اتهام 'لاپوشانی نقش ایران در بمبگذاری آرژانتین' دوباره بررسی می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption در انفجار آمیا ۸۵ نفر کشته شدند

دادگاهی در آرژانتین دستور داده است که تحقیق روی پرونده بمبگذاری در مرکز یهودیان در بوینس آیرس، و اتهام لاپوشانی نقش ایران توسط کریستینا فرناندز، رئیس جمهور سابق، از سر گرفته شود.

دادگاهی ویژه در آرژانتین تقاضای انجمن یهودیان را پذیرفت که به ادعای آلبرتو نیسمان، دادستان سابق، مبنی بر "تلاش دولت آرژانتین برای سرپوش گذاشتن بر نقش ایران در انفجار آمیا" مجددا رسیدگی شود.

آقای نیسمان چند روز بعد از طرح این اتهام که مقام‌های بلندپایه آرژانتین سعی می‌کرده‌اند در ازای معاملات تجاری کلان، جمهوری اسلامی ایران را از اتهام دست‌داشتن در این بمب‌گذاری تبرئه کنند، در منزل شخصی خود با شلیک گلوله‌ای به سرش کشته شد.

بازرس این پرونده گفت که آقای نیسمان خودکشی نکرده و به قتل رسیده است. دادگاهی به ادعاهای آقای نیسمان رسیدگی و خانم فرناندز را تبرئه کرد، اما با حکم امروز مجددا به اتهام‌های او رسیدگی می‌شود.

یکی از رهبران ارشد یهودیان آرژانتین از حکم امروز و بازگشایی پرونده استقبال کرده و گفته است که یهودیان آرژانتین "بسیار خوشبین هستند".

انفجار آمیا، که در سال ١٩٩٤ رخ داد، بزرگترین حمله این چنینی در تاریخ آرژانتین است و طی آن ۸۵ نفر کشته شدند.

به تازگی یک قاضی آرژانتینی از دولت عراق خواست که علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران را هنگام سفر به بغداد به آرژانتین مسترد کند.

آقای ولایتی به همراه اکبر هاشمی رفسنجانی و علی فلاحیان، رئیس جمهور و وزیر اطلاعات وقت، در ارتباط با بمبگذاری تحت تعقیب بین المللی هستند.

مطالب مرتبط