روزنامه‌های تهران: از ماجرای گورخواب‌ها تا وداع با "دنیا"ی کلاه‌قرمزی

ماجرای گورخواب‌ها همچنان در روزنامه‌های نهم دی ۱۳۹۵ بازتاب دارد اما رسانه‌های اصولگرا به مناسبت سالروز سرکوب اعتراض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ مطالبی را در این باره چاپ کرده‌اند.

تهدید توییتری ترامپ

حق نشر عکس اعتماد

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که چهارشنبه صبح، درست چند ساعت پیش از آنکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ساختمان وزارت امور خارجه آن کشور از طرح باراک اوباما، رئیس جمهوری این روزهای آمریکا در باره قدیمی‌ترین مناقشه خاورمیانه رونمایی کند، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب به سنت همه این ماه‌ها به سراغ توییتر رفت. وی در سه پست توییتری به جهان یادآوری کرد که دولت اوباما، دولت مستعجل است و به متحد سنتی آمریکا، رژیم صهیونیستی وعده روزهای خوب‌تر را داد و نوشت که قوی بمان.

گزارش اعتماد در ادامه حاکیست که ترامپ در حالی به اسرائیل می‌گوید تا ۲۰ ژانویه صبوری کند و قوی بماند که در صحن شورای امنیت این تنها آمریکا نبود که موافقت خود را با قطعنامه به تصویر کشید، بلکه دیگر دوستان اروپایی و غربی تل‌آویو نیز بی‌توجه به هشدارها و تهدیدهای این رژیم، گامی را که سال‌ها پیش باید برمی‌داشتند، عملی کردند. ترامپ وعده ۲۰ ژانویه را می‌دهد اما حقایق جامعه بین‌المللی می‌گوید که پس از این تاریخ رئیس جمهوری آمریکا شاید در فضای مجازی بتواند علیه توافق هسته‌ای غرولند کند و برای فلسطینی‌ها رجز بخواند اما در صحنه عملی چاره‌ای جز تن دادن به نگاه اکثریت ندارد. تابوی سکوت در برابر اسرائیل ترک برداشته و شاید تنها راه برای ممانعت از عمیق‌تر شدن این شکاف تن دادن به خواست جهانی باشد که از یکه‌تازی‌های تل‌آویو به ستوه آمده‌اند.

استفاده سیاسی قالیباف از ماجرای گورخواب‌ها

حق نشر عکس شرق

شرق در گزارشی نوشته که محمدباقر قالیباف، شهردار تهران که زمزمه بازگشت دوباره‌اش به انتخابات ریاست جمهوری جدی شده است، دیروز به بهانه ماجرای گورخواب‌ها به دولت و شخص رئیس جمهوری حمله کرد. در حالی که وزیر کشور گفته است مسئله گورخواب‌ها به شهرداری مربوط است و متولی جمع‌آوری گورخواب‌ها و کارتن‌خواب‌ها شهرداری و وزارت رفاه است اما نامزد احتمالی اصولگرایان در یادداشتی انتقادی نوشته است؛ «مسئولان باید این آسیب‌ها و معضلات را از نزدیک ببینند و با آنها زندگی کنند و برای آنها چاره‌اندیشی کنند نه آنکه بعد از انتشار وسیع در فضای مجازی از نامه یک هنرمند از آن فجایع مانند گورخوابی مطلع شوند.»

بی‌خانمانان گورخواب

حق نشر عکس دنیای اقتصاد

علی دادپی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که از بی‌خانمانی تا گورخوابی راهی نیست. وقتی آدم‌ها بی‌خانمان می‌شوند دیگر جایی ندارند. اینجاست که زیرپل‌ها، کانال‌ها، گورها و اماکن عمومی دیگر محل پناه افرادی می‌شود که در جامعه بی‌پناه مانده‌اند. ایشان معمولا کار دائمی ندارند و از اعتیاد و سایر دردهای اجتماعی رنج می‌برند.

به نوشته آقای دادپی در ایران مردم نشان داده‌اند که از هزینه کردن برای باورهای مذهبی که شامل کار خیر هم هست، دریغی ندارند. پس وقتی می‌گوییم برای مبارزه با بی‌خانمانی، فقر و اعتیاد منابعی نداریم در واقع داریم اعتراف می‌کنیم که نهادها و ادارات مسوول کار خود را به درستی انجام نداده‌اند. مدیریتی در کار نیست و جامعه برای حل این مساله وارد عمل نشده است. بی‌خانمی امروز نتیجه تمرکزگرایی در همه ارکان زندگی اقتصادی-اجتماعی است.

در پایان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد آمده که این روزها گزارش‌های بی‌خانمان‌ها و گورخوابی وجدان‌ها را آشفته کرده است، فراموش نکنیم برای مبارزه با معلول باید علت را پیدا و آن را حذف کرد و به خاطر بیاوریم که دولت و بوروکراسی فربه‌اش مبارزه با فقر را می‌تواند هدایت کند، ولی نمی‌تواند مجری آن باشد.

جان کلاه قرمزی «دنیا» بود

حق نشر عکس قانون

روزنامه‌ها امروز به شکل گسترده‌ای خبر درگذشت دنیا فنی‌زاده را منتشر کرده و به او ادای احترام کرده‌اند.

میرا قربانی‌فر هم در روزنامه قانون نوشته که دستان دنیا از حرکت باز ایستاد اما آنچه ساخت، هنوز باقی است. مینا مهری هم در گزارش دیگر روزنامه قانون به نقل از خانم فنی‌زاده نوشته که «دو جور نبودن هست. این که من کاملا نباشم که این را فقط خدا می‌داند. یا این که من دیگر عروسک‌گردانش نباشم، غم‌انگیز است. نه این که تازه با این مساله روبه‌رو شده باشم. قبلا هم به آن فکر کرده‌ام. اگر روزی گروهم که با آن‌ها کار می‌کنم، صلاح بدانند که کنار کلاه قرمزی نباشم، قبول می‌کنم. فقط یک خواهش از آن‌ها دارم؛ این که اجازه دهند در کار باقی بمانم، حتی اگر قرار نباشد عروسک‌گردانی کنم.»

خانم مهری نوشته که این‌ها را در جواب سوالی داده بود که از او در مورد جدا شدن از کلاه قرمزی پرسیده بودند و دیروز بعد از ۲۰ سال، دنیا فنی‌زاده از عروسک محبوبش جدا شد.

موضوعات مرتبط