شماری از مقام های سابق خواستار تماس دولت ترامپ با مجاهدین شدند

سازمان مجاهدین خلق ایران که یک سازمان مسلح بود، پس از حمله آمریکا به عراق خلع سلاح شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption سازمان مجاهدین خلق ایران که یک سازمان مسلح بود، پس از حمله آمریکا به عراق خلع سلاح شد

بیش از ۲۰ مقام سابق آمریکایی دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا را ترغیب کرده اند با سازمان مجاهدین خلق که تا سال ۲۰۱۲ در فهرست گروه های تروریستی آمریکا بود وارد مذاکره شود.

این مقام های سابق در نامه ای به تاریخ ۹ ژانویه از دولت آمریکا خواستند "با شورای مقاومت ملی ایران" که از آن به عنوان یک گروه تبعیدی که در برابر حکومت ایران مقاومت می کند نام بردند "وارد گفتگو شود."

این نامه را از جمله شماری از هواداران آقای ترامپ شامل رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک، لوئیس فری مدیر سابق اف بی آی، جیمز جونز مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما و هیو شلتون رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا امضا کرده اند.

شماری از سیاستمداران آمریکایی از هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات در نطق هایی که بابت آن دستمزد گرفته اند در طرفداری از سازمان مجاهدین سخن گفته اند.

سازمان مجاهدین خلق بزرگترین شاخه شورای مقاومت ملی است که از ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ از سوی وزارت خارجه آمریکا یک گروه تروریستی شناخته می شد.

سازمان مجاهدین می گوید دست از خشونت برداشته است.

وزارت خارجه آمریکا هنگام خارج کردن نام مجاهدین از فهرست سازمان های تروریستی به "اعمال تروریستی گذشته این گروه، از جمله مشارکت در کشتن شهروندان آمریکایی در ایران در دهه ۱۹۷۰ و حمله به خاک آمریکا در سال ۱۹۹۲" اشاره کرد.

خبر نگارش این نامه را ابتدا شبکه فاکس در روز یکشنبه گزارش داده بود و بعدا رویترز در گفتگو با رابرت توریچلی سناتور سابق دمکرات در ایالت نیوجرسی که همچنین مدتی به عنوان وکیل مجاهدین کار کرده صحت آن را تایید کرد.

نسخه ای از این نامه در اینترنت منتشر شده است.

مقام های تیم انتقال قدرت آقای ترامپ در مورد این نامه اظهار نظر نکرده اند.

به گزارش رویترز یک سخنگوی شورای مقاومت ملی ایران گفت این گروه هیچ نقشی در تنظیم نامه نداشته است اما مقام های این گروه آن را "ابتکار عملی به موقع و مناسب" توصیف کردند.

در این نامه ادعا شده است که تروریستی شناختن مجاهدین توسط دولت های غربی "به درخواست تهران انجام شده بود" و آمده است که اتهامات علیه مجاهدین دایر بر قتل آمریکایی ها در دهه ۱۹۷۰ "ادعاهای افتراآمیز از ده های دور گذشته است."

امضا کنندگان این نامه همچنین از آقای ترامپ خواستند "منفذها" در توافق اتمی با ایران را ببندد و گفتند سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران باید بیشتر بر مساله حقوق بشر تمرکز کند.

آنها نوشتند سیاست خارجی آمریکا باید "خواستار پایان نقض حقوق بشر در ایران" شود و گفتند که ایران با کمک به "جنگ فرقه ای در حمایت از بشار اسد در سوریه و کمک به شبه نظامیان شیعه در عراق سیاست ها، اصول و منافع استراتژیک آمریکا و متحدان و دوستان ما در منطقه خاورمیانه را مستقیما هدف گرفته است."

رویترز می نویسد که سازمان مجاهدین سال هاست مقام های سابق آمریکایی را برای سخن گفتن به نفع این گروه به عنوان یک آلترناتیو در مقابل جمهوری اسلامی به کار گرفته است.

با این حال رویترز می افزاید که به گفته ناظران این گروه به خاطر رفتار گذشته اش در ایران محبوبیت ندارد.