وزارت خارجه ایران: کنایه‌های قوه قضاییه سبب تعجب شده است

حق نشر عکس Fars
Image caption صادق لاریجانی چند روز پیش درباره فعالیت‌های وزارت خارجه و توافق هسته‌ای به طعنه گفت: 'نتیجه‌اش همان شد که همه می‌بینیم'

وزارت خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای به انتقادهای قوه قضاییه پاسخ داده و گفته است این وزارتخانه همواره با قوه قضاییه ایران همکاری کرده و انتقادهای مقام‌های قضایی و "کنایه" به وزارت خارجه در زمینه توافق هسته‌ای "سبب تعجب شده است".

در اطلاعیه وزارت خارجه ایران آمده است: "ابهامات اخیر پیرامون پیگیری بین المللی موضوع بابک زنجانی از آنجا ناشی می شود که ورود دستگاه دیپلماسی به موضوعات باید به شکل 'رسمی و آشکار ' صورت پذیرد."

وزارت خارجه می‌گوید به دلیل فعالیت‌های "متقلبانه، غیررسمی، زیرزمینی و مخفیانه" بابک زنجانی در داخل و خارج از ایران، ابهام‌هایی در زمینه پیگیری بین المللی او به وجود آمده است.

مقام‌های دولت و قوه قضاییه ایران در روزهای اخیر حملات تندی به هم کرده‌اند.

روز دوشنبه صادق لاریجانی با حمله به دولت حسن روحانی از وزارت خارجه انتقاد کرد و گفت: "برررسی و ردیابی این بخش از کار مربوط به وزارت خارجه است... رد پول‌هایی که داده شده در اختیار بانک مرکزی و وزارت خارجه است. بررسی و ردیابی این امور دیگر ربطی به قوه قضاییه ندارد."

او گفت: "آقایان در دستگاه دیپلماسی ظاهرا تمام توان خود را متوجه برجام کردند که آن هم نتیجه‌اش همان شد که همه می‌بینیم."

وزارت خارجه در بیانیه امروز خود گفته است: "کنایه به تلاش‌های مخلصانه سربازان کشور در عرصه دیپلماسی و دستاوردهای افتخارآمیز ملت ایران در ارتباط با برجام ، سبب تعجب شده است."

این وزارتخانه می‌گوید اطلاعاتی از محتوای پرونده بابک زنجانی در اختیارش گذاشته نشده، هرگز ماموریتی در این زمینه نداشته و صرفا سفرها و ملاقات‌های مقام‌های قضایی ایران را تسهیل کرده است.

وزارت خارجه تاکید کرده که "هرگونه اقدام قضایی در دیگر کشورها" تنها بر پایه معاهدات حقوقی و قضایی و رای دادگاه ممکن است.

بابک زنجانی تاجری است که در ارتباط با جرایم مالی، از جمله در زمینه فروش نفت ایران در دوران تحریم، به اعدام محکوم شده است.

صادق لاریجانی ستاد انتخابات حسن روحانی را متهم کرده که در سال ١٣٩٢ از آقای زنجانی پول گرفته است.

بابک زنجانی معتقد است که "قربانی تلافی" برادر آقای لاریجانی، فاضل، شده است. فاضل لاریجانی در جلسه‌ای با سعید مرتضوی با وعده اعمال نفوذ در قوه قضاییه خواهان همکاری اقتصادی با بابک زنجانی شده بود.