روزنامه های تهران: نگران تشدید اختلافات روحانی و لاریجانی

روزنامه های امروز صبح تهران، شنبه ۱۸ دی در مقالات اصلی خود از تشدید اختلافات علنی روسای قوای مجریه و قضاییه ابراز نگرانی کرده اند.

روزنامه های اصولگرا و تندرو به حمایت از صادق لاریجانی پرداخته و خواستار قاطعیت آنان در برابر کسانی داده اند که این روزنامه ها مفسد می دانند. روزنامه های اصلاح طلب و میانه رو با انتشار اطلاعیه های سه وزارت خانه و بانک مرکزی که مدعیات صادق لاریجانی را رد می کنند نشان داده اند که در جریان پرونده بابک زنجانی - میلیونر زندانی - موسسات دولتی همه کار کرده اند اما قوه قضاییه اصرار دارد که متهم به وزارت اطلاعات تحویل داده نشود.

روزنامه های اصولگرا در حالی که همچنان به مخالفت با برجام ادامه می دهند و بر اساس گفته های باراک اوباما و جان کری آن را موافقتامنه ای به نفع آمریکا می خوانند اخبار مربوط به آخرین روزهای ریاست جمهوری اوباما و شروع به کار ترامپ را در صدر اخبار خود آورده اند.

انتخابات در محفل حزب اعتماد ملی و انتخاب دوباره مهدی کروبی سیاستمدار در حصر به دبیرکلی این حزب از جمله اخباری است که چند روزنامه مهم دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند.

حق نشر عکس ETEMAD
Image caption تیتر و عکس رحمت الله رضایی، اعتماد

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته: حزب اعتماد ملي به استعفای مهدی كروبي از دبيركلي اين حزب نه گفت و با آن مخالفت كرد. اين تصميمي بود كه از همان يازده روز پيش كه دبيركل محصور اعتماد ملي استعفانامه نوشت مي‌شد انتظارش را داشت. هرچند كروبي در نامه به هم كيشان حزبي‌اش، چرايي جدايي از «اعتماد ملي» را شرايط حصر و پايان نامعلوم آن و كم‌خبري از امور سياسي و حزبي اعلام كرده بود و بر همين اساس درخواست استعفا داده بود اما اين دليلي نشد تا اعضاي شوراي مركزي حزب اعتماد ملي، پشت شيخ محصورشان را خالي كنند و به راحتي با خداحافظي آقاي دبيركل شان موافقت كنند.

به گزارش این روزنامه: شوراي مركزي اعتماد ملي در مقابل توصيه كروبي که تقاضا كرده بود «بدون دخالت عواطف و احساسات و به‌خاطر مصالح مهم‌تر حزب، درخواست استعفا را قبول و تصويب كنند» دو واكنش متفاوت داشت. چهار موافق و چهار مخالف استعفاي دبيركل سخن گفتند. بعد از آن موضوع به راي گذاشته شد كه نتيجه آن چيزي نبود كه مهدي كروبي تقاضايش را كرده بود.

بحران عمیق تر از اختلافات

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد ضمن اشاره به خطرات تشدید اختلاف بین روسای دو قوه اشاره کرده که کشور درگیر مسایل بسیار مهمی است که در چنین فضایی حل نمی شود که هیچ بدتر هم خواهد شد مانند بحران آب به ويژه با وضعيت بارش‌هاي امسال دير يا زود تمام معادلات سياسي و اجتماعي را متاثر از خود خواهد كرد. یا عميق شدن مسائل اجتماعي که همه مردم كمابيش با يكي از مشكلات مهم آن؛ مثل اعتياد، طلاق، حاشيه‌نشيني، سرقت، نزاع، رشوه، تبعيض و... درگير هستند.

این جامعه شناس با اشاره به ابعاد فساد كه در دولت پيش فراگير شده بود و اكنون صدايش درآمده مثل خوره به جان نظام اداري ناكارآمد افتاده است و با اتهام‌زني‌ها مساله حل نخواهد شد نوشته: شايد در ميان مسائل جامعه عمق بيكاري و فقر و نابرابري افقي و عمودي مهم‌تر از همه و ريشه بسياري ديگر از مشكلات باشد.

