زمین لرزه در استان فارس تلفاتی برجای گذاشته است

حق نشر عکس ISNA
Image caption مناطق جنوبی فارس سابقه وقوع زمین لرزه دارد

وقوع زمین‌لرزه در استان فارس در ایران تلفات و خساراتی برجای گذاشته است.

ساعت ٦:٠٣ صبح روز جمعه، ١٧ دی (٦ ژانویه)، زمین لرزه‌ای در جنوب غرب استان فارس روی داد و تا کنون کشته شدن چهار نفر و زخمی شدن یک نفر دیگر گزارش شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات، گفته بزرگی این زمین لرزه ٥.١ درجه بوده و در عمق ٤ کیلومتری عمق زمین روی داده است.

حسن فیاض‌پور، مدیرکل بحران استانداری فارس نیز گفته است که مرکز زمین لرزه در حوالی روستای تخته واقع در ٣٥ کیلومتری شهرستان خنج در محور خنج-شیراز بوده است.

وی گفته است که در مجموع ۴ روستای تخته، سیف‌آباد، خیرآباد و چاه‌طلا که در مجموع حدود ۳۰۰۰ نفر در آنها سکونت دارند "تحت تاثیر" این زمین لرزه قرار گرفته است.

در این زمین لرزه، چهار نفر کشته و یک نفر زخمی شده‌اند. اقای فیاض پور گفته است که این پنج نفر تبعه افغانستان بودند و در اثر فروریختن دیوارهای اتاق نگهبانی یک باغ، کشته و زخمی شدند.

مدیرکل بحران استانداری فارس افزوده است که به بعضی از ساختمان‌های مسکونی منطقه که دیوارهای خشتی داشته آسیب رسیده و برق منطقه نیز قطع شده است. به گفته او سازمان‌های امدادرسانی برای کمک به زلزله زدگان آمادگی دارند و در صورت نیاز، چادرهای اسکان موقت در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

این مقام استانداری فارس افزوده است که منطقه خنج سابقه زلزله دارد و به همین دلیل، اکثر ساختمان‌های آن مقاوم‌سازی شده است. او به کسانی که در ساختمان‌های مقاوم سازی نشده سکونت دارند توصیه کرده محل‌های دیگری را برای اقامت در نظر بگیرند یا برای دریافت چادر به مراکز امدادرسانی مراجعه کنند.

وقوع پس لرزه‌های خفیف در منطقه گزارش شده است.