حاشیه‌های مراسم تشییع و خاکسپاری هاشمی رفسنجانی

برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی با حواشی همراه شد. آقای هاشمی رفسنجانی ۱۹ دی در پی ایست قلبی درگذشت و مراسم تشییع او در دانشگاه تهران برگزار شد. آیت الله علی خامنه‌ای بر پیکر او نماز خواند و سپس پیکر آقای رفسنجانی در آرامگاه آیت‌الله خمینی دفن شد.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption رهبر ایران و سران سه قوه در حال خواندن نماز میت

نماز میت

براساس فیلم منتشر شده در سایت رهبر ایران، در بخشی از نماز میت که آیت الله علی خامنه‌ای بر پیکر اکبر هاشمی رفسنجانی خواند، جمله مرسوم "اللهم انا لا نعلم منه الا خيرا و انت اعلم به منا " به اين معنى كه یعنی "خدایا ما جز نیکی از او نمی‌دانیم و تو درباره او از ما داناتری" خوانده نشد و رهبر ایران به جای این جمله سه بار گفت اللهم عفوك عفوك عفوك.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption حسن خمینی در مراسم دفن آقای هاشمی در آرامگاه آیت الله خمینی

غیاب خاتمی و حسن خمینی

همچنین گزارشها حاکی است که محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران از حضور در این مراسم منع شده بود.

در عین حال سایت جماران نوشت حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی نیز به دلیل ازدحام جمعیت موفق به ورود به دانشگاه تهران و حضور در مراسم نشد.

آقای خمینی در مراسم دفن در آرامگاه آیت الله خمینی حضور داشت.

درباره درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی بیشتر بخوانید:

لحظه به لحظه با مراسم خاکسپاری هاشمی رفسنجانی

چه کسی جانشین هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت خواهد شد؟

تیم پزشکی و 'ابهام یک ایست قلبی'

مرگ هاشمی رفسنجانی؛ پایان یک دوران

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
درگیری در مراسم تشییع هاشمی

درگیری‌های پراکنده

براساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده درگیری‌های پراکنده‌ای در اطراف پل حافظ بین مردم و نیروهای امنیتی روی داده است.

براساس اعلام استانداری تهران دست کم دو و نیم میلیون نفر امروز در مراسم آقای رفسنجانی حضور داشتند.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption به گفته استانداری تهران حداقل دو و نیم میلیون نفر امروز در مراسم آقای هاشمی حضور داشتند

بلندگو مال تو صدای حق مال ما

در حین مراسم گروه‌هایی از حاضران شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی می‌دادند. تلویزیون رسمی ایران در بخشی از تصاویر خود، صدای جمعیت را قطع کرده و روی این تصاویر موسیقی سوگوارانه پخش کرده بود.

در عین حال گفته شده است که بلندگوهایی در مناطق مختلف محدوده مراسم کار گذاشته شده بود که حاضران در واکنش به حضور این بلندگوها و شعارهایی که از آنها پخش می‌شد، می‌گفتند: "بلندگو مال تو، صدای حق مال ما"

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
شعارهای حامیان جنبش سبز در مراسم تشییع جنازه اکبرهاشمی رفسنجانی

حال نامساعد

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که حسن صانعی و امامی کاشانی در زمان تدفین حال جسمیشان نامساعد شد و وزیر بهداشت به معاینه آنها پرداخت.

پس از چندی رئیس اورژانس تهران اعلام کرد که وضعیت آقای یوسفی مساعد شده و او از بیمارستان مرخص شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اعتراض به نحوه پوشش صدا و سیما از مراسم تشییع هاشمی

انتقاد از صدا و سیما

صدا و سیمای ایران در بخش‌های آغازین پوشش خود تصاویر هوایی از مراسم تشییع جنازه آقای هاشمی پخش نکرد و این شیوه تصویربرداری با انتقاد بعضی از بینندگان و حاضران در این مراسم روبرو شد که اعتقاد داشتند این تصاویر بیانگر حضور انبوه جمعیت نیست. صداوسیما، بعدتر در پوشش زنده، خود تصاویر هوایی را که با هلی‌کوپتر تهیه شده بود پخش کرد که حضور جمعیت را در محدوده مراسم، از جمله خیابان انقلاب پخش کرد.

در عین حال به صدا و سیما انتقاد شده که شعارهای حاضران، از جمله شعارهایی را که در حمایت از سران جنبش سبز و آقای خاتمی داده می‌شد، سانسور کرده است.

در همین حال علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما در واکنش به این انتقادها گفته است: "ما انتقادها را روی چشم می‌گذاریم و سعی می‌کنیم نسبت به انتقادها، عملکردمان را اصلاح کنیم."

اختلال در تلفن همراه

در ساعات اولیه امروز گزارش‌هایی از اختلال در تلفن همراه منتشر شد.

خبرگزاری ایسنا به مشکلات پیش آمده برای ارتباطات تلفنی در محدوده میدان انقلاب اشاره کرد و گفت که هر دو شرکت بزرگ خدمات رسانی موبایل در ایران، همراه اول و ایرانسل، توضیح داده‌اند که تلاش کرده‌اند تا جایی که مجوز داشته‌اند با استقرار تجهیزات تقویتی سیار، دسترسی به شبکه ارتباطی را برقرار کنند اما تراکم جمعیت در مناطقی که امروز برای مراسم تشییع جنازه در نظر گرفته شده بود، "پاره‌ای از مشکلات و اختلالات" را به دنبال داشته که به گفته این شرکت‌ها، "طبیعی" است.

در همین حال رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، گفته که احتمال کندی خطور در منطقه جماران وجود دارد و به همین دلیل اپراتورهای تلفن همراه درحال ارسال آنتن‌های سیار برای رفع این مشکل هستند.

موضوعات مرتبط