روزنامه های تهران: دعوای بزرگان، تهدید و تنبیه

روزنامه های امروز در گزارش های متعدد خود از سخنان تند رییس قوه قضاییه و تهدید دولتمردان توسط وی خبر داده و در عین حال از زبان مقامات بلندپایه دیگر هم اختلاف های تشدید شده سیاسی را منعکس کرده اند در همین حال حملات شدید رسانه های تندرو و اصولگرا به دولت و برنامه هایش هم ادامه دارد.

قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران، قطع برق صادراتی ایران به عراق از جمله دیگر مباحث این روزنامه هاست که همچنان موضوع پیشنهاد عقیم سازی کارتون خواب ها را از دیدهای مختلف رد کرده و از مسوولان خواسته اند با هموطنان خود مهربان تر باشند.

حق نشر عکس آفتاب یزد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آفتاب یزد

بازی بزرگان

یک روز بعد از سخنان تند رییس قوه قضاییه که در بخشی از آن دولت را به دست داشتن در ماجرای بدهی های بابک زنجانی متهم به کم کاری کرده و با نقل بخش هایی از اعترافات این میلیاردر زندانی مدعی شده که وی پول هایی را برای انتخابات ریاست جمهوری خرج کرده است، روزنامه ها از بالا گرفتن اختلافات بزرگان خبر داده اند.

شهروند در گزارشی با عنوان بازی بزرگان نوشته: این بازی آغاز شده است. این تعبیر ما از فضای سیاسی اجتماعی دیروز است. این روزها روزهای بالا گرفتن تنش‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. روزی یک وزیر پاسخ وزیر دیگر را می‌دهد و روز دیگری یک مقام بلندپایه پاسخی تند و تیز اظهارات مقام بلندپایه دیگری را می دهد.

به نوشته این روزنامه ها سطح کشمکش‌ها آنچنان است که حتی در بُعد ملی نیز مربیان ورزشی پا به میدان جدال می‌گذارند و برای یک دیگر خط و نشان می‌کشند. دیروز ، روزی بود که سه چهره مهم کشور، سخنانی را بیان کردند که هر کدام پاسخ به دیگرانی بود که پیشتر مباحثی را مطرح کرده بودند. آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضاییه پاسخی به رئیس‌جمهور حسن روحانی داد. محمد باقر قالیباف شهردار تهران سخنانی علیه منتقدانش بر زبان راند که پاسخی تند علیه برخی از اعضای شورای شهر بود و برانکو مربی پرسپولیس برخلاف رویه معمولش به سیم آخر زد و سخنان علیه کی‌روش مربی تیم ملی گفت.

آفتاب یزد در تیتر بزرگ صفحه اول خود از قول شهردار تهران نوشته انسان نیستید و مریم گندمکار در این گزارش نوشته: کسانی که به ادبیات رییس دولت خرده میگیرند و بر این باورند که او با منتقدانش تند حرف می زند، خود هنگامی که از کوره در میروند چشمشان را میبندند و به صورت گاز انبری مخالفان خود را در معرض آماج واژگانی که شایٔبه توهین آمیز بودن آن وجود دارد، قرار میدهند و آنها را «غیرانسـان» می نامند.

به نوشته این گزارشگر: محمد باقر قالیباف نمونه ای از این افراد است. روز گذشته او در پاسخ به منتقدان ترافیک تهران گفته است: «متاسفانه برخی ها آدرس های غلط به مردم می دهند و یک واژگان به نام ترافیک ساختگی را جعل کرده اند. ساخت عبارت ترافیک مصنوعی به عقل جن هم نمیرسد، نمیتوان کلمه انسان به آنها گفت چرا که هیچ کسی ترافیک سـاختگی درست نمی کند.

گزارشگر آفتاب یزد افزوده: داستان از این قرار است که خیابانهای پایتخت در این روزها و شبهای فصل ســرد ســال به میزبانی خودروهای در هم تنیده و گره خورده میپردازند. اعتراضات مردم نســبت به ترافیک چند وقت اخیر باعث شــد تا اعضای شورای شــهر تهران با دعوت از سردار مهماندار ریٔیس پلیس تازه منصوب شده، به بهشت، علل مشکلات اخیر در بحث ترافیک تهران را پیگیر شوند. در آن جلسه ابوالفضل قناعتی به شوخی خطاب به ریٔیس پلیس راهور گفته بود: «از وقتی شما ریٔیس شده اید ترافیک بیشـتر شده اسـت. » در این میان هم سردار مهماندار در خصوص ترافیک عجیب تهران دلایلی از جمله ورود موج ســرما! تعطیلا ت پایانی ماه صفر!فرارسیدن ماه ربیع کاهش طول روز در نیمه دوم ســال بیان کرد.

