امضای پنج سند همکاری میان ایران و قزاقستان

حق نشر عکس Kazpress
Image caption آقای نظربایف ایران را "دوست و همسایه ای مطمئن" خوانده است

ایران و قزاقستان پنج سند همکاری در زمینه‌های کشتیرانی در دریای خزر، تسهیل سفرهای گردشگری متقابل، توسعه همکاری‌ها میان بانک‌های مرکزی دو کشور، قرنطینه دامی، کار و تامین اجتماعی امضا کرده‌اند.

این اسناد روز پنج‌شنبه، دوم دیماه در جریان سفر رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به قزاقستان، و دیدار و گفت‌وگوهای او با نورسلطان نظربایف، همتای قزاقش، امضا شده است.

آقای روحانی پس از امضای این توافق‌ها به خبرنگاران گفته که قزاقستان یک کشور بسیار مهم اسلامی در منطقه آسیای مرکزی است.

وی افزوده که توسعه روابط کشتیرانی در دریای خزر می‌تواند برای توسعه اقتصادی دو کشور و برای کل منطقه مفید باشد، زیرا این روابط باعث شده که مسیر حمل و نقلی از چین تا خلیج فارس و دریای عمان بسیار کوتاه شود.

آقای روحانی افزود: "برای اینکه روابط ترانزیتی را توسعه دهیم، باید مسایل گمرکی را تسهیل کنیم. باید پنجره واحد در گمرک ایجاد کنیم و همچنین تسهیلات مورد نظر قزاقستان در اینچه برون و بندرعباس در اختیار این کشور قرار خواهیم داد تا دو کشور بتوانند حداکثر استفاده را از دالان ترانزیتی منطقه داشته باشند."

بر اساس توافقی که میان مقامات ایرانی و قزاق در مورد تسهیل نظام روادید حاصل شده، قرار است تا ماه فوریه ۲۰۱۷ مسأله ویزا و لغو روادید برای تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور حل شود. ایران و قزاقستان همچنین می خواهند این خدمات را برای توریست‌های گروهی دو کشور نیز ارایه بدهند.

در وبسایت ریاست جمهوری قزاقستان آمده است که نورسلطان نظربایف نیز ضمن تاکید بر ضرورت توسعه روابط با ایران گفته است که اکنون فرصت ارتقای این روابط به سطح "مشارکت استراتژیک" فرا رسیده است.

حق نشر عکس Kazpress
Image caption ایران اولین کشور اسلامی بود که استقلال قزاقستان از اتحاد جماهیر شوروی را به رسمیت شناخته است

آقای نظربایف ایران را "دوست و همسایه ای مطمئن" خوانده است: "ما هیچگاه، حتی زمانی که ایران تحریم بود، روابط مان با این کشور را کاهش ندادیم. در جریان مذاکرات هسته ای هم دو بار میزبان مذاکرات بودیم و تا آنجا که از عهده ما بر می آمد به حل مساله و برای کمک به کشور دوست و همسایه اقدام کردیم."

رئیس جمهوری قزاقستان با اشاره به آغاز پروازهای مستقیم بین آلماتی و تهران پس از سفرش به ایران در آوریل گذشته گفته است که به زودی پروازهای میان آستانه و تهران نیز شروع خواهد شد.

دو طرف همچنین در زمینه‌های کشاورزی، علم و فرهنگ، استخراج معادن، پتروشیمی و غیره نیز گفتوگوهایی داشته‌اند.

آقای نظربایف از جمله گفته است که کشورش از تلاش‌های ایران برای پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای و ایجاد منطقه آزادی اقتصادی بین ایران و انجمن اقتصادی اوراسیا حمایت می کند.

قزاقستان از لحاظ اقتصادی پیشرفته‌ترین کشور در آسیای میانه و از کشورهای ساحلی دریای خزر است.

ایران اولین کشور اسلامی بود که استقلال قزاقستان از اتحاد جماهیر شوروی را به رسمیت شناخته است.

هم اکنون بین ایران و قزاقستان طرح‌هایی به مبلغ بیش از یک میلیارد دلار در حال اجراست.

سفر آقای روحانی به قزاقستان در چارچوب سفر منطقه‌ای او به چند کشورعضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا صورت می‌گیرد.

آقای روحانی روز چهارشنبه از ارمنستان دیدار کرد و توافق‌هایی هم با مقام‌های ارمنی در زمینه تسهیل تجارت و گسترش ورابط اقتصادی و فرهنگی عقد کرد.

رئیس جمهوری ایران بعد از قزاقستان، به بیشکک، پایتخت قرقیزستان، سفر کرد.