کمیسیون مشترک برجام ۲۱ دی تشکیل جلسه می‌دهد

حق نشر عکس ISNA
Image caption کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به شکایت ایران در مورد تمدید تحریمهای آمریکا تشکیل جلسه می‌دهد

کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به شکایت ایران از تمدید تحریم های آمریکا علیه آن کشور روز ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) در وین، پایتخت اتریش جلسه تشکیل خواهد داد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام روز شنبه خبر تشکیل این جلسه را اعلام کرد.

آن طور که در بیانیه اتحادیه اروپا آمده، دستور کار این جلسه بازبینی وضعیت اجرای برجام و بررسی نکات مطرح شده در نامه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به فدریکا موگرینی است.

کمیسیون مشترک بر نحوه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نظارت دارد و ترکیب این کمیسیون شامل نمایندگان کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان)، نماینده عالی اتحادیه اروپا و ایران است.

جلسه بعدی کمیسیون مشترک در دهم ژانویه، یعنی درست ۱۰ روز پیش از روز تحلیف دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا برگزار خواهد شد. او از منتقدین سرسخت برجام است و قول داده که در مورد این توافق تجدید نظر کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در روز ۲ دسامبر، بلافاصله بعد از آنکه کنگره آمریکا قانون تحریم‌های ایران را به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید کرد، رسما خواستار تشکیل جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به این موضوع شد.

قانون تحریم‌های ایران که در سال ۱۹۹۶ میلادی تصویب شد، سرمایه‌گذاری بالا‌تر از ۲۰ میلیون دلار به ویژه در صنایع نفت و گاز ایران را منع می‌کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از امضای مصوبه کنگره در مورد تمدید تحریمهای ایران خودداری کرد ولی آن را وتو هم نکرد و سرانجام این مصوبه بدون امضای او به قانون تبدیل شد.

باوجود اینکه کنگره آمریکا تحریم های ایران را با اکثریت قاطع آرا تمدید کرد، اما آقای اوباما گفت تا زمانی که توافق هسته‌ای با ایران پا برجا باشد، این قانون عمدتا جنبه نمادین خواهد داشت؛ چرا که تحریم های آن عملا در حالت تعلیق هستند.

این در حالی است که هم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و هم آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، تمدید تحریم های آمریکا را نقض برجام خوانده‌اند.