مقاله اعتماد ضمن اشاره به شکاف های قومی و زبانی که حلشان نیازمند وحدت نظرهاست و محیط زیست و فاجعه های آن به مساله امنیت رسیده و نوشته در خطر بودن وضع منطقه و آمدن ترامپ در امريكا به تنهايي براي اينكه همه اختلافات را منجمد كرده و متوجه آن شويم كفايت مي‌كند، ولي ظاهرا اين مساله بيش از آنكه نقش هشداردهنده براي آتش‌بس باشد، نقش سوخت را در ريختن به آتش ايفا مي‌كند.

سیاست روز هم از تشدید مخالفت های دو رییس قوه مجریه و مقننه پرسیده چرا چند ماه است جلسات سران سه قوه برگزار نمی‌شود و اضافه کرده که کشوری همچون جمهوری اسلامی‌ به خاطر سیاست‌های انقلابی و ضدآمریکایی خود، به اندازه کافی از سوی دشمنان در خطر تهدید قرار دارد، یکی از تهدیداتی که از سوی دشمن علیه ایران انجام می‌شود، ایجاد اختلاف و شکاف درون کشور است.

به نظر محمد صفری در این مقاله: دشمنان یکی از راه‌های ضربه زدن به انقلاب اسلامی را، ایجاد اختلاف میان مسئولین می‌دانند، ایجاد شکاف و اختلاف میان مسئولین نظام و مردم هم یکی دیگر از راه‌هایی است که دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی از آن بهره می‌برد. آیا این درست است؟

این روزنامه مخالف دولت افزوده: آیا رفتار برخی مسئولین و باز کردن اختلافات آن هم در رسانه‌ها کار درستی می‌تواند باشد؟ قطعاً چنین کاری از سوی مسئولین نادرست و قابل نکوهش است، چرا که نه تنها باعث ایجاد فضایی ناخوشایند در عرصه سیاسی و رسانه‌ای کشور می‌شود، بلکه خوراکی برای رسانه‌های معاند و ضد انقلاب آماده می‌کند تا از آن علیه ایران بهره ببرند. کنار گذاشتن اختلافات به معنی حل و فصل نکردن آنها نیست، اختلافات باید در انظار عمومی کنار گذاشته شود تا کارکردهای مسئولین هم بهبود یابد، ضمن این که افکار مردم جامعه هم درگیر چنین اختلافاتی نمی‌شود.

ماجرای بابک زنجانی

کیهان یادداشت روز خود را با شروعی در انتقاد از علنی شدن مخالفت دو رییس قوه همچنان به انتقاد از دولت اختصاص داده و بدون اشاره به سابقه بدهی های بابک زنجانی که به دوران دولت احمدی نژاد می رسد نوشته: زمانی که آن افراد هرچه خواسته‌اند کرده‌اند و هرکه را خواسته‌اند، مهره‌ چینی کرده‌اند. آیا حالا اگر قوه قضائیه به سراغ آنها برود، این جراحی به آسانی روز نخست است!؟ و آیا همان‌ها هیاهوی دروغین راه نمی‌اندازند که اقدامات قوه سیاسی است‌!؟ و آیا مردم هم با خود نمی‌گویند چرا صبر کردید تا همه کاری اتفاق بیفتد، بعد حالا به فکر افتاده‌اید!؟

به گمان حسین شمسیان در یادداشت روز کیهان در حالی که ریشه فساد در دولت است قوه قضاییه ضعف سیستم اطلاع رسانی دارد و صبر زیاد می کند.

نویسنده با اشاره ضمنی به اعتصاب غذای ارش صادقی در زندان از قوه قضاییه پرسیده چرا صبر کرد رسانه‌های دشمن و دنباله‌های داخلی آنها، به هر نحو که دلشان می‌خواست به افکار عمومی شکل بدهند و میدان را کاملا یکطرفه و یک‌سویه در اختیار گرفته‌، هر نسبت ناروایی را به نظام و دستگاه قضایی بدهند‌! آنگاه و با تاخیری قریب ده روز، اندکی از حقایق پرونده به عنوان نوشداروی بعد از مرگ سهراب به اطلاع مردم رسید! اقدامی که حداقل نتیجه را در پی خواهد داشت.

