کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شد

کمیسیون مشترک برجام حق نشر عکس Anadolu Agency/Getty Images

ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ امروز سه‌شنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) در وین، پایتخت برگزار شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه این کشور ریاست تیم ایرانی را به‌عهده دارد. هلگا اشمیت، معاون فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این نشست حضور یافته است.

هدف از این نشست بحث درباره نحوه اجرای توافق جامع هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی است. در این نشست همچنین قرار است نامه جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تمدید قانون تحریم‌های آمریکا علیه ایران مورد بررسی قرار گیرد.

کمیسیون مشترک برجام بر نحوه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نظارت دارد و ترکیب این کمیسیون شامل نمایندگان کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان)، نماینده عالی اتحادیه اروپا و ایران است.

هیات مذاکره کننده ایران روز گذشته به طور جداگانه دیدارهایی با هیات‌های چین، روسیه و آمریکا داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در وین گفته است: "از دید ما تمدید قانون آیسا نقض تعهدات برجامی آمریکا است و امروز در دستور کار کمیسیون مشترک قرار گرفته است."

در پایان این نشست هیات مذاکره کننده ایرانی بیانه‌ای منتشر کرده و در آن گفته است: " هیات آمریکایی با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام گفته است نفس تصویب این قانون(تحریم‌های آمریکا) در کنگره آمریکا، مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند."

+ مجلس نمایندگان آمریکا 'قانون تحریم های ایران' را تمدید کرد

+ اعتراض رسمی ایران در سازمان ملل به تمدید داماتو

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ماه پیش و بلافاصله بعد از آنکه کنگره آمریکا قانون تحریم‌های ایران را به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید کرد، رسما خواستار تشکیل جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به این موضوع شد.

قانون تحریم‌های ایران که در سال ۱۹۹۶ میلادی تصویب شده، سرمایه‌گذاری بالا‌تر از ۲۰ میلیون دلار به ویژه در صنایع نفت و گاز ایران را منع می‌کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از امضای مصوبه کنگره در مورد تمدید تحریمهای ایران خودداری کرد ولی آن را وتو هم نکرد و سرانجام این مصوبه بدون امضای او به قانون تبدیل شد.

این در حالی است که هم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و هم آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، تمدید تحریم های آمریکا را نقض برجام خوانده‌اند.

حق نشر عکس Anadolu Agency
Image caption وزیر خارجه ایران می‌گوید برجام یک تفاهم‌نامه بین‌المللی است که ضمیمه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شده

نشست وین در حالی برگزار می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ده روز دیگر (بیست ژانویه) به عنوان رئیس دولت جدید آمریکا سوگند خواهد خورد.

دونالد ترامپ توافق هسته‌ای ایران را یکی از بدترین توافق‌هایی که در تاریخ امضا شده نامیده است. او اوایل مبارزات انتخاباتی‌اش گفت اگر رئیس جمهور شود این توافق را ملغی خواهد کرد و با چند برابر کردن تحریم‌ها، برای توافقی مذاکره خواهد کرد که مثل اولی "مایه خنده" نباشد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات گفته بود که برجام یک تفاهم بین‌المللی است که ضمیمه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

مطالب مرتبط