روحانی: انتظار می‌رود قوه قضاییه حساب‌های خود را روشن کند

حسن روحانی و صادق لاریجانی حق نشر عکس Tasnim
Image caption حسن روحانی و صادق لاریجانی در هفته‌های اخیر از هم انتقاد کرده‌اند

یک روز بعد از انتقاد شدید رئیس قوه قضاییه ایران از دولت، حسن روحانی، رئیس جمهور، گفته است با "فرافکنی و بی تدبیری" نمی‌توان از منافع مردم دفاع کرد. او گفته دولتش حاضر است همه حساب‌هایش را شفاف کند، در مقابل انتظار می‌رود که حساب‌های قوه قضاییه نیز شفاف شود.

آقای روحانی در توییتر خود نوشته است: "دولت حاضر است با تشکیل سامانه‌ای، تمام دخل و خرج و حساب‌هایش را روشن کند و درمقابل انتظارست قوه قضاییه نیز همه حساب‌های خود را روشن نماید."

به گزارش سایت رسمی ریاست جمهوری ایران، آقای روحانی در دیدار با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است: "با فرافکنی و بی‌تدبیری، منافع مردم حراست نمی‌شود و هر دستگاه باید در حیطه اختیارات و وظایف خود عمل کند و به افکار عمومی پاسخ دهد. قوه قضائیه هم در این زمینه مسؤولیت بسیار سنگینی را بر دوش دارد و باید پاسخگو باشد."

در هفته‌های اخیر رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه ایران بارها از هم انتقاد کرده‌اند.

روز دوشنبه ۱۳ دی صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران با لحنی تند به انتقاد مقام‌های دولتی از جمله رئیس جمهور ایران به روند رسیدگی به پرونده بابک زنجانی واکنش نشان داده و در پاسخ به سوال حسن روحانی درباره سرنوشت پول‌های این پرونده پرسیده بود "پول‌های نهاد ریاست جمهوری کجا خرج می‌شود".

همچنین از قول آقای لاریجانی نقل شد که بابک زنجانی مدعی شده بوده که در انتخابات ۱۳۹۲ به ستاد حسن روحانی کمک مالی کرده است.

بیشتر بخوانید: جدال صادق لاریجانی و حسن روحانی بر سر چیست؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
صادق لاریجانی از عملکرد قوه قضاییه در پرونده بابک زنجانی دفاع کرد

حسن روحانی امروز گفته است دولت، وزارت نفت و وزارت اطلاعات پیگیر پرونده بابک زنجانی بوده‌اند. آقای روحانی گفته است: "موضع دولت همواره این بوده است که برای تکمیل پرونده رسیدگی، باید متهم در اختیار وزارت اطلاعات قرار می‌گرفت که با کسب همه اطلاعات، پیگیری لازم در همه ابعاد صورت می‌پذیرفت و زمینه برای اقدام سریع و قاطع قضایی فراهم می‌شد."

بابک زنجانی، تاجر ایرانی است که به دلیل جرایم مالی به اعدام محکوم شده است. او چند ماه پیش گفت قربانی "تلافی فاضل لاریجانی" شده است.

حساب‌های قوه قضاییه

حساب‌های بانکی قوه قضاییه، که آقای روحانی امروز انتظار روشن شدن آنها را مطرح کرده، در ماه‌های اخیر به جنجالی سیاسی در ایران بدل شده است.

حسن روحانی روز یکشنبه هم در مصاحبه با تلویزیون ایران در پاسخ به پرسشی درباره "حقوق‌های نجومی" گفت اگر این مساله ابزار انتخاباتی شود "البته نهضت ادامه دارد یعنی همین جور تا شب انتخابات این حقوق‌ها را ادامه می‌دهیم. عده‌ای می گویند املاک نجومی، عده‌ای می‌گویند حساب‌های نجومی، همین گونه ادامه می‌دهیم. اینها را باید حل و فصل کنیم."

اصطلاح "حساب‌های نجومی" در رسانه‌های ایران برای ارجاع به ابهام‌هایی درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه به کار می‌رود.

قوه قضاییه برای این که بخشی از اموال به وثیقه گذاشته شده را در حساب‌های سپرده گذاشته و سود گرفته مورد انتقاد بوده است. این بحث هم مطرح بوده که حساب‌ها به نام شخص صادق لاریجانی بوده، که وزیر اقتصاد و مقام‌های دیگر گفته‌اند این حساب‌های مجوزهای لازم "شرعی و قانونی" را داشته‌اند.

مطالب مرتبط