خرازی: توافق هسته‌ای قابل بازنگری نیست

حق نشر عکس Mehr

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، می‌گوید توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی "مشکل حقوقی ندارد" و "قابل بازنگری نیست".

آقای خرازی با دفاع از توافق هسته‌ای ایران گفته است این توافق دستاوردهایی داشته و "گشایش‌های زیادی" برای ایران ایجاد کرده اما هنوز "به صورت کامل" اجرا نشده است. او گفته است که عمده مشکلات توافق هسته‌ای به حوزه بانکی و انتقالات مالی مربوط می‌شود.

آقای خرازی گفته است: "برجام از نظر حقوقی مشکلی ندارد، اما با توجه به نفوذی که آمریکا بر روی بانک‌های اروپایی دارد، آنها روابط خود را با آمریکا در نظر می‌گیرند و طبیعتا تا آمریکا چراغ سبز نشان ندهد آنها معاملات خود را با ایران شروع نمی‌کنند."

با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ابهام‌هایی درباره آینده توافق هسته‌ای ایران به وجود آمده است. آقای ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را "بدترین توافق تاریخ" خوانده و خواهان مذاکره دوباره در این زمینه شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دو نامزد کلیدی ترامپ به برجام 'پایبند می‌مانند'

اما کمال خرازی، وزیر خارجه سابق و رئیس شورای روابط خارجی ایران می‌گوید: "برجام قابل بازنگری نیست. برجام تعهدی است بین المللی و نوشته شده که قابل بازنگری نیست."

امروز مجید تخت روانچی، یکی از دیپلمات‌های ارشد ایرانی نیز به خبرگزاری ایرنا گفته است: "بارها اعلام کرده‌ایم به هیچ وجه پرونده برجام دوباره باز نخواهد شد و اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی بیفتد و این نه تنها موضع ما بلکه موضع همه اعضای 1+5 است."