واکنش وزارت خارجه ایران به ادعای تلاش ظریف برای تماس با تیم ترامپ

حق نشر عکس SD
Image caption وزارت خارجه می گوید پیروزی دونالد ترامپ در حالی توسط آقای ظریف محتمل دانسته شد که "نه در ایران، بلکه در سایر نقاط جهان چندان قابل پیش بینی نبود"

وزارت امور خارجه ایران به اظهارات جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس ایران که گفته بود محمدجواد ظریف پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای تماس با تیم رئیس منتخب تلاش کرده، پاسخ داده است.

وزارت امور خارجه ایران گفته "اصرار آقای کریمی قدوسی بر اقدام غیر اخلاقی، غیرقانونی، غیر منطقی و غیر شرعی خود اگرچه دیگر و هرگز برای مردم شریف و آگاه جای تعجب ندارد، اما شدیدا جای تاسف دارد".

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس ایران امروز گفت که "با وجود اطمینان دادن جان کری [وزیر خارجه آمریکا] به آقای ظریف برای پیروزی دموکرات‌ها، پس از آنکه ترامپ رای آورد آقای ظریف تلاش بسیاری کرد که بتواند با تیم ترامپ مخصوصا وزیر امور خارجه‌اش ارتباط بگیرد".

بنابر ادعای آقای کریمی قدوسی، وزیر خارجه "در نهایت تلاش کرد تا از طریق خانم [فدریکا] موگرینی [مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا] این ارتباط برقرار شود".

این نماینده مجلس ایران گفته است که "بر اساس اطلاعات به دست آمده، خانم موگرینی قرار است طی دو روز آینده به همین منظور سفری به آمریکا داشته باشد".

اطلاعیه وزارت خارجه در واکنش به اظهارات آقای کریمی قدوسی می‌گوید "متاسفانه ایشان در ادامه سلسله بداخلاقی های خود اتهامات واهی و ناراست دیگری را به وزارت امور خارجه و شخص وزیر محترم امور خارجه نسبت داده است که حتی به نظر می‌رسد با توجه بی‌مبالاتی ایشان در اظهارات نادرست و خلاف واقع، ارزش تکذیب نیز نخواهد داشت".

جواد کریمی قدوسی طی یک هفته اخیر چهره خبرساز مجلس ایران بوده است.

بیشتر بخوانید:

+جنجال بر سر اظهارات منسوب به ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس

+جلسه نمایندگان مجلس ایران درباره 'اعتراف ظریف به اشتباه'

+ دیدار 'دلجویانه' نمایندگان مجلس ایران با ظریف

'پیش‌بینی پیروزی ترامپ'

وزارت امور خارجه ایران دراطلاعیه امروز خود همچنین می‌گوید "یکی از معدود نظرات کارشناسی واقع‌بینانه و دقیق درباره انتخابات آمریکا" از سوی محمدجواد ظریف ارائه شد که "پیروزی آقای ترامپ در انتخابات را با ارایه ادله و با استناد به استدلال‌های متعدد دور از انتظار نمی‌دانسته و نتیجه به دست آمده در این انتخابات را بسیار محتمل می‌دانستند".

وزارت امور خارجه می‌گوید پیروزی دونالد ترامپ در حالی توسط آقای ظریف محتمل دانسته شد که "نه در ایران، بلکه در سایر نقاط جهان چندان قابل پیش بینی نبود".


چرا اظهارات جواد کریمی قدوسی جنجال برانگیز شد؟

حق نشر عکس Mehr
Image caption جواد کریمی قدوسی طی یک هفته اخیر دو بار اظهاراتی را به محمدجواد ظریف نسبت داده که هر دو بار با واکنش وزارت خارجه رو به رو شده

آقای کریمی قدوسی هفته گذشته چکیده ای از اظهاراتی را منتشر کرد که ادعا می کرد آقای ظریف در جلسه محرمانه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرده است در حالی که خود او از غایبان آن جلسه بود.

از جمله این نقل قول ها، ادعا شده بود که آقای ظریف در جلسه درباره توافق برجام گفته "اشتباه کردم".

وزارت امور خارجه ایران نقل قولی را که آقای کریمی قدوسی منتشر کرده بود رد کرد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم نزدیک به یک هفته پس از بالا گرفتن کشمکش ها بخشی از گفته های آقای ظریف در جلسه محرمانه را منتشر کرد.

مطابق این متن، ادعا شده که آقای ظریف درباره گنجانده نشدن ضرورت عدم تمدید قانون تحریم‌های آمریکا علیه ایران به نمایندگان می‌گوید: "من الان دارم عرض می‌کنم، بیرون نمی‌گویم. ولی خدمت شما می‌گویم، من اشتباه کردم."

بنا بر این متن آقای ظریف توضیح داده که در مذاکرات خواهان این بوده است که قانون تحریم‌های آمریکا تمدید نشود، اما طرف آمریکایی می‌گوید چنین بندی در توافق ممکن است مقاومت جمهوری‌خواهان را برانگیزد، بنابراین قانون تحریم‌ها اگر تمدید شود دولت آمریکا آن را بلااثر می‌کند.

۱۲ نماینده صحت این اظهارات را تایید کرده‌اند که آقای ظریف گفته بود "بر اساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی. من این را می پذیرم من اشتباه کردم."