دعوای با ترکمنستان

روزنامه های امروز سرانجام خبر دادند که مذاکرات گازی ایران و ترکمنستان به نتیجه نرسید و ترکمنستان گاز صادراتی به ایران را قطع کرد و همزمان نوشتند که ایران نیز برق عراق را به خاطر تمدید نشدن قراردادها قطع کرد. این موضوع هم به تشنج بین دو مخالفان و موافقان دولت تبدیل شده است.

الیاس حضرتی در مقاله ای در روزنامه اعتماد با توجه به قطع گاز ایران توسط ترکمنستان نوشته نفس این مذاکرات و تهدید طرف ترکمن به قطع گاز صادراتی به ایران و حتی اجرای آن بسیار خفت‌آور است.

این نماینده مجلس ضمن اشاره به مصرف بالای گاز وارداتی از ترکمنستان در مناطق شمال کشور نوشته این نوع مصرف در چند سال گذشته برای کمتر از ۱/۵ درصد کل نیاز گازی در بدترین و سردترین روزهای زمستان، یک ملت را با مشکل مواجه کرده است. اگر ظرف همین هفته، چه با تدبیر مدیران زحمتکش وزارت نفت، چه دستگاه قانونگذاری یعنی مجلس و چه مردم، نتوانیم یک و نیم درصد از مصرف‌ بکاهیم یا همین میزان به تولید بیفزاییم، جا خواهد داشت که همه شعارپردازی‌ها در مورد تحقق اقتصاد مقاومتی را به عنوان پایه هرگونه زیست مستقل و سرافرازانه در جهان را دروغ اعلام کنیم.

مدیر روزنامه اعتماد در مقاله خود پیشنهاد کرده یک کمپین سراسری کاهش مصرف گاز برپا شود این کمپین علاوه بر آنکه به لحاظ اهمیت و فوریت سیاسی، اقتصادی و ژئوپولتیک در صدر همه فراخوان‌های مجازی ملت می‌تواند قرار بگیرد، آزمون جدی و بزرگی برای امکان تحقق اقتصاد مقاومتی هست. ملتی که در جنگ با عراق، کاهش تولید نفت از ٦ میلیون بشکه روزانه به ٧٠٠ هزار بشکه را تاب آورد، مدیریت کرد، می‌تواند زیاده‌خواهی همسایه شمالی را با اندکی صرفه‌جویی، پاسخ دهد.

وحید حاجی‌پور در گزارشی در روزنامه جوان به دفاع از ترکمنستان برآمده و نوشته: از چند سال پیش ترکمنستان خواستار افزایش قیمت گاز صادراتی خود به ایران شد که مورد موافقت قرار گرفت ولی وزیر نفت برای پرداخت این مبلغ گفت که ۱/۸ میلیارد دلار مورد ادعای ترکمنستان در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی انجام می‌پذیرد.

این گزارشگر در انتقاد از وزیر نفت نوشته که: وی در سال ۹۴ گفته بود که واردات گاز از ترکمنستان نیاز کشور نیست و ایران به حدی از توان تولید گاز دست یافته است که می‌تواند گاز خود را تأمین کند و اگر از ترکمنستان گازی دریافت می‌شود به دلیل پیوندهای سیاسی و روابط دیپلماتیک میان این دو کشور است.

گزارشگر روزنامه سپاه پاسداران در نهایت نوشته: این سخنان وزیر نفت به معنای آن است که وزارت نفت هنوز با مفهوم «روابط استراتژیک» آشنا نیست و نمی‌داند در این رابطه استراتژیک این اختلافات منجر به بروز چنین شرایطی نیست. به هر حال قطع گاز در فصل زمستان برای کشور پرهزینه است و این دره بزرگ نتیجه اهمال و قهرمان‌سازی‌های سطحی است که شرکت ملی گاز می‌خواهد آن را با دعوت مردم برای صرفه‌جویی کم‌رنگ کند. نه وعده‌های زنگنه برای خودکفایی در تأمین نیازهای گازی کشور به سرانجامی رسید و نه داستان دلخوش کردن‌های بیجا نسبت به روابط استراتژیک تمامی دارد.

