فیش‌های حقوقی؛ 'احضار چند مقام صندوق توسعه ملی ایران'

حق نشر عکس TASNIM

سخنگوی قوه قضاییه ایران از احضار چند عضو صندوق توسعه ملی در پرونده‌ای خبر داده که منتقدان دولت آن را پرونده "حقوق‌های نجومی" می‌خوانند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز در جمع خبرنگاران گفته است که در ارتباط پرونده فیش‌های حقوقی بیش از ۲۰ نفر "دعوت یا احضار" شده‌اند که ممکن است برخی از احضاریه‌ها رسمی نباشد.

او گفته که اعضای صندوق توسعه ملی هم در میان احضارشدگان بوده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه نامی از اعضای احضار شده نبرده و توضیحی درباره زمان احضار یا جزئیات پرونده آنان نداده است.

شنبه ۱۲ تیرماه، صفدر حسینی، رییس این صندوق به دلیل افشای فیش حقوقی چند صد میلیون تومانی مجبور به استعفا شد.

به همراه او سایر اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی هم استعفا کردند یا به تعبیر بعضی از خبرگزاری‌های منتقد دولت، مجبور به استعفا شدند.

درباره آقای حسینی ادعا شده بود که در سال ۹۴ مجموعا بیش از ۶۸۰ میلیون تومان حقوق و مزایا دریافت کرده و ۳۰۰ میلیون تومان هم وام با بهره ۴ درصد گرفته است. اما او گفت که برخلاف ادعای حقوق ۵۷ میلیون تومانی، ماهانه ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گرفته و بخشی از این حقوق را هم بازگردانده است.

+ همه آنچه می‌خواهید درباره فیش‌های حقوقی بدانید

ماجرای فیش‌های حقوقی خردادماه ۱۳۹۵ اوج گرفت؛ زمانی که رسانه‌های ایران چند فیش حقوقی چند ده میلیون تومانی مربوط به مدیران نهادهای عمومی، شرکت‌های دولتی یا بانک‌های خصوصی و دولتی را منتشر کردند.

صندوق توسعه ملی ایران یک سازمان دولتی است که کارکرد صندوق ذخیره ارزی ایران را دارد و سال ۱۳۷۹ به پیشنهاد دولت محمد خاتمی با هدف پس‌انداز کردن درآمد مازاد نفت تاسیس شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط