دادستان تهران: ۷۰ جاسوس در زندان های پایتخت هستند

حق نشر عکس Mehr
Image caption دادستان تهران در حالی زندانی بودن ۷۰ نفر به خاطر جاسوسی در زندان های تهران خبر داده که مسئولان قضایی ایران، به ندرت در مورد این گروه از زندانیان اطلاع رسانی می کنند

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران با اعلام اینکه این که"۷۰ نفر محکوم به جاسوسی در زندان‌های تهران تحمل حبس می‌کنند" گفت: "این افراد اطلاعات کشور را در حوزه‌های مختلف، اتمی، نظامی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی به دشمنان ارائه کرده‌اند."

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، آقای جعفری دولت آبادی امروز سه شنبه ۱۴ دی در جمع تعدادی از مسئولان قضایی تهران "تلاش برای نفوذ در ارکان نظام از طریق نفوذ در مسئولیت‌ها و جاسوسی" را از جمله "تهدیدات امنیتی" موجود علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

اعلام زندانی بودن ۷۰ نفر به خاطر جاسوسی در زندان های تهران، در حالی صورت گرفته که مسئولان قضایی ایران، به ندرت در مورد این گروه از زندانیان اطلاع رسانی می کنند. با وجود این، هر از گاه در مورد برخی از این زندانیان و احکام صادر شده در مورد آنها، اطلاعاتی منتشر شده است.

یکی از زندانیان متهم به جاسوسی که پرونده او بازتاب رسانه ای گسترده ای یافت، شهرام امیری کارشناس هسته ای ایران بود که مرداد ماه گذشته اعدام شد. ایران پیشتر ادعا کرده بود آمریکایی ها آقای امیری را سال ۱۳۸۸ در جریان سفر به حج ربوده اند اما او بعدا موفق شده با پناه بردن به دفتر نمایندگی ایران در واشنگتن به کشورش بازگردد.

یکی از دیگر متهمان خبرساز جاسوسی برای آمریکا، امیر حکمتی بود که در مرداد ۱۳۹۰ و در جریان سفر به ایران دستگیر و به اعدام محکوم شد. این در حالی است که دادگاه تجدید نظر، بعدا این حکم را به ۱۰ سال زندان تقلیل داد و در نهایت آقای حکمتی، دی ماه سال پیش در جریان مبادله زندانیان میان ایران و ایالات متحده آزاد شد.

برخی از کسانی که در گذشته در زندان های مختلف تهران محبوس بوده اند، از مشاهدات خود در مورد افراد دیگری روایت کرده اند که در ارتباط با جرائم مرتبط با جاسوسی حکم زندان گرفته و بعضا، از اعضای سابق نهادهای نظامی و اطلاعاتی ایران بوده اند.