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت خطاب به رییس جمهور نوشته: در شرایطی که قدرت خرید مردم متوازن باشد و قیمت‌ها با توجه به همان قدرت بالا رود، آخر چه نیازی است که دائم از رشد بالا و تورم تک‌رقمی سخن به میان آوریم. برای مردم عادی، اکثریتی که با درآمدهای به قول معروف زیر یا لب خط فقر زندگی می‌کنند، تشریح تعابیر و واژه‌های اقتصادی اصلا دردی از دردهایشان دوا نمی‌کند.

نویسنده توضیح داده که: اقتصاد گل و بلبل کشور در سال ۹۲، اینک به چاله و چاه افتاده باشد، در عین حال می‌توان گفت امروز یعنی در کمتر از شش ماه مانده به انتخابات ۹۶، سفره اکثریت مردم ایران در حال کوچک و کوچک‌تر شدن است؛ واقعیت اسفباری که با عدد، رقم، شعار، حرف، اتهام و... رنگ نمی‌بازد. اقتصاد ایران درد ساختاری دارد که با خوابیدن روی موج عدد و رقم و بالا رفتن آمار حتی در صورت واقعی بودن هم درمان نمی‌شود. در واقع مصداق کسی است که می‌گویند بر شاخ نشسته بود و بن می‌برید!

در پایان سرمقاله جهان صنعت آمده: کشوری که بیشترین ذخایر گاز جهان را دارد، کشوری که روی درآمد نفت و گاز و مشتقات آن می‌چرخد چرا باید کارش به جایی برسد که در هنگامه زمستان دچار ناز و ادای ترکمنستان شود، راستی چرا؟

تعطیل کنید راحت

صفحه طنز شهرونگ با اشاره به تعطیلی مدارس به علت آلودگی هوا به عنوان درخواست دانش‌آموزان سراسر کشور از آموزش و پرورش نوشته: آقایون، دو روز مدارس رو تعطیل نکنید کمی بار دانش بگیریم!

یک کارشناس امور آب: مدارس اهواز گفته به دلیل قطعی آب تعطیل شده که می‌بایست همه مملکت را به همین دلیل تعطیل می‌کردند.

راننده خط اتوبوس اولیا و مربیان گفته: آموزش و پرورش از این پس فقط بازبودن مدارس را اعلام می‌کن

نوبنیاد: آقا زمان ما کی اینطور فرت و فرت تعطیل می‌کردند؟!

و بالاخره دانش آموزان یکصدا گفته اند: والله ما هم راضی نیستیم این‌قدر تعطیلی، توی مسیر مدرسه به خونه کلی معاشرت می‌کردیم!

حق نشر عکس اعتماد
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

آمار نان نمی شود

کیهان در گزارش اصلی خود به نقل از مردم کوچه و بازار در جواب رییس جمهور که با کمک آمار و ارقام از بهبود وضعیت اقتصادی کشور خبر داده بود نوشته آمار نان نمی شود.

تیتر کیهان بر گزارشی است که ادعاشده خبرنگاران این روزنامه از گردشی میدانی به دست آورده اند به نوشته این گزارش آن ابتدا به یکی از پاساژهای بزرگ صنف «موتورهای صنعتی و کشاورزی» در حوالی خیابان فردوسی رفته اند و یکی از حاضرین که مردی ۴۵ ساله و از کسبه بازار بود، دل پُری از وضعیت اقتصادی صنف خود داشت. در جواب رییس جمهور «در حال حاضر علت کاهش تورم، رکود مطلق است.»

یکی دیگر از حاضرین که مردی ۵۰ ساله و از کسبه فعال در صنف «موتورهای صنعتی و کشاورزی» بود با دست به مغازه های داخل پاساژ اشاره کرد و گفت: امسال ۳ مغازه در این مجتمع تعطیل شده است و تعدادی دیگر در حالت نیمه تعطیل است. بگذریم از اینکه تعداد زیادی کارگر بخاطر رکود در بازار، از کار بیکار شده اند.علاقه مند بودیم که بیشتر بدانیم اما فرصت محدود بود.