یادداشت روز کیهان در ادامه دفاع شدید از شخص صادق لاریجانی است و معتقد است یک نماینده لیست امید به دروغ حساب‌های شخصی رئیس‌قوه را منتشر می‌کند و دستگاه قضا ناچار به سخنرانی و اطلاع‌رسانی می‌شود. بازهم علی‌رغم شفافیت موضوع و توضیح رئیس‌قوه و اقناع نمایندگان مجلس، رئیس‌جمهور زبان به طعن می‌گشاید و واژه «حساب‌های نجومی‌» را بکار می‌برد و چون در وقت لازم با مفسدان برخورد نشد و اکنون مارها افعی شده‌اند! چون در وقت مقتضی، عدالت فدای مصلحت شد و حالا هر توضیحی‌، هزار پیوست و تفسیر لازم دارد تا مورد پذیرش مردم قرار گیرد.

حق نشر عکس NOAVARANNEWS
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

اما رضا صالحی امیری در سرمقاله روزنامه ایران از جهت دیگری از فاش شدن اختلاف ها انتقاد می کند و می نویسد: بیش از هر زمان دیگر نیازمند گفت‌و‌گو در سطوح مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هستیم. با این معیار با نگاهی به آنچه که در روزهای گذشته میان سران دو قوه مجریه و قضائیه رد و بدل شد، می‌توان به میزان سازنده بودن این سخنان پی برد. پیش از طرح سخن در تریبون عمومی، می‌توان با بهره گرفتن از عناصر و لوازم گفت‌و‌گو در محفال محدودتر و گفت‌و‌گوی مستقیم و رودررو و بیان صریح و شفاف و بی‌رودربایستی مسأله، مسیری را در پیش گرفت که اختلاف نظرها و برداشت‌های متفاوت، ما را به نقطه درک مشترک برای حل مسائل برساند و آن گاه با ادبیات همدلانه، امیدبخش و انسجام آفرین نزد افکار عمومی سخن گفت.

وزیر ارشاد در این مقاله تاکید کرده: در ماجرای طلب ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری وزارت نفت، نظر دولت از ابتدا این بوده که با توجه به گستردگی و حجم بی‌سابقه این فساد و بیم انحراف در مسیر رسیدگی به پرونده، متهم در اختیار نهاد امنیتی و اطلاعاتی قرار بگیرد. این نظر در راستای کمک به قوه محترم قضائیه برای کشف حقیقت و رمزگشایی از ابعاد پنهان این غارت بیت المال و ارتقای اعتبار دستگاه عدالت نزد افکار عمومی بوده است.

به نظر روزنامه دولت: بیان رئیس جمهور در این رابطه بسیار شفاف و روشن بود و انتظار این بود که پاسخی متناسب در همین چارچوب طرح شود که متأسفانه کمتر تناسبی با این انتظار داشت و ادبیات حاکم بر آن شایسته بزرگان نبود. به گمان من اظهارنظرهایی که به فروکاهی این دغدغه ملی، به دعواهای جناحی و رقابت‌های انتخاباتی بینجامد، جفای بزرگی در حق ملت مظلومی است که بخش مهمی از سرمایه خود را در اثر سوءتدبیر مسئولان وقت، از دست رفته می‌بیند.

چرا گذشتید بابک جا به جا کند؟

کیهان یادداشت روز خود را با شروعی در انتقاد از علنی شدن مخالفت دو رییس قوه همچنان به انتقاد از دولت اختصاص داده و بدون اشاره به سابقه بدهی های بابک زنجانی که به دوران دولت احمدی نژاد می رسد نوشته: زمانی که آن افراد هرچه خواسته‌اند کرده‌اند و هرکه را خواسته‌اند، مهره‌چینی کرده‌اند. آیا حالا اگر قوه قضائیه به سراغ آنها برود، این جراحی به آسانی روز نخست است!؟ و آیا همان‌ها هیاهوی دروغین راه نمی‌اندازند که اقدامات قوه سیاسی است‌!؟ و آیا مردم هم با خود نمی‌گویند چرا صبر کردید تا همه کاری اتفاق بیفتد، بعد حالا به فکر افتاده‌اید!؟

حسین شمسیان در یادداشت روز کیهان در حالی که ریشه فساد را در دولت دیده اظهار نظر کرده که: قوه قضاییه ضعف سیستم اطلاع رسانی دارد و صبر زیاد می کند.

