مراسم تشییع جنازه هاشمی رفسنجانی در تهران شروع می شود

رفسنجانی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای رفسنجانی از حامیان مهم حسن روحانی رئیس جمهور ایران بود

مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور سابق ایران تا ساعتی دیگر از مقابل دانشگاه تهران شروع خواهد شد.

در ابتدای این مراسم که قرار است ساعت هشت و نیم صبح شروع شود آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بر پیکر آقای رفسنجانی نماز خواهد خواند.

روز دوشنبه مراسم ادای احترام به آقای رفسنجانی در مسجد جماران در تهران برگزار شد که بسیاری از مقام ها در آن حضور یافتند.

آقای رفسنجانی که از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ رئیس جمهور بود روز یکشنبه در سن ۸۲ سالگی در اثر حمله قلبی درگذشت.

در ایران سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

تحلیلگران می گویند که این مراسم احتمالا محل قدرتنمایی نیروهای اصلاح طلب و میانه رو خواهد بود که آقای رفسنجانی در یک دهه اخیر به آنها نزدیک شده بود.

با این حال انتظار می رود که هواداران جناح های تندرو هم در شمار بزرگ در این مراسم شرکت کنند تا نشان دهند که اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از آنها بوده است.

بی بی سی فارسی دریافته است که محمد خاتمی رئیس جمهور سابق که از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی بود از حضور در مراسم تشییع جنازه او در روز سه شنبه منع شده است.

محمد خاتمی از رهبران جنبش اصلاح طلبی در ایران سالهاست که با محدودیت های زیادی روبروست و روزنامه ها اجازه انتشار نام و چاپ عکس او را ندارند.

او که در مراسم روز دوشنبه حاضر بود از مردم خواسته است در مراسم سه شنبه شرکت کنند.

محسن هاشمی پسر آقای رفسنجانی هم گفت: "لازم است از مردم بخواهم که با آرامش کامل در مراسم تشییع شرکت کنند."

حق نشر عکس EPA
Image caption ادای احترام به آقای رفسنجانی در مراسم روز دوشنبه

به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان آقای هاشمی گفت: "همان طور که دغدغه آیت‌الله هاشمی رفسنحانی وحدت بود و فقط برای وحدت و اعتدال در جامعه حرکت می‌کرد، فردا هم باید در مراسم تشییع پیکر آن مرحوم، وحدت خود را به رخ جهانیان بکشیم."

وی یادآوری کرد: "پس از اقامه نماز، پیکر ایشان از دانشگاه تهران به سمت خیابان انقلاب و خیابان حافظ تشییع می‌شود و در صورتی که ترافیک اجازه دهد، مقداری هم در خیابان حافظ به سمت مرقد مطهر امام راحل حرکت خواهیم کرد."

مقام های بلندپایه عمان، کویت، قطر، بحرین و امارات متحده عربی برخلاف عربستان درگذشت آقای رفسنجانی را تسلیت گفته اند. سلطان قابوس حاکم عمان، شیخ صباح امیر کویت و شیخ تمیم بن حمد امیر قطر از جمله ارسال کنندگان این پیام ها بودند. دولت چین هم درگذشت او را تسلیت گفته است.

آل سعود که با ایران روابط دیپلماتیک ندارد هنوز رسما به درگذشت آقای رفسنجانی واکنش نشان نداده است اما به گزارش آسوشیتدپرس یک کانال تلویزیون دولتی این کشور مصاحبه ای را با یک مقام سازمان مجاهدین خلق پخش کرد که آقای رفسنجانی را به اعدام هزاران زندانی در پایان جنگ عراق گره می زد.

همزمان مریم رجوی رهبر مجاهدین خلق نوشت: "رفسنجانی در ۳۸ سال گذشته چه در زمان خمینی و چه بعد از آن، یکی از بالاترین نقشها را در سرکوب و صدور تروریسم و تلاش برای دستیابی به بمب اتمی داشت."

جاش ارنست، سخنگوى کاخ سفید درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانى را به خانواده‌اش تسلیت گفت.

حق نشر عکس jamaran.ir
Image caption حسن روحانی در مراسم روز دوشنبه
حق نشر عکس Anadolu Agency
Image caption محمد خاتمی و حسن خمینی در مراسم روز دوشنبه