شورای نگهبان: مجلس خبرگان در مورد انتخابات میان‌دوره‌ای برای جایگزینی رفسنجانی تصمیم می‌گیرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران گفته است که برای برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان به منظور انتخاب جایگزین اکبر هاشمی رفسنجانی، باید هیئت رئیسه این مجلس درخواست دهد.

آقای کدخدایی به خبرگزاری تسنیم گفت: "باید مجلس خبرگان رهبری پیشنهاد این کار را بدهد و ما نیز در شورای نگهبان این مسئله را بررسی کنیم و درباره برگزاری آن نظر ‌دهیم."

پیش از او محمد حسن مقیمی، قائم مقام وزارت کشور به این خبرگزاری گفته بود که این وزارتخانه و ستاد برگزاری انتخابات آمادگی دارند که انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان برای انتخاب نماینده استان تهران را برگزار کند.

آقای مقیمی گفت که وزارت کشور به زودی این موضوع را به شورای نگهبان و مجلس خبرگان پیشنهاد می‌کند و در صورت تایید، همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان هم در تهران برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری ایران اواخر اردیبشهت سال آینده برگزار می‌شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی که روز یکشنبه درگذشت، از قدیمی ترین اعضای مجلس خبرگان رهبری بود که از ابتدای تاسیس این مجلس در سال ۱۳۶۱ تا پایان عمر در آن عضویت داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۹۲ نامزد کرد اما رد صلاحیت شد

او سال گذشته به عنوان نماینده اول استان تهران برای پنجمین دوره این مجلس انتخاب شد.

آقای هاشمی در دوره‌‌ای از شهریور ۱۳۸۶ تا اسفند ۱۳۸۹ ریاست این مجلس را نیز بر عهده داشت.

او که هنگام درگذشت آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، نایب رئیس مجلس خبرگان بود در انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان دومین رهبر جمهوری اسلامی نقش مهمی داشت.

آقای هاشمی رفسنجانی هنگام مرگ ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را نیز در اختیار داشت که برخلاف نمایندگی مجلس خبرگان، شغلی انتصابی است و جایگزین او را آیت‌الله علی خامنه‌ای مستقیما انتخاب می‌کند.

بیشتر بخوانید

روزی که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران شد

۱۵ خرداد ۱۳۶۸ و یک روز پس از درگذشت آیت‌الله خمینی، مجلس مجلس خبرگان‌ در نشستی فوق‌العاده انتخاب جایگزین آقای خمینی را بررسی کرد که آقای هاشمی رفسنجانی که اداره جلسه را برعهده داشت، با ذکر سخنانی منسوب به آقای خمینی راه را برای انتخاب آقای خامنه‌ای هموار کرد.

"در جلسه‌ای با حضور سران سه قوه آقای نخست وزیر (میرحسین موسوی) و حاج احمد آقا (خمینی) در محضر امام بحث شد. حرف ما با حضرت امام این بود که اگر این قضیه اتفاق بیفتند (برکناری آیت‌الله منتظری از قائم مقام رهبری٬ به دلیل نبود مرجع تقلید مناسب رهبری) ما بعدا با قانون اساسی مشکل داریم زیرا ممکن است خلا رهبری پیش بیاید. ایشان گفتند خلا رهبری پیش نمی‌آید و شما آدم دارید. گفتم چه کسی ایشان در حضور آقای خامنه‌ای گفتند این آقای خامنه‌ای."

او با نقل این جمله موفق به قانع کردن مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب علی خامنه‌ای به جانشینی آیت‌الله خمینی شد.