نویسنده با اشاره ضمنی به اعتصاب غذای ارش صادقی در زندان از قوه قضاییه پرسیده چرا صبر کرد رسانه‌های دشمن و دنباله‌های داخلی آنها، به هر نحو که دلشان می‌خواست به افکار عمومی شکل بدهند و میدان را کاملا یکطرفه و یک‌سویه در اختیار گرفته‌، هر نسبت ناروایی را به نظام و دستگاه قضایی بدهند‌! آنگاه و با تاخیری قریب ده روز، اندکی از حقایق پرونده به عنوان نوشداروی بعد از مرگ سهراب به اطلاع مردم رسید! اقدامی که حداقل نتیجه را در پی خواهد داشت.

مردم و قوه قضاییه

گیسو فغفوری در ابتدای گزارشی در شرق پرسیده: اگر حقی از کسی ضایع شود، او تا چه اندازه می‌تواند از طریق قانونی به حق خود برسد؟ و سپس به نتایج یک نظرسنجی اشاره کرده که سال ۹۴ صورت گرفته و نشان می دهد ٣/٤٦ درصد (کمتر از ۴۷)از ایرانیان معتقد هستند تاحدودی می‌توان از طریق قانون به حق خود رسید و ٢٧,٣ (٢٤+٣.٣) درصد با نگاهی خوش‌بینانه معتقدند از طریق قانون می‌توان به مقدار زیاد و خیلی زیاد به حق خود رسید. ١٤ درصد و ١٠.٨ درصد معتقدند کم و خیلی کم از طریق قانونی می‌توان به حق خود رسید.

در ادامه این گزارش آمده آمار نشان می دهد: ٣٥.٢ درصد از مردم درباره اینکه «قانون درباره مردم و مسئولان یکسان اجرا می‌شود، نظری ندارند»، اما ٤٠ درصد (٢٦.٥ + ١٣.٥) مخالف و خیلی مخالف این نظر هستند و معتقدند قانون برای مردم و مسئولان یکسان اجرا نمی‌شود و ٢٠.٢ درصد موافق هستند که قانون برای همه یکسان اجرا می‌شود و تنها ٣.٦ درصد کامل این پنداشت و تصویر چه معنا و چه تأثیری در جامعه دارد؟

بهمن کشاورز حقوقدان در جواب نویسنده این گزارش و درباره معنای این تصویر جامعه گفته است: تغییر نظام قضائی چون با تغییر مکرر و کارشناسی‌نشده قوانین شکلی و ماهوی توأم بود، به‌طوری‌که حتی اگر اهل فن نیز بخواهند این تحولات را بشمارند دچار مشکل خواهند شد، ناچار کاستی‌ها و ضایعاتی را به بار آورد که آثار آن استمرار دارد. شاید بتوان گفت شدیدترین ضربه را تصویب قانون تشکیل دادگاه‌های عام و حذف دادسرا، به نظام قضائی و اعتماد مردم وارد کرد که احیای بعدی دادسرا و بازگشت به وضعیت قبلی نیز نتوانست به سهولت و فوریت آثار این تحول منفی را محو کند.

بی طاقتی مردم

علی اکبر محمدخانی در صفحه طنز شهرونگ نوشته: اون روز توی خونه دراز کشیده بودم، داشتم برای خودم صدای دِرِیل درمی‌آوردم که تلفن زنگ زد، گوشی رو برداشتم، دیدم یکی از همکارام با گریه می‌گه منو از دست اینا نجات بده. گفتم: کجایی مگه؟ گفت: جزیره آدم‌خورا. تا اومدم بگم اونجا چکار می‌کنی؟ تلفن قطع شد. هیچی منم سریع رفتم اونجا دیدم بنده خدا رو گذاشتن توی دیگ روغن، دارن روش رُب ‌گوجه می‌‌مالند. من با عصبانیت گفتم: اصلا معلومه دارید چکار می‌کنید؟ گفتند: داریم اکبرجوجه درست می‌کنیم.