در خیابان پیرمردی حدود شصت سال در حالی که در هوای سرد، دستانش را بهم گره زده تا بلکه از شدت سرما بکاهد. شغلش حمل اجناس بازار توسط جرثقیل بود. گفت: من با تمامی کسبه در ارتباط هستم، واقعیت موضوع این است که در حال حاضر رکود موجب افت شدید در بازار شده و کار من نیز خیلی محدود شده است.تصمیم گرفتیم به سمت خیابان «باب همایون» برویم و بیشتر با مردم گپ بزنیم. پیرمردی با بارانی کِرِم رنگ و عینک دودی توجه ما را به خود جلب کرد.

این روزنامه تندرو افزوده: برای پرس و جو و یافتن فرصت شغلی به سمت بازار می‌رویم. اما آن چیزی که در روزهای اخیر پس از مراجعه به بخش‌های مختلف بازار متوجه شدیم این است که به علت رکود، کسبه به دنبال نیروی ارزان قیمت هستند.سوال کردیم مثلا چه مبلغی می‌دهند؟ یکی از جوانها به دوستش اشاره کرد و گفت: این رفیق ما یک ماه رفت کار کرد و در آخر ۳۰۰ هزارتومان حقوق گرفت. آیا با مخارج فعلی این حقوق جوابگوست؟!

سیاست روز دیگر روزنامه مخالف دولت با تیتر زنجیر تورم بر پای قدرت خرید مردم نوشته:روز گذشته وزیر اقتصاد و دارایی در همایش بانکداری الکترونیکی آمار و ارقام‌های جالبی از وضعیت اقتصادی کشور داد و مدعی شد در طول سال‌های اخیر اقدام قابل توجهی در جهت کنترل مهار تورم و رشد اقتصادی انجام شده است در حالی که اگر ارقام ارایه شده دقیق و به جا بودند نیازی به ارایه درخواست و دست یاری جستن از سوی دیگر نهادها اعم از سیاسی و غیرسیاسی نبود.

به نظر این روزنامه: نکته مهم دیگر آن است که اگر واقعا این پیشرفت ورشدی رخ داده بود چرا نمود آن را نمی‌توانیم در معیشت مردم و قدرت خرید آنها مشاهده کنیم و یا اگر این مهم انجام شده چرا هنوز سایر وزرا تاکید دارند که اتفاقی نیفتاده است؟

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون حامد بذرافکن، قانون

تغییرات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی

اعتماد در گزارشی خبر داده:١٣ میلیون فقیر، آماری است که هفته‌های گذشته منتشر شد تا مشخص شود شرایط بحرانی اقتصادی و مشکلات سال‌های گذشته، چطور طبقه مهمی از جامعه ایرانی را زیر خط فقر برده. طبقه‌ای که الزاما نه به دلیل بی‌سوادی یا ناآگاهی و حتی نداشتن مدرک دانشگاهی که تنها به دلیل شرایط و بحران‌های حاکم بر وضعیت اقتصادی، درآمد زندگی خود را از دست داده‌اند و همچنان با ارقامی زیر خط‌ فقر زندگی خود را می‌گذرانند.

هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی به اعتماد گفته:طبقه متوسط در جامعه می‌تواند منشا تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باشد. هرچقدر سهم این طبقه اجتماعی نسبت به طبقات غنی و فقیر بیشتر باشد، تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جامعه راحت‌تر انجام می‌گیرد. از طرف دیگر اگر طبقه متوسط ضعیف باشد یا حجمش نسبت به دو طبقه دیگر کم باشد، آن زمان تحولات مختلف اجتماعی ممکن است به کندی انجام بگیرد و در واقع عوارض‌های فراوانی را بر جامعه تحمیل خواهد کرد.

عبدالله‌ ناصری استاد دانشگاه افزوده است که: بخشی از این ١٣ میلیون نفر از طبقه متوسط به طبقه فقیر آمده‌اند؛ طبقه‌ای که در هر جامعه‌ای چه توسعه‌یافته و چه در حال توسعه، اساسا قشر تعیین‌کننده‌ای در مناسبات سیاسی است. طبقه متوسط در بزنگاه‌های سیاسی که در کشور ما بارزترین و متجلی‌ترین شکل آن ظهور و بروز انتخابات است، می‌تواند مشارکت بالایی داشته باشد. اصولا دولت‌های پوپولیستی و دولت‌هایی که باوری به نقش‌آفرینی طبقه متوسط در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی ندارند، سعی می‌کنند در نخستین فرصت این طبقه را از جامعه حذف کنند.

