نامه ۴۳ زندانی سیاسی سابق: درگذشت هاشمی به فرصتی برای آشتی ملی تبدیل شود

حق نشر عکس MEHR
Image caption علی رغم گزارش شدن تنش های پراکنده، مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی در مجموع با آرامش برگزار شد

۴۳ نفر از زندانیان سیاسی سابق با انتشار نامه ای سرگشاده به مناسبت درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به حکومت ایران و جریان های سیاسی پیشنهاد کرده اند که این موضوع را به "فرصتی برای دستیابی به گفت‌وگو و آشتی ملی" تبدیل کنند.

امضاکنندگان این نامه، که دستگیری آنها در ارتباط با اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ بوده، در نامه خود به سابقه پی گیری ایده "آشتی ملی" از سوی آقای رفسنجانی اشاره کرده و با تاکید بر "بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های ملی در ساختن ایران" افزوده اند: "برای نجات ایران چاره‌ای جز گفت‌وگو و تعامل نداریم."

اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان حیات خود، در مناسبت های گوناگون از ایده "آشتی ملی" میان جریان های سیاسی معتقد به جمهوری اسلامی سخن گفته بود. طرح این پیشنهادات بعد از انتخابات ۱۳۸۸، با واکنش اصولگرایان حامی دولت دهم مواجه شد که اظهارات وی را، نوعی تلاش برای کمرنگ کردن مرزبندی موافقان و منتقدان رهبر ایران می دانستند.

محسن میردامادی، بهزاد نبوی، عمادالدین باقی، عبدالله رمضان‌زاده، بهاره هدایت، سید‌مصطفی تاج‌زاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، کیوان صمیمی، علیرضا بهشتی‌ شیرازی، محسن امین‌زاده، محسن صفایی‌فراهانی، عبدالله مومنی، مهدی محمودیان، ریحانه طباطبایی و قربان بهزادیان‌نژاد از جمله امضاکنندگان نامه سرگشاده زندانیان سابق هستند.

در پی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در ۱۹ دی ماه، صدها هزار نفر با گرایش های سیاسی گوناگون در مراسم تشییع جنازه او در تهران شرکت کردند. در این مراسم، بخش بزرگی از شرکت کنندگان به سر دادن شعارهایی در حمایت از رهبران معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸ پرداختند اما تعداد قابل توجهی از مخالفان اعتراضات سال ۱۳۸۸ هم در مراسم تشییع جنازه حضور داشتند و در حمایت از آیت الله خامنه ای شعار دادند.

علی رغم گزارش شدن تنش های پراکنده، مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی در مجموع با آرامش برگزار شد.