به نوشته این طنزنویس:من گفتم: اکبرجوجه رو که با رُب انار درست می‌کنند، نه رُب گوجه. اونا گفتند: ما یه عمره اکبرجوجه رو با رُب گوجه درست ‌کردیم. هیچی حالا هی من می‌گفتم: بابا جان من خودم اکبرم، بهتر می‌دونم با چی درست می‌شم، قبول نمی‌کردند. آخر سر به این همکارم گفتیم آقا به نظر خودت اکبرجوجه رو چه جور درست می‌کنند؟ که اونم از توی دیگ روغن گفت: هر جور درست می‌کنید، فقط زودتر تمومش کنید، دیگه طاقت ندارم.

در پایان این ستون شهرونگ آمده: واقعاً چرا بعضی از مردم آن‌قدر کم‌طاقت شده‌اند؟

حق نشر عکس FARHIKHTEGAN
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

حفره‌های مرگ زیرپای تهران

شهروند در گزارش اصلی خود خبر از رخداد هولناکی داده که می تواند سونامی مرگباری برای اطراف تهران شود چرا که زیر پوسته ٢٨ کیلومتر اتوبان تهران- قم و ٢١ کیلومتر جاده ساوه خالی شده و ٢٥ کیلومتر از کمربندی آزادگان در معرض فرونشست قرار دارد باند فرودگاه مهرآباد، راه آهن، پمپ های بنزین در کام فرونشست قراردارند مناطق ١٦ تا ٢٠ تهران بیشترین خطر فرونشست را دارند

گزارش این روزنامه با اشاره به گفته های رئیس کمیسیون کشاورزی و آب تهران افزوده: مرکز تحقیقات راه و شهرسازی با همکاری اتاق بازرگانی نقشه فرونشست دشت تهران را آماده کرده است و براساس این نقشه هشداردهنده نه‌تنها جاده‌های منتهی به پایتخت در معرض یک تهدید هولناک هستند که زیر لایه پوستی زمین در محل راه آهن شهر، پمپ بنزین‌ها و باند فرودگاه مهرآباد خالی شده است. برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی مهم‌ترین عامل این فاجعه‌ای است که تا چند قدمی تهرانی‌ها قرار گرفته است. علاوه بر آن فرسوده بودن لوله‌های آبرسانی شهر و نشت از آنها یکی دیگر از عوامل این تهدید بزرگ است.

زرگران به «شهروند» گفته: عمر شبکه آب تهران در برخی مناطق به بیشتر از ٣٠‌سال می‌رسد و حالا لوله‌های منسوخ و از رده خارج شده به خطری بالقوه در زیر زمین تهران تبدیل شده‌اند. علاوه بر آن حفاری‌های غیراصولی مترو در شهر، موضوع دیگری است که گزارش مرکز تحقیقات راه و شهرسازی نسبت به آن هشدار داده است. تهران که حالا تبدیل به یک بمب مرگبار شده است، بزرگترین راه نجات خود را در اجرای طرح تعادل بخشی و احیای سفره‌های آب زیرزمینی می‌بیند. طرحی که همچنان درگیر اما و اگرهای تأمین اعتبار برای آن و کسری‌های بودجه است.

کشف حجاب و امامان جمعه

همدلی در گزارشی نشان داده دیروز هفده دی که مصادف با روز کشف حجاب در دوران رضاشاه بود بخشی از خطبه های امامان جمعه به تقبیح این امر اختصاص داد و از جمله احمدعلم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و سیدیوسف طباطبایی‎نژاد، امام جمعه اصفهان به موضوع لباس و بدحجابی خانم‌ها پرداختند. علم‌الهدی در جمع زائران مشهد گفت: نمادهایی که از دروازه غرب به عنوان مدل تازه وارد کشور می‌شود و شوهای لباسی که دشمنان خدا تشکیل می‌دهند و موارد فسق و فجوری که به دست وابستگان غربی انجام می‌شود برای تهی کردن کشور از نیروی انسانی است.

