آیت‌الله خامنه‌ای: بگو مگو‌های سران دو قوه مهم نیست

خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir

رهبر ایران مجادله اخیر رییس قوه قضاییه و رییس جمهور را "بگومگو" توصیف کرده و گفته است همه باید وجود یک قوه قضاییه "مستقل و شجاع" را قدر بدانند.

نزاع لفظی صادق لاریجانی و حسن روحانی در چند روز گذشته درباره منابع مالی دو قوه بالا گرفته است.

آیت الله علی خامنه‌ای امروز یکشنبه ۱۹ دی، در دیداری با مردم شهر قم تاکید کرد: "من کاری به بگومگوهای اخیر روسای دو قوه ندارم زیرا موضوع مهمی نیست و به حول و قوه الهی تمام می‌شود، اگرچه دشمن به دنبال بزرگ‌نمایی آنهاست اما همه باید وجود یک قوه قضاییه مستقل و شجاع را قدر بدانند."

او ضمن دفاع از قوه قضاییه، گفته است که همواره از دولت‌ها و مجلس هم حمایت کرده است.

+ روحانی: قوه قضاییه حساب‌های خود را روشن کند

+ لاریجانی: پول‌های نهاد ریاست جمهوری کجا خرج می‌شود؟

+ جدال صادق لاریجانی و حسن روحانی بر سر چیست؟

هفته گذشته، ۱۳ دی ماه، صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه با لحنی تند به انتقاد مقام‌های دولتی از جمله رئیس جمهور ایران به روند رسیدگی به پرونده بابک زنجانی واکنش نشان داد و در پاسخ به سوال حسن روحانی درباره سرنوشت این پرونده پرسید "پول‌های نهاد ریاست جمهوری کجا خرج می‌شود".

روز بعد، در ۱۴ دی ماه، حسن روحانی در واکنشی تند گفت با "فرافکنی و بی تدبیری" نمی‌توان از منافع مردم دفاع کرد و قوه قضاییه باید حساب‌های مالی خود را منتشر کند.

حق نشر عکس .
Image caption نشریه خط حزب‌الله وابسته به دفتر رهبر ایران سه روز پیش در تیتر اول خود نوشته بود که رهبر خواستار پرهیز از اختلاف و تفرقه میان سران قوا است

رهبر ایران، "تضعیف دستگاه‌ها و نهادهای مظهر اقتدار" و "حمله به سپاه و بسیج و شورای نگهبان" را نقشه "دشمن" خواند.

آیت الله خامنه‌ای بار دیگر در تفسیر "دشمن واقعی" گفت: "اگر ما تنبلی کنیم و به وقت عمل نکنیم، دشمن را اشتباه بگیریم و به جای 'شیطان اکبر واقعی' یک برادر ناباب را دشمن بگیریم، ضربه خواهیم خورد."

دشمن 'خوش‌اخلاق'

رهبر ایران، وزیر خارجه آمریکا را مردی "به اصطلاح خوش اخلاق" توصیف کرد که در نامه خداحافظی خود به دولت بعدی ایالات متحده توصیه کرده که "با سخت‌گیری از ایران امتیاز بگیرد."

به اعتقاد رهبر ایران این سختگیری جواب داده و آمریکا از ایران "امتیاز گرفته" است.

به تعبیر رهبر ایران، این "دشمن خندان" با آن "دشمنی که ایران را محور شرارت می‌خواند هیچ تفاوتی ندارد."

او افزود: "از حالا نشسته‌اند برای دوران بعد برجام فکر می‌کنند که چه محدودیتی تحمیل کنند، به خیالشان برجام ده دوازده سال طول می‌کشد."

بر مبنای توافق وین که 'برنامه جامع اقدام مشترک ' و به خلاصه برجام نام گرفته است، نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران تا ۱۵ سال ادامه خواهد داشت. از جمله آن‌که ایران اجازه ندارد در ۱۵ سال آینده در تاسیسات فردو غنی‌سازی کند. جزئیات برنامه مشترک را اینجا بخوانید.

رهبر ایران همچنین بریتانیا را متهم کرد که از طریق نفوذ در کشورهای خلیج فارس به دنبال تجزیه ایران و سایر کشورهای منطقه است.

مطالب مرتبط