی، یکی دیگر از مراجع تقلید نیز نظرش را کتبا اعلام کند.

بر اساس فتوای جدید آقای مکارم شیرازی ازدواج دختران زیر ۱۳ سال "باطل است و"اعتباری" ندارد.

به گفته خانم ذوالقدر ۱۷ درصد طلاق‌های ثبت شده در ایران مربوط به دخترانی بوده است که زیر ۱۸سال سن داشته اند.

او گفت بخش عمده ای از ازدواج‌های زیر ۱۸ سال به دلیل فقر خانواده انجام می‌شود و ازدواج های زیر ۱۸ سال سبب می شود که "افسردگی و مشکلاتی از این قبیل گریبانگیر این دسته از زنان شود".

حق نشر عکس iSna
Image caption فاطمه ذوالقدر، عضو هیئت رئیسه فراکسیون زنان: ازدواج های زیر ۱۸ سال سبب می شود که افسردگی و مشکلاتی از این قبیل گریبانگیر این دسته از زنان شود

بر اساس قانون مدنی ایران سن قانونی برای ازدواج دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است و ازدواج برای افرادی زیر سن قانونی منوط به "اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح" است.

تلاش برای تغییر سن ازدواج در مجلس سابقه زیادی دارد. سن قانونی برای ازدواج در پیش از انقلاب ۱۵ و ۱۸ سال بود. اما پس از انقلاب و در جریان نخستین دوره مجلس در سال ۱۳۶۱ سن قانونی به ۱۳ و ۱۵ سال کاهش یافت.

در سال ۱۳۷۹ مجلس ششم طی مصوبه‌ای سن ازدواج دختران را به ۱۵ سال و ازدواج پسران را به ۱۸ سال افزایش داد که با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شد و در ارجاع اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس را نپذیرفت.

لزوم اخذ مجوز دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال از سال ۱۳۸۱ وارد قانون مدنی ایران شد.


فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی برای ازدواج افراد زیر ۱۳ سال

در گذشته این اجازه به اولیاء داده می شد که حتی برای صغیر همسری انتخاب کنند و معمولا مشکلی ایجاد نمی شد ولی در عصر و زمان ما عملا ثابت شده است که این ازدواج ها به مصلحت دخترها و پسرها نیست و دارای مفاسدی است و با توجه به اینکه غبطه و مصلحت باید رعایت شود این گونه ازدواج ها باطل است و اعتباری ندارد. نسبت به آنچه در گذشته انجام شده اگر در آن زمان واقعا مفسده ای نداشته و غبطه صغیر رعایت شده محکوم به صحت است.

منبع: وبسایت مکارم شیرازی