روزنامه‌های تهران: عمیق‌تر شدن اختلاف قوای مجریه و قضائیه

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه شانزدهم دی ١٣٩٥، همچون روزهای گذشته عمیق‌تر شدن اختلاف میان روسای قوای مجریه و قضاییه را با انتشار گزارش و تحلیل بررسی کرده‌اند.

فریدون اسم رمز حمله!

حق نشر عکس آفتاب یزد
Image caption آفتاب یزد

گروه سیاسی روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته که از همان آغازین روزهای حضور حسن روحانی در پاستور، اصولگرایان مترصد آن بودند تا پاشنه آشیل رئیس جمهوری را بیابند و در بزنگاه‌های حساس برای تخریب حسن روحانی، آن را نشانه روند. از آنجا که نتوانستند از خود رئیس جمهوری دستاویزی پیدا کنند، تصمیم به ساخت یک پاشنه آشیل گرفتند و چه کسی مناسب‌تر از سایه حسن روحانی، یا به قول غربی‌ها چشم و گوش رئیس جمهور؟!

این گزارش در ادامه حاکیست، حال که کشور در آستانه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، تخریب رئیس جمهوری با این اسم رمز، فزونی یافته است، به طوری که روز گذشته ٤٠ تن از بهارستانی‌ها با اسم رمز حسین فریدون در تذکری کتبی خواستار رسیدگی حسن روحانی به اتهامات فریدون شدند؛ اتهاماتی که در هیچ محکمه‌ای به اثبات نرسیده است.

وقتی دولت محرمانه‌ها خواستار شفافیت می‌شود!

حق نشر عکس کیهان

گروه سیاسی روزنامه کیهان نوشته است، در حالی که دولت یازدهم به دولت محرمانه‌ها مشهور بوده و از ابتدای روی کار آمدن این دولت بسیاری از اطلاعات در موضوعاتی چون مذاکرات هسته‌ای، قراردادهای نفتی، میزان حقوق مدیران و اضاع اقتصادی کشور برای مردم محرمانه بوده است، رئیس جمهور از ضروت شفاف‌سازی سخن گفته و همچنین از آمادگی دولت برای روشن ساختن تمام دخل و خرج حساب‌هایش با تشکیل سامانه‌ای خبر داد.

به گزارش کیهان، نگاهی به اظهارات روحانی نشان‌دهنده آن است که گویا دولت به دنبال شفاف‌سازی همه امور بوده و در این میان عده‌ای مانع هستند، در حالی که در نزدیک به چهار سال گذشته با حجم انبوهی از اطلاعات روبرو بوده‌ایم که دولتمردان با مهر خیلی محرمانه و بعضا سری از دسترسی مردم به این اطلاعات جلوگیری کرده‌اند.

فراخوان شفافیت

حق نشر عکس اعتماد

روزنامه اعتماد در گزارشی پیشنهاد تشکیل و اجرایی شدن سامانه شفافیت اقتصادی را بررسی کرده و نوشته که دو توییت رئیس جمهوری علاوه بر نکات مهمی که در حوزه سیاسی و شکاف میان بعضی از قوا دارد، قصد نشان دادن عزم جدی از طرف قوه مجریه دارد. شفافیت اقتصادی در صد سال اخیر ایران یکی از مهم‌ترین مطالبات روشنفکران و فعالان ایرانی بوده است، مطالبه‌ای که هیچگاه به آن جامه عمل پوشیده نشد.

گزارش اعتماد حاکیست که هیچ دولتی در کشورهای گوناگون تا امروز حاضر نشده تمام دخل و خرج خود را به شکل عمومی اعلام کند، زیرا این اقدام سبب می‌شود، سمت‌گیری‌های دولت عیان شود و بسیاری از مسائل محرمانه کشور در دست دیگران قرار بگیرد.

ولی به نظر روزنامه اعتماد، حتی اگر دولت هم قادر به اجرای کامل آن باشد، شانس تحقق آن در سایر بخش‌های کشور به رویایی شیرین می‌ماند.

ارج نهادن به ارج

حق نشر عکس جهان‌صنعت

مسعود سلیمی در سرمقاله روزنامه جهان‌صنعت نوشته خبرهایی است که آدم با شنیدن و خواندن آنها می‌ماند چه کار کند. نزدیک به یک سال است که با شنیدن هر اظهارنظری از سوی دست‌اندرکاران صنعت کشور در باره برندهای صنعتی قدیمی و بزرگ مثل ارج و آزمایش یا کفش ملی، برای من چنین حالتی پیش می‌آید. در آخرین تحول در راستای داستان غم‌انگیز ارج که این بار با آزمایش هم همراه شده است، این است که متولیان صنعت کشور دنبال خریدار معتبر خارجی-ایرانی می‌گردند که با سرمایه و تکنولوژی روزآمد، این دو برند، این دو نام بزرگ را دوباره از زمین بلند کند. ماجرای ارج و آزمایش به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار جنس وازده‌ای روی دست کسی مانده و نمی‌داند چگونه از دستش خلاص شود.

آقای سلیمی در پایان نوشته که صحبت خارجی‌ها شد، باور کنید برندهایی چون ارج و آزمایش را در کشورشان روی سر می‌گذارند.

تجمعی برای شناسنامه

حق نشر عکس وقایع اتفاقیه

روزنامه وقایع اتفاقیه گزارشی تهیه کرده از اهالی بدون شناسنامه سیستان و بلوچستان که با تجمع در مقابل مجلس، سرود ای ایران خوانده‌اند. این گزارش حاکیست که ظهر چهارشنبه، جمعی از بلوچ‌های ایرانی ساکن استان البرز در مقابل در ورودی ساختمان مجلس تجمع کردند تا به نمایندگان مجلس یادآوری کنند که صدها کودک، پیر و جوان بلوچ سال‌هاست با معضل بزرگی به نام بی‌شناسنامه بودن دست به گریبان هستند. آنها مشتی نمونه خروارند از صدها بلوچی که در سیستان و بلوچستان، مشهد، گرگان و جای جای ایران بدون شناسنامه زندگی می‌کنند؛ گروهی از شهریار و قعله حسن‌خان آمدند و جمع شدند تا از نمایندگان مجلس بخواهند ظلم چندین ساله بی‌شناسنامه بودنشان شکسته شود.

پازل ناتمام وزارت بهداشت

حق نشر عکس شهروند

دیروز نمایندگان مجلس با پیوستن سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت موافقت و با انتقال شورایعالی بیمه سلامت به این وزارتخانه مخالفت کردند. روزنامه شهروند نوشته این موضوعی بود که چند ماه پیش از سوی کمیسیون‌های بهداشت و برنامه و بودجه مجلس پیشنهاد شده بود و در این مدت هم وزارت بهداشت که در تب و تاب رسیدن به آرزوی دیرینه که همان تجمیع و یکپارچه کردن بیمه‌ها برای بازشدن گره کور اعتبارهای نظام سلامت است، در انتظار تصمیم نمایندگان نشسته بود، با سرنوشت دیگری مواجه شد.

حالا براساس این مصوبه مجلس، سازمان بیمه سلامت با حفظ شخصیت حقوقی و استقلال مالی از وزارت تعاون به وزارت بهداشت منتقل می‌شود، در این میان اما انتقال شورای عالی بیمه سلامت در بلاتکلیفی است.

موضوعات مرتبط