به نوشته این روزنامه خطیب جمعه مشهد گفته: باید اصول اسلامی و دینی در مسئله عفت و حجاب رعایت شود، اختلاط میان زن و مردی که حتی متاسفانه در خانواده‌های مذهبی نفوذ کرده باید جدی گرفته شود. اختلاط زنان و مردان خطرناک است و جلسات خانوادگی و مهمانی‌های این چنین خطرناک است و منشا فساد در کانون یک خانواده متدین است. این آفت اختلاط باید از زندگی برداشته شود.

دیوسف طباطبایی‎نژاد هم در خطبه‎ نماز جمعه اصفهان گفت: اگر مردی غیرت داشته باشد، ناموس خود را در معرض دید دیگران قرار نمی‌دهد، چراکه پیامبر(ص)، فرمودند در مردی که غیرت ندارد، خیری نیست. هر وقت صحبت از حجاب و کنسرت می‎شود یا صحبت‎ها و انتقاداتی درباره بی‎ دینی‎ها می‎شوند، بی‎بی‎سی حرف‎های را جورواجور نقل می‎کند و بعد هم روزنامه‎های پیرو آنان حرف‎ها را نقل می‎کند و بعد هم برخی سایت‎ها، دشمن دلش می‎خواهد که ما مسیر بی‎دینی را طی کنیم.

نصیحتی برادرانه به گاو

پدرام ابراهيمى در صفحه طنز روزنامه قانون نوشته: در روزهای اخیر گوشت قرمز داره خودش رو به فلزات گران‌بها نزدیک‌تر می‌کنه. این از طرفی نشان‌دهنده‌ عزم دولت برای سالم‌خوار کردن مردم و از سویی قدم برداشتن به سمت عدالت اجتماعی محسوب می‌شه. اما از اونجایی که تماس‌های زیادی از خوانندگان داشتیم که خواسته بودند ریشه‌ این افزایش قیمت رو پیدا کنیم، کردیم.ببینید، دستگاه‌هایی که مستقیما با مساله‌ گاو و گوسفند سر و کار دارند (مثل جهاد کشاورزی و راهنمایی رانندگی) وظایف خودشون رو به نحو احسن انجام می‌دن و اگه در این ماه‌ها از این احسن‌تر انجام بدند هم شائبه به وجود میاد که قصدشون فعالیت انتخاباتیه. پس این که هیچ.

به نوشته طعنه آمیز این طنزنویس:در بخش دامداری هم قصوری رخ نداده. این عزیزان باید علوفه مورد نیاز و از همه مهم‌تر، بستر مناسب برای فرزندآوری حیوانات گوشتی رو فراهم کنند که می‌کنند. دیگه بیش از این هم نمی‌تونن در امور خصوصی احشام دخالت کنند. درباره توزیع هم مسلما ما کشوری هستیم که در توزیع، صاحب سبک‌ایم. یعنی شما چه گوشت بخوای چه علف، در فاصله‌ کمتر از ده دقیقه‌ای منزل‌تون در دسترسه. فروشندگان صدیق و خدوم ما هم که همیشه سود قانونی و منصفانه روی هر جنسی (از جمله گوشت قرمز) می‌کشند و اتفاقا از همین برای خواهر خودشان هم برده و خیلی هم راضی بوده‌اند.

به نوشته طنزنویس بی قانون: می‌مونه گاو؛ بله، ریشه‌ این گرونی و تشویش بازار در خود گاوه که با طاقچه‌بالا گذاشتن و تن به بستر مناسب ندادن و پیروی نکردن از سیاست‌های اقتصادی دولت، گوش و افسار به رسانه‌های بیگانه‌ مروج گیاه‌خواری داده و موجب کاهش تولید و افزایش قیمت شده. مثلا ما نخوریمت، می‌ری تو جنگ واترلو ناپلئون رو شکست می‌دی؟ آخه برای کی ناز می‌کنی؟ آخرش که چی؟!

حق نشر عکس GHANOON
Image caption کارتون کیوان زرگری، قانون