تشدید حملات لفظی محافظه‌کاران به موسوی و کروبی

ابراهیم رئیسی حق نشر عکس Tasnim
Image caption سخنران مراسم اصلی ٩ دی در تهران ابراهیم رئیسی بود

شمار زیادی از چهره‌های محافظه‌کار و بعضی از مقام‌های قضایی و امنیتی، حملات لفظی تندی علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی و معترضان سال ١٣٨٨ در ایران کرده‌اند.

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه، گفته است که حصر خانگی "کمترین" واکنش ممکن به اقدامات آقایان موسوی و کروبی بوده است اما "هیچ چیز جز هزاران مرتبه اعدام نمی‌تواند جبران‌گر زخم‌های وارده از سوی فتنه‌گران به ملت باشد."

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، در مراسمی در تهران گفت: "انتخابات بهانه، و نظام و رهبری نشانه بود".

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
زنده نگه داشتن خاطره نهم دی چه سودی برای حکومت ایران دارد؟

در سال ١٣٨٨ و پس از تجمع معترضان در روز عاشورا، که با شعارهای تند و کشته شدن چند نفر همراه بود، طرفداران حکومت در روز ٩ دی تجمعی ترتیب دادند که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی با عنوان "روز بصیرت و میثاق امت با ولایت" نامگذاری شده و هر ساله در آن مراسمی برگزار می‌شود.

بیش از یک سال پس از تجمع ٩ دی معترضان در ۲۵ بهمن ١٣٨٩ تجمع دیگری برگزار کردند. از آن روز تاکنون میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد تحت حصر خانگی قرار گرفته‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران امروز در دفاع از ادامه حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد گفته است: "برخی افراد چنین مطرح می کنند که اگر اینها مجرم هستند، آنها را محاکمه کنید؛ باید گفت که اینها زمانی به حصر رفتند که جریان دشمن روشن شد و هشدارها و دلسوزی ها وساطت ها انجام گرفت؛ ولی به آن اعتنایی نکردند."

اظهارنظرهای مشابه دیگری نیز از سوی چهره‌های دیگر انجام شده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption مراسمی هم با سخنرانی محمدتقی مصباح یزدی در مسجد امام صادق برگزار شد

موضوعات مرتبط