روزنامه‌های صبح تهران: شروع مخالفت‌ها با برجام بعد از خاکسپاری

در ادامه مطالب مرتبط با درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵، همچنین به بررسی بیاینه پایانی نشست کمیسیون مشترک کشورهای پنج بعلاوه یک در وین پرداخته‌اند.

حق نشر عکس جوان

پلیس بد سود برجام را به جیب زد

به گزارش روزنامه جوان، فرانسوی‌ها که در به نتیجه رسیدن مذاکرات همواره سنگ‌اندازی می‌کردند و نقش پلیس بد را برای خود تعریف کرده بودند، اکنون در مسابقه کسب منفعت، پیشتاز رقبای خود شده‌اند. روز گذشته شرکت پژو فرانسه از رکوردشکنی در فروش محصولاتش پس از توافق هسته‌ای با ایران خبر داد. اما این تنها دستاورد فرانسه در پسابرجام نبود، زیرا دیروز شهر تولوز فرانسه، محل دفتر مرکزی ایرباس، میزبان مدیرعامل شرکت ایران‌ایر بود تا یک فروند هواپیما از قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیمای ایرباس را تحویل بگیرد. امروز این هواپیمای ۹۰ نفره در فرودگاه مهرآباد به زمین خواهد نشست.

روزنامه جوان نوشته که مبلغ قرارداد با ایرباس ۱۹ میلیارد دلار اعلام شده اما شرایط مالی با کمپانی‌های سازنده هواپیما به ویژه ایرباس، پس از روی کارآمدن ترامپ و در صورت اعمال تحریم‌های جدید موضوعی است که از سوی دو طرف محرمانه تلقی شده و شفاف‌سازی نمی‌شود.

پیام جدی برجامی اروپا به آمریکا

حق نشر عکس ایران

روزنامه‌های امروز بیانیه پایانی نشست روز سه‌شنبه کمیسیون مشترک در هتل کوبورگ وین را بررسی کرده‌اند. از جمله روزنامه ایران به نقل از عباس عراقچی از موافقت کمیسیون مشترک برجام با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نطنز خبر داده که مطابق آن تمام رسوبات مواد غنی‌شده از لوله‌ها بیرون آورده می‌شوند که از شمول ۳۰۰ کیلو ذخایر مواد غنی‌شده ایران خارج بوده و به این ترتیب ایران قادر خواهد بود، مواد بیشتری را غنی‌سازی کند.

در همین حال علی خرم، در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که اعضای اروپایی به دولت جدید آمریکا هشدار داده‌اند که به دستورالعمل اجرایی اوباما مبنی بر مستثنی کردن تحریم‌های آیسا پایبند بماند که در غیراین صورت علاوه بر ایران سایر اعضا هم آن را نقض برجام تفسیر کرده و پیامد آن متوجه واشنگتن خواهد بود.

نماینده سابق ایران در سازمان ملل در پایان نوشته که در واقع اروپایی‌ها براساس منافعی که از رهاورد توافق با ایران برای خود در نظر گرفته‌اند، خواهان حفاظت از توافق در برابر کارشکنی‌های احتمالی آمریکایی‌ها هستند.

مرگ بزرگ‌ترین حامی برجام

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در یادداشتی نوشته که این روزها هرکسی از هر تریبونی به تحلیل نقش اکبر هاشمی رفسنجانی می‌پردازد، مواضع او در باره توافق هسته‌ای و برجام هم نیازمند تامل است. آیت‌الله هاشمی در دوران سازندگی معتقد به تنش‌زدایی و تعامل با کشورهای دیگر بود و این را کارنامه کاری دیپلماسی دولت‌هایش به خوبی نشان می‌دهد. از ابتدای دولت یازدهم و آغاز مذاکرات هسته‌ای می‌توان از آیت‌الله به عنوان بزرگ‌ترین مدافع توافق هسته‌ای نام برد. دستیابی به توافق در وین نقطه عطف این پشتیبانی بود و آیت‌الله آن را با فتح خرمشهر مقایسه کرد.

شرق نوشته که با فوت هاشمی باید گفت که برجام بزرگ‌ترین حامی خود را از دست داده است.

