وزارت خارجه ایران دعوت عربستان برای گفتگو پیرامون حج را تکذیب کرد

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption بهرام قاسمی دریافت دعوتنامه اعزام حجاج ایرانی به حج را تکذیب کرده است

دولت ایران اخبار مربوط به دعوت عربستان سعودی برای گفتگو پیرامون اعزام زائران ایرانی به مراسم حج سال آینده را تکذیب کرده است.

روز چهارشنبه، ١٥ دی (٤ ژانویه)، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه گفت که "جمهوری اسلامی ایران تا کنون هیچ دعوتنامه‌ای برای حج سال آینده از طرف دولت عربستان دریافت نکرده است." وی افزود: "به طور طبیعی پس از دریافت دعوتنامه و در صورت مهیا بودن شرایط، موضوع توسط سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای قاسمی برخی نقل قول‌ها مبنی بر عدم اعزام حجاج ایرانی در سال آینده را نادرست خواند و آن را تکذیب کرد.

هفته گذشته، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش کرد که وزارت حج و عمره این کشور روند برگزاری جلساتی را با نمایندگان سازمان‌های حج هشتاد کشور آغاز می‌کند تا برنامه‌‌ریزی مربوط به سازماندهی و اعزام زائران این کشورها به مراسم حج مورد بررسی قرار گیرد.

براساس این گزارش، محمد بن طاهر بنتن، وزیر حج عربستان سعودی گفت که دولت او از حضور زائران ایرانی مانند زائران سایر کشورهای جهان استقبال می‌کند و افزود: "نمایندگی ایران در امور حج نیز به این جلسات دعوت شده تا در مورد ورود زائران آنان و خدماتی که در اختیار این زائران گذاشته خواهد شد گفتگو و تبادل نظر صورت گیرد."

حق نشر عکس Mehr
Image caption مقامات عربستان گفته‌اند که از زائران تمامی کشورها از جمله ایران استقبال می‌کنند

محمد بنتون تاکید کرده بود که دولت و پادشاه عربستان "به همه زائران حج و عمره و بازدیدکنندگان بدون در نظر گرفتن ملیت یا گرایش مذهبی آنان خوش آمد می‌گوید."

در پی انتشار این گزارش، برخی منابع خبری نوشتند که دولت جمهوری اسلامی ایران به خاطر اختلافات سیاسی با عربستان سعودی، در نظر دارد در سال جاری هم از اعزام زائران ایرانی به مراسم حج تمتع خودداری ورزد و دعوت عربستان سعودی را نپذیرفته است.

در مقابل، حمید محمدی، رئیس جدید سازمان حج و زیارت، گفت که نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی و سازمان حج "با تمام توان در پی این هستند تا مسیر مسدود شده حج که یک واجب شرعی است باز شود و حجاج ایرانی همچون حجاج سایر کشورهای اسلامی از این حق مسلم خود بهره‌مند شوند." وی در عین حال گفت که دعوتنامه‌ای از سوی عربستان به سازمان حج و زیارت یا وزارت خارجه ایران نرسیده اما در صورت ارسال این دعوتنامه "اگر شروط مورد نظر که متضمن عزت و امنیت زائران ایرانی باشد از سوی طرف سعودی تأمین شود" شرایط حضور زائران ایرانی در حج محقق خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان در اعتراض به حمله به اماکن دیپلماتیک خود در تهران روابط با ایران را قطع کرد

اوایل سال گذشته میلادی، در پی حمله گروهی از تظاهرکنندگان به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در مشهد و تهران، دولت آن کشور با اتهام فقدان امنیت دیپلماتیک در جمهوری اسلامی، روابط خود را با ایران قطع کرد. چند کشور دیگر هم در حمایت از موضع عربستان، به تقلیل و در مواردی قطع روابط با ایران مبادرت کردند و در نشست سران کشورهای سازمان همکاری‌های اسلامی نیز، جمهوری اسلامی به خاطر ماجرای حمله به سفارت عربستان محکوم شد.

مقامات سعودی گفته بودند که با وجود قطع روابط سیاسی، ایران همچنان می‌تواند از سهمیه خود برای اعزام زائران ایرانی به مراسم حج واجب استفاده کند و از مقامات جمهوری اسلامی برای بررسی نحوه اعزام زائران دعوت به عمل آوردند. با وجود جلسات متعدد بین نمایندگان دو کشور، سرانجام جمهوری اسلامی اعلام کرد که از اعزام زائران به مراسم حج تمتع خودداری می‌کند.

مقامات جمهوری اسلامی گفتند که خواست‌های آنان در مورد حفظ امنیت زائران ایرانی و همچنین چگونگی صدور روادید و سفر به عربستان برآورده نشده است. در مقابل، مقامات سعودی تلویحا گفتند که همان شرایطی را که برای زائران سایر کشورها در نظر گرفته شده برای حجاج ایرانی نیز منظور شده بود اما خواست جمهوری اسلامی برای برگزاری تظاهرات سیاسی در جریان حج به خاطر آنچه که مقامات سعودی "ایجاد تفرقه" در میان مسلمانان توصیف کردند قابل قبول نبوده است.