حسن روحانی منشور شهروندی ایران را امضا کرد

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption حسن روحانی در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی

حسن روحانی٬ رییس‌جمهوری ایران٬ امروز( دوشنبه ۲۹ آذر/ ۱۹ دسامبر) در همایشی منشور حقوق شهروندی را امضا و ابلاغ کرده است.

در این متن که ۱۲۰ ماده دارد٬ بر حقوق اولیه از جمله حق "زندگی شایسته" شامل برخورداری از آب بهداشتی٬ غذای مناسب٬ خدمات درمانی٬ آزادی بیان٬ دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی و حق تشکل و راهپیمایی تاکید شده است.

این منشور در آغاز دوره ریاست جمهوری آقای روحانی تدوین و پیش‌نویس آن به بحث گذاشته شد. حالا به گفته نزدیکان دولت، بعد از سه سال با اصلاحاتی این منشور تدوین شده است.

متن کامل منشور شهروندی را اینجا بخوانید

آقای روحانی پیش از مراسم امضای منشور گفت: "دولت ایران موظف است حق حیات٬ برخورداری از کرامت انسانی و عدالت را برای همه شهروندان اعم از ایرانیان داخل و خارج فارغ از نژاد و قومیت و باورمذهبی و سن و جنس فراهم کند."

امروز در پیامک تلفنی از طرف حسن روحانی به شهروندان داخل ایران خطاب به آنان گفته شده است: "بیایید با حقوق خود بیشتر آشنا شویم و قدرتمندانه آن را پاس بداریم."

ارائه منشور حقوق شهروندی از اولین وعده‌های آقای روحانی از زمان بدست گرفتن قدرت بوده است اما منتقدان می‌گویند این منشور ضمانت اجرایی ندارد.

الهام امین‌زاده٬ دستیار رییس‌جمهور ایران در حقوق شهروندی٬ گفته است: "این اسناد استراتژی تعیین می‌کند و نمی‌تواند مجازاتی برای عدم اجرای آن‌ها درنظر گرفت.

بیشتر بخوانید:

+ منشور حقوق شهروندی در ایران 'فعلا ضمانت اجرایی ندارد'

+ منشور حقوق شهروندی، مضر یا مفید؟

+ درباره پیش-نویس 'منشور حقوق شهروندی' دولت روحانی


موادی از منشور حقوق شهروندی

اقدامات غیرقانونی به نام تأمین امنیت عمومی به‌ویژه تعرض به حریم خصوصی مردم ممنوع است.

شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به‌صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرارداد

تفتیش، گردآوری، پردازش، به‌کارگیری و افشای نامه‌ها اعم از الکترونیکی و غیر الکترونیکی، اطلاعات و داده‌های شخصی و نیز سایر مراسلات پستی و ارتباطات از راه دور نظیر ارتباطات تلفنی و مانند این‌ها ممنوع است مگر به موجب قانون.

حق کودکان است که صرف‌نظر از جنسیت به‌طور خاص از هرگونه تبعیض، آزار و بهره‌کشی مصون و از حمایت‌های اجتماعی متناسب برخوردار باشند.

شهروندان در انتخاب نوع پوشش خود متناسب با عرف و فرهنگ اجتماعی و در چارچوب موازین قانونی آزاد هستند.


بعضی منتقدان می‌گویند آقای روحانی وعده تهیه لایحه و قانون درباره حقوق شهروندی را داده بود بود نه منشوری "بدون ضمانت اجرایی".

رئیس جمهوری ایران امروز در سخنان خود تاکید کرده که لوایح مورد نیاز در این زمینه را تدوین می‌کند و به مجلس خواهد فرستاد.

او گفته که از همکاری سایر قوا برای فراهم کردن زمینه‌های اجرای این منشور "مطمئن" است.

مهرانگیز کار٬ حقوقدان مقیم آمریکا٬ درباره این منشور به بی‌بی‌سی فارسی گفته که این سند هرچقدر هم عمیق و خوب باشد ممکن است در آستانه انتخابات "جنبه تبلیغاتی داشته باشد" و حتی اگر به گفته او این‌طور هم نباشد افکار عمومی آنقدر نسبت به خواسته‌ها و نیازهای شهروندی "بدبین" است که به سختی بتواند از ارائه این سند خوشحال باشد.

مشروح مصاحبه رادیویی با مهرانگیر کار را اینجا بشنوید

یکی از اهدافی که دولت ایران بر آن تاکید دارد٬ ایجاد آگاهی درباره حقوق شهروندی است.

مهرانگیز کار می‌گوید "مردم وقتی نمی‌توانند سندیکا و اتحادیه داشته باشند یا اعتراض کنند٬ و انتقادشان از سیاست های حکومت اسلامی از مصادیق جرم است" این منشور کارآیی نخواهد داشت.

موضوعات مرتبط