و بالاخره محمد رضا بادامچی عضوکمیسیون اجتماعی مجلس به اعتماد گفته:متاسفانه بنای از بین بردن طبقه متوسط و پرتاب به سمت طبقه فقیر در دو دولت گذشته صورت گرفت. دولت‌های نهم و دهم با بی‌مبالاتی‌هایی که در مدیریت داشتند و همین‌طور ایجاد تورم بی‌اساس در جامعه که در اثر آن واحد‌های تولیدی به حالت فرسوده درآمدند، باعث شدند که طبقه متوسط در جامعه از بین برود.

عقیم سازی جایی میان بودن و نبودن

علیرضا صدقی در سرمقاله ابتکار درباره پیشنهاد عقیم سازی زنان کارتون خواب و خیابانی نوشته:طراحان و شرح‌کنندگان این مسئله که عموماً بر مسند مدیریت کلان کشور نیز نشسته‌اند، بدون لحاظ کردن رویکردهای موجود در جامعه، خواسته یا ناخواسته در حال شکل دادن به نوعی گفتمان جمعی هستند. چنانچه مسئله عقیم‌سازی معتادان و کارتن‌خواب‌ها و بحث و تبادل نظر پیرامون آن از سطح جامعه نخبگان و مدیران کشور خارج شده و به بدنه جامعه منتقل شود، بدون شک تبدیل به یکی از گفتمان‌های رایج خواهد شد.

نویسنده معتقد است این گفتمان می‌تواند خطراتی جدی را در ساختار جامعه حساس ایران پدید آورد. چنین گفتمان‌هایی دارای ظرفیت‌ و انرژی فراوانی هستند. وجود این انرژی در این گفتمان‌ها به سرعت جامعه را وارد یک دو قطبی شدید و بنیادین می‌کنند. چنانچه این موضوع تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه شود، به طور قطع گروهی له و عده‌ای علیه آن به موضع‌گیری خواهند پرداخت و این موضع‌گیری‌ها در غالب مواقع فاقد بن‌مایه‌های علمی و پژوهشی لازم است. هر چه دانش درخصوص چنین مسائلی کمتر باشد،‌مواضع صریح‌تر و رادیکال‌تر خواهد بود. در چنین دو قطبی خطرناکی است که حتی می‌توان بیمناک جان این گروه از قربانیان اجتماعی نیز بود.

ابتکار در نهایت افزوده: طرح مسئله عقیم‌سازی کارتن‌خواب‌ها ـ چه زن و چه مرد ـ نه می‌تواند راهکار بلندمدت یا میان‌مدت مقابله با این پدیده باشد و نه حتی از ظرفیت لازم برای رفع اثر از آن در کوتاه‌مدت برخوردار است. شاید لازم باشد طراحان و پیشنهاددهندگان چنین طرح‌هایی به مطالعه و بازخوانی تجربیات دیگر کشورها در این خصوص بپردازند و با هموطنان و همنوعان خود قدری مهربان‌تر باشند.

امکانات شبکه مجازی و خطراتش

فرهیختگان در سرمقاله خود با اشاره به خطراتی که شبکه های اجتماعی برای روزنامه ها و نشریات مکتوب ایجاد کرده اند تصریح کرده که باید از همین امکان هم برای تولید فکرهای نو استفاده کرد.

به نوشته این مقاله: انحصار حتی در شیوه‌های مدیریتی نیز اشتباه است. مدیر موسسه باید درها را باز کند و به استقبال تمام ایده‌ها و نظرها برود. باید از تک‌تک نیروها و توان آنها استفاده کند. همه را در نظر دادن سهیم کند و مدیریت را از یک فرد به یک جمع سوق دهد. آنچه یکشنبه‌شب رئیس‌جمهور درباره کسب‌و کار در فضای مجازی گفت و تاکید داشت باید فضاها را باز کرد و جلوی رشد جوانان را در این امر نگرفت، حقیقتی است که کمتر مدیری حاضر به اذعان و اجرای آن است.

فرهیختگان تاکید کرده: ما خواه‌ناخواه در حال جهانی‌شدن هستیم و جهانی شدن الزاماتی دارد؛ بازارها و اصناف سنتی شما را تهدید می‌کنند اما راهکار جدیدی پیش روی شما می‌گذارند. جلوی این رودی را که گاه خروشان می‌شود، نمی‌توان گرفت. اگر بخواهید مانع از آن شوید این آبراهه راه دیگری برای خود پیدا می‌کند و حتی ممکن است خشم خروشانی داشته باشد. منصفانه و شاید بهترین مسیر این است که، راه‌ها را بر جوانان نبست و نبوغ آنها را در مسیر درست انداخت تا نشاط و شادی در کشور سرریز شود.

وحید معتمدنژاد در مقاله ای در اعتماد نوشته: اگر بپذیریم که از خروجی فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی «تغییر در رفتار» شکل می‌گیرد و نظام اجتماعی را در خصوص ایجاد یا انفعال از فرصت‌های موجود متاثر از خود می‌سازد، دل نگرانی دولت‌ها از جنبه همراهی نکردن در اهداف‌شان و همچنین دل‌آشوبی نظام خانواده از جنبه تعلیم و تربیت اجتماعی فرزندان آنها، می‌تواند در بسط و گسترش یا در عقیم ماندن دنیای مجازی کاملا موثر باشد.

به نوشته این کارشناس: با این نگاه «همکاری اجتماعی در رفع نیازها» و نیز «حصول اطمینان اجتماعی» و «مثبت‌اندیشی زاویه دید دولت‌ها» در هم سویی با هم، مهم‌ترین مولفه‌ای است که آثار مطلوبی از فعالیت‌های شبکه‌های مجازی و اجتماعی نصیب اجتماع و دولت‌ها خواهد کرد.

اعتماد تصریح کرده: با این توصیف و تفکیک عناصر «بد‌گرا» و «خوب‌گرا» در شالوده شبکه‌های مذکور، موضوع «اشتغال» چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی از جمله مواردی است که می‌تواند به عنوان یکی از مبین‌های دسترسی به فرصت‌های شغلی یاد شود و نیز تایید و ملاک سنجش در راست آزمایی این قسمت از سخنان رییس‌جمهور باشد که «باید در فضای مجازی اشتغال ایجاد شود» و این مقدور نخواهد بود مگر با همراهی و همکاری بخش‌های گوناگون دولت و سایر قوا که با هم زمینه‌ای موثر برای کمک‌گیری همه‌جانبه از کلیه امکانات شبکه‌های مجازی بدون کمترین محدودیتی را فراهم آورند.

حق نشر عکس شهرونگ
Image caption کارتون نعیم تدین، شهرونگ

سوسک‌ها و خشونت علیه زنان

آیدین سیارسریع در صفحه طنز بی قانون به توصیف حقایقی درباره سوسک ها پرداخته و از جمله نوشته: «سوسری» یا همان سوسک حمام که ما به اشتباه به آن «سوسک» می‌گوییم حشره‌ای است بالدار و سخت جان، گرمادوست، تاریک پسند و علاقمند به مقولات غیربهداشتی. طبق آمار رسمی سوسک ها بعد از صدف طاهریان دومین موجود منفور نزد زنان قلمداد می‌شوند.

به نوشته این طنزنویس: سوسک‌ها موجودات بدغذایی نیستند و به همه چیزخواری معروفند. با این حال یک سوسک آفریقایی با اشاره به برخی افراد در برخی دستگاه‌ها گفت: با این همه ادب حکم می‌کند که در پیشگاه این عزیزان دو زانوی ادب بر زمین بگذاریم و در مکتبشان تلمذ کنیم. چون ما هرچیزی هم که بخوریم دیگر از عهده دریاخواری و جنگل خواری و زمین خواری برنمی‌آییم، شاید بنا بر اقتضای طبیعت گاهی کوهخواری دیگران را بکنیم ولی حالا حالاها کار داریم تا به این گونه از آدمیان برسیم!

در پایان ستون طنز بی قانون آمده: جالب است بدانید که زندگی سوسک‌ها به دهان یا بینی بستگی ندارد. این که سوسکی سرش بریده شود و به زندگی ادامه دهد در بین سوسک‌ها بسیار عادی و طبیعی است، زیرا آنها می‌توانند از منافذ دیگر بدنشان تنفس کنند. دقیقا مثل فساد می‌ماند، سرش را می‌زنی، تهش را می‌زنی، باز می‌بینی راه می‌رود و همه جا حضور دارد. زیاد شدن این موجودات گاهی باعث می‌شود که آدم بالاجبار خانه‌اش را برای مدتی تخلیه کند.

موضوعات مرتبط