گمانه‌زنی‌ها بر سر صندلی مصلحت

حق نشر عکس قانون

حسن گرنه‌ای در روزنامه قانون نوشته که تا قبل از درگذشت آیت‌الله هاشمی، یعنی بنیانگذار مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست آن برعهده فردی بود که تمام جریان‌های سیاسی را در نگاه کلی قبول داشت و برای پایان دادن به تضاد دیدگاه‌های میان آنها تمام سعی خود را به کار می‌گرفت.

به نوشته این گزارش، حکم اعضای این مجمع، اسفند امسال به پایان می‌رسید و همگان منتظر آن بودند تا تدابیر ویژه رهبر انقلاب را در این زمینه مشاهده کنند که با درگذشت آیت‌الله هاشمی، اوضاع به نوعی عوض شد و دغدغه‌ها از انتصاب اعضای مجمع به سمت ریاست این نهاد تغییر مسیر داد.

آقای گرنه‌ای نوشته که گزینه‌هایی که مطرح هستند چندان فراوان نبوده و شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله هاشمی شاهرودی، جنتی، امینی، آملی لاریجانی، دری نجف‌آبادی، روحانی، ناطق نوری و نیز آقای ولایتی شرایط جایگزینی دارند.

به نظر نویسنده ریاست مجمع بدون شک وابسته به ترکیب آن خواهد بود و باید منتظر ماند و دید که آیا ترکیب مجمع مانند قبل باقی می‌ماند یا اینکه تغییر و تحولات، شاکله آن را برهم خواهد زد.

بدهی بانکی دولت دو برابر شد

حق نشر عکس اعتماد

گروه اقتصادی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که بدهی دو برابر شد. خبر شفاف‌تر اینکه بدهی بخش دولتی به بانک‌ها از زمانی که دولت جدید بر سر کار آمده تا به حالا ۱۰۰ درصد بیشتر شده است. شهریور ۹۲ بود که اعلام شد، دولت ۱۰۳ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است. حالا گزارش رسمی بانک مرکزی نشان‌ می‌دهد که در آبان امسال این بدهی به ۲۰۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به نوشته گزارش اعتماد، این رشد بدهی در حالی از سوی بانک‌ها رونمایی می‌شود که دولت در بودجه سال جاری پیش‌بینی کرده بود ۳۵ هزار میلیارد تومان از این بدهی از محل تسعیر نرخ ارز تسویه شود.

گزارش اعتماد همچنین حاکیست که این آمار ارقامی است که بانک‌ها مدعی مطالبه آن هستند و در ترازنامه خود آن را به عنوان دارایی ثبت می‌کنند، اما در سوی دیگر ماجرا این دولت است که به این ارقام استناد نکرده و عنوان می‌کند که حتما باید حسابرسی شود، همانطوری که تاکنون بخشی از این بدهی و ارقام آن با آنچه که بانک‌ها اعلام کرده‌اند، مطابقت ندارد.

آلودگی هوا تاوان چیست؟

حق نشر عکس دنیای اقتصاد

حمید آذرمند در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که مطابق یک روال قدیمی، با تکرار پدیده وارونگی و تشدید آلودگی هوا، شهروندان شاهد فرافکنی مسوولیت‌ها و در نهایت واکنش‌هایی مانند تعطیلی مدارس و توسعه محدوده طرح ترافیک و نظایر آن هستند. علاوه بر آلودگی هوا، معضل ترافیک شهرهای بزرگ هم به مرحله‌ بسیار بغرنج رسیده است.

به نظر نویسنده وضعیت امروز آلودگی و ترافیک، به تدریج و طی چندین دهه به وجود آمده است و بنابراین راه‌حل فوری و کوتاه‌مدت ندارد. نکته بدیهی ولی مورد غفلت، این است که با استفاده مناسب از ابزارهای سیاست‌گذاری و به رسمیت شناختن قواعد اقتصادی، می‌توان بخش عمده‌ای از این مشکلات را به تدریج حل کرد. فقط لازم است دولت به جای واکنش‌های کوتاه‌مدت، پرهزینه و بی‌حاصل، از ابزارهای سیاست‌گذاری متعددی که در اختیار دارد استفاده کند.

موضوعات مرتبط