یک گروه عرب در خوزستان مدعی منفجر کردن دو خط لوله نفتی شد

عکس آرشیوی از تاسیسات نفتی ایران حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس آرشیوی از تاسیسات نفتی ایران

یک گروه جدایی طلب عرب در ایران مدعی شد که این هفته دو خط لوله نفت را در حمله ای هماهنگ در استان خوزستان منفجر کرده است. وزارت کشور ایران این ادعا را تکذیب کرده است.

این گروه به نام "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز" در وبسایت خود نوشت که شاخه نظامی آن باعث "خسارات عمده" در روز سوم ژانویه در نزدیکی شهر امیدیه و بندر دیلم شده است.

اما سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور ایران این ادعا را رد کرد.

این گروه ویدئویی را منتشر کرد که گفت انفجار یکی از خطوط لوله را نشان می دهد. صحت این ویدئوها که در تاریکی شب گرفته شده مستقلا قابل تایید نیست.

این گروه گفت که این دو حمله در واکنش به اقدام وزارت نفت در انتشار نام ۲۹ شرکت بین المللی واجد شرایط برای شرکت در مناقصه های توسعه نفت و گاز انجام شد.

گروه های جدایی طلب عرب قبلا هم حملاتی به تاسیسات نفتی ایران انجام داده اند.

به گفته این گروه حمله اول به خط لوله مارون متعلق به شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و حمله دوم به خط لوله ای در جزیره خارگ انجام شد.

این گروه قول داد در سال ۲۰۱۷ بر حملات خود بیافزاید.

ایران روز سوم ژانویه فهرستی از نام های ۲۹ شرکت عمده اروپایی و آسیایی اکتشاف و تولید نفت و گاز برای حضور در "مناقصه های بالادستی" نفت و گاز را اعلام کرد.

شل، انی، توتال، گازپروم، لوکویل، سی ان پی سی، سینوپک اینترنشنال، پتروناس و میتسوبیشی از جمله این شرکت ها هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا تاکنون تفاهم نامه های متعددی با شرکت های بین المللی برای توسعه میدان های نفت و گاز به امضا رسیده اما قرار است اولین مناقصه برای توسعه میدان آزادگان در ماه های آتی برگزار شود.

نام این شرکت ها تقریبا یک سال پس از اجرای توافق اتمی ایران و قدرت ها، برجام، که باعث لغو تحریم های بین المللی علیه ایران شد منتشر می شود.