دسترسی به بازی 'کلش آو کلنز' در ایران محدود شد

حق نشر عکس VESA MOILANEN/AFP/Getty Images
Image caption بازی «کلش آو کلنز» از محبوبیت خاصی در بین طرفداران ایرانی خود برخوردار است

در پی اعمال محدودیت برای دسترسی به بازی "کلش آو کلنز" یا "جنگ قبائل"، دسترسی به این بازی در ایران دچار مشکل شده است.

این بازی طی روزهای گذشته دچار اختلالاتی مشابه شد ولی مدتی بعد دسترسی به آن دوباره برقرار شد. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایران "اختلال در شبکه اینترنت" را دلیل محدودیت در دسترسی به این بازی اعلام کرده است.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری میزان، عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل ایران دیروز گفت: "اکثریت قریب به اتفاق اعضای کارگروه تعیین مصادیق با اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی موافقت کردند و این دستور لازم الاجراست".

+بیشتر بخوانید: نهادهای امنیتی ایران 'از فیلتر شدن پوکمون گو تقدیر کرده‌اند'

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بر اساس ماده ۲۲ قانون جرایم رایانه‌ای تشکیل شده و مسئولیت "نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی" را به عهده دارد.

آقای خرم آبادی علت فیلترینگ را " خشونت‌آمیز بودن" این بازی خوانده و گفته: "به عقیده صاحبنظران و خصوصا روانشناسان، بازی کلش آف کلنز مصداق بارز آموزش و ترویج خشونت از طریق جنگ قبایل است".

معاون قضایی دادستان کل ایران در عین حال گفته است: "خانواده هایی که نوجوانان و جوانان‌شان از این بازی آسیب دیده‌اند و توانایی مقابله با اعتیاد آنان را ندارند، مصرانه از کارگروه تعیین مصادیق تقاضای فیلتر این بازی را کرده‌اند".

شرکت فنلاندی سوپرسل، بازی "جنگ قبایل" را در سال ۲۰۱۲ میلادی روانه بازار کرد و این بازی به محبوبیتی جهانی دست یافت.

خبرگزاری فارس پیشتر در گزارشی گفته بود حدود ۶ میلیون ایرانی، در سال ۹۴، مشغول بازی "کلش آو کلنز" بوده‌اند. به‌گفته این خبرگزاری، بازیکنان کلش آو کلنز، از زمان انتشار این بازی، ۱۳۲ میلیارد تومان هزینه کرده‌اند.

در پی محدود شدن دسترسی به این بازی، سایت خبر آنلاین از موج انتقادهای کاربران به "فیلترینگ" این بازی خبر داد.

طرفداران این بازی گفته‌اند "کلش آو کلنز" هیچ خشونتی دربر ندارد.

+بیشتر بخوانید: دوازده میلیون نفر در ایران 'بیشتر اوقات مشغول بازی‌های رایانه‌ای هستند'

موضوعات مرتبط