روزنامه های تهران، پهپاد در منطقه ممنوع و پلمپ دفاتری در مجمع

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۲۸ دی در صفحات اول خود از گزارش های ضد و نقیضی درباره شلیک ضدهوایی در وسط شهر تهران، و جزییات آن خبر داده اند چندان که در مورد خبر پلمپ شدن بخشی از دفتر هاشمی رفسنجانی در هشتمین روز از درگذشت وی هم گزارش های متفاوتی در روزنامه ها درج شده که نشان نمی دهد کدام نهاد با کدام مجوز دفتر فرزند و مشاوران رییس جمهور پیشین را پلمپ کرده اند.

مقالاتی درباره برجام همراه پیام خانم فدریکو موگرینی برای روزنامه ایران و گمانه زنی هایی درباره برخورد ترامپ رییس جمهور آینده امریکا با این توافق از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس صبح نو
Image caption تیتر و عکس صفحه اول صبح نو

گزارش های ضد و نقیض از شلیک ها

قانون در گزارش میدانی خود نوشته: حوالی ساعت پنج بعد از ظهر، در آرامش عصرگاهی خيابان وليعصر ناگهان صدای متوالی شليك رگبار گلوله هاي پدافند هوايي، آرامش را برهم زد. اينكه از اتفاق روزگار ، محل تحريريه قانون درحوالي چهارراه وليعصر واقع شده است باعث شد بيش از بسياري ديگر از خبرنگاران، صداي مهيب و متوالي تيراندازي را بشنویم. براي بخشي از نسل ما شايد تكرار اين صدا يادآور روزهاي تلخ حملات به تهران در سال هاي جنگ بود.

به نوشته این گزارشگر: تنها دقايقي بيشتر طول نكشيد كه شبكه هاي مجازي پر از اخبار اين شليك ها شد. شليك‌ هايي كه بعد از اندك ‌مدتي گفته شد در پي حضور يك جسم پرنده در منطقه پرواز ممنوع رخ داده است. صداي شليك ضدهوايي‌ها به قدري بود كه بتواند رعب و وحشت را در ميان مردم ايجاد كند. نكته جالب قصه اينجا بود كه در اين ميان باز هم شبكه هاي اجتماعي زودتر از رسانه ملي و خبرگزاري‌هاي رسمي، موج اخبار را به دست گرفتند و محلي براي گماني زني هاي مختلف شدند.

همگان منتظر بودند تا مقامي مسئول يا شخصيتي نظامي توضيحاتي در رابطه با اين رخداد ارائه كند ولي تا مدتي خبري نشد و همچنان فضاي مجازي، بازي را در دست داشت تا نوبت به تناقض‌گويي ميان مسئولان رسمي رسيد.

به نوشته روزنامه ایران: یک مقام آگاه در قرارگاه پدافند هوایی گفت که پرنده ناشناس از میدان ولیعصر وارد منطقه پرواز ممنوع شده است. هنوز مبدأ پرواز یا مالک این پرنده مشخص نشده است. معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران با اشاره به بدون مجوز بودن این پرنده گفت: یک شیء پرنده پهپاد یا هلی‌شات یا هر اسمی که روی آن می‌گذارند، پس از تیراندازی خود را از مسیر تیراندازی خارج کرد.

به نوشته این روزنامه: اما شهروندان در تماس‌هایی اعلام کردند که پهپاد در یکی از پشت بام‌های خیابان طالقانی فرود آمده است. وی افزود: چون ناشناس است، نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم که چیست، اما پیش‌بینی می‌کنیم این شیء پرنده برای افراد محقق، دانشجو یا مستندساز باشد و جای هیچ نگرانی نیست. در حال حاضر عوامل آتش‌نشانی در حال فعالیت هستند که به این پهپاد دسترسی پیدا کنند و هنوز قطعیتی در این رابطه وجود ندارد.

روزنامه ایران در نهایت نوشته: همدانی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه‌ها به وفور پیدا می‌شود و چون پروژه جدیدی است، مردم دوست دارند که از آن استفاده کنند گفت مردم اما اطلاع ندارند که برای پرواز درآوردن، نیاز به مجوز دارد. اتفاقاتی که قبلاً افتاده، از همین دست بوده که معلوم شد این پرنده مربوط به مستندسازان یا محققان بوده، الان هم همین پیش بینی را می‌کنیم و خارج از این هیچ حدس و گمانی نداریم.

اعتماد در گزارشی میدانی نوشته: شوك عصرانه به تهران، با صداهاي ممتد شليك پدافند وارد شد؛ شوكي كه البته باز هم همه را راهي فضاي مجازي كرد تا تصاويري را از مردمان اين شهر كه سر به آسمان برده و آتش شليك‌ها را مي‌بينند و صداي آن را مي‌شنوند، ثبت و ضبط كنند. بعد از ظهر پر سر و صداي تهران، خيلي‌ها را به دنبال پيگيري علت اين اتفاق هم فرستاد اما آنان باز هم با يك خبر تكراري روبه‌رو شدند تا حداقل خيال‌شان از بابت عدم وجود هر خطري راحت شود. نامش را «هلي شات» بگذاريم يا «كوآد كوپتر»، علت اصلي غافلگيري مردم در ساعات شلوغ تهران آن هم در خيابان‌هاي مركزي شهر بود.

خيابان‌هاي انقلاب و فاطمي از جمله مكان‌هايي بودند كه به راحتي مي‌شد صداي شليك هوايي را شنيد و مردمان حتي در اين نقاط آتش شليك‌ها را هم به وضوح تماشا مي‌كردند. محصول سوژه عصرانه تهران به تصاوير و متن نوشته‌هايي هم تبديل مي‌شد كه دست به دست در شبكه‌هاي اجتماعي مي‌چرخيد، تا بيانگر احوالات مردمان اين شهر باشد كه نيمي از آنان از اين صدا به وحشت افتاده و نيمي ديگر آن را دستمايه‌اي براي شوخي كرده بودند. اما شوك عصر ديروز براي دومين بار طي يك ماه گذشته روي مي‌داد.

این روزنامه توضیح داده این دومین‌بار در یک ماه اخیر است که پدافند هوایی در تهران فعال می‌شود؛ سوم دی‌ماه جاری هم یک کوآدکوپتر وارد محدوده پروازممنوع تهران شد که در نتیجه آن پدافند هوایی عمل کرد و گفته شد که شیء پرنده منهدم شده است. روابط‌عمومی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا ارتش در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پس از بررسی‌های به‌عمل‌آمده این پرنده یک فروند «کوآدکوپتر» بود که معمولا برای مصارف فیلم‌برداری و عکاسی مورد استفاده قرار گرفته و در پرواز فوق نیز در جهت ساخت یک مستند مورد استفاده قرار گرفته بود». دفعه قبل بحثی هم پیش آمد که برخی مقامات گفتند شیء پرنده متعلق به صداوسیما بوده ولی صداوسیما تعلق این شیء به خود را رد کرده بود؛ اما این‌بار تا لحظه تنظیم این گزارش، خبری قطعی از هدایت‌کننده و مسئول این شیء پرنده منتشر نشده‌است.

شوخی با پهپاد

صفحه طنز شهرونگ در قطعه ای از قول ریزگردها نوشته: به ما کاری ندارند! دنبال ریزپرنده ها هستند. سه ماهه تو آسمونیم هیچکی نگاهمونم نمیکنه. حتما اسممون باید کوادکوپتر باشه تا تکون بدید؟

به نوشته شهرونگ استانداری تهران اعلام کرده: این پهپاد یک گروه مستند ساز بود که می‌خواست از مراسم تشییع آقای هاشمی فیلمبرداری کنه، تازه تونست مجوز بگیره. ولی ایرباس جدید گفته آقا من نمیتونم اینطوری پرواز کنم! زیر باکم درد میگیره! و عباس جدیدی هم اضافه کرده: افق زاویه این پهپاده شبیه شیء تهدیدکننده بود!

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و کارتون محمدی تبریزی، جوان

جیغ جنگ با جهان

جوان در زیر کارتونی از دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا نوشته: چهار روز مانده به‌ورودش به كاخ سفيد از برجام گرفته تا اروپا و ناتو و آلمان و از كشورهاي عربي گرفته تا خود امريكا را به چالش كشيد. این يكي از تند و تيزترين گفت و گوهاي رئيس‌جمهور منتخب امريكاست؛ که حتي روس‌ها را هم بي‌نصيب نگذاشت و گفت كه ورود آنها به سوريه اشتباه بوده است. ترامپ توافق هسته‌اي با ايران را ابلهانه‌ترين توافقي مي‌داند كه تاكنون ديده ولي گفته به جاي اينكه بگويد با برجام چه خواهد كرد، كاري انجام خواهد داد كه بايد انجام بدهد.

به گزارش جوان يك‌شنبه همين هفته بود كه عباس عراقچي معاون وزير خارجه ايران در گفت‌وگوي مطبوعاتي به مناسبت سالگرد برجام گفت كه به ترامپ توصيه شده برجام را «سختگيرانه» اجرا كند تا به گفته او «به اين شكل ايران خودش اقدام به خروج از برجام كند.» اين ارزيابي عراقچي، ديروز با موضع‌گيري علني ترامپ مقابل برجام، چندان هم غيرواقع‌بينانه به نظر نمي‌رسد.

اما کیهان در یادداشت روز خود از زاویه دیگر شعار ضد آمریکایی را نشان داده و خطاب به رییس جمهور روحانی نوشته: در حاشیه نخستین سفر خود به آمریکا، باراک اوباما رئیس‌جمهور آن کشور را فردی باهوش و مودب توصیف کردید! آیا همچنان بر این نظر هستید؟ وی در طول دوره مذاکرات و نیز ایام پسابرجام، بیش از ده بار کشورمان را تهدید به حمله نظامی کرد، همه تحریم‌هایی که رؤسای جمهور پیشین وضع کرده بودند تمدید کرد، تحریم‌های تازه زیادی علیه کشورمان وضع نمود و در واپسین روزهای ریاستش، افزون بر عدم وتوی تمدید تحریم‌های موسوم به آیسا، وضعیت فوق‌العاده علیه کشورمان را هم تمدید کرد. آیا به نظر شما، او هنوز هم فردی مودب است!؟ و اگر پاسخ مثبت است، اگر چه کار کند، مودب نخواهد بود.

این روزنامه تندرو در ادامه مخالف های خود با دولت روحانی نوشته: شما در ایام تبلیغات انتخاباتی، اعلام کرده بودید که مردم، اصلی‌ترین ستون حاکمیت‌اند و محرم و پشتیبان دولت شما خواهند بود. آیا هنوز هم بر آن نظر هستید و مردم را امین و امانتدار و صاحب مملکت می‌دانید؟ و آیا این را در طول دوره ریاست خود عملی کرده‌اید؟ جهت یادآوری و تقریب ذهن خوانندگان عزیز ذکر این نکته ضروری است که در دولت شما، ده‌ها قرارداد و سند محرمانه منعقد شد که خلاف تمامی مقررات و وعده‌ها بود. قرار داد آی‌پی‌سی مهم‌ترین آنها بود و مردم بالاخره نفهمیدند که نوشت و ذی‌نفع کیست و متن چیست!

پایبندی اروپا به برجام

فدریکا موگرینی در پیامی برای روزنامه ایران ضمن اشاره بر پایبندی اعضای اتحادیه اروپا به اجرای برجام نوشته: با وجود برخی انتقادات که گاه بر نقایص تمرکز کرده و براحتی منافع اثبات شده آن را انکار می‌کنند، بسیار مهم است که بگوییم: توافق هسته‌ای در حال اجرا است. بدون شک اتحادیه اروپا با قدرت تمام به توافقنامه چند جانبه پایبند است.

به نوشته وزیر خارجه اتحاد اروپیا: این توافقنامه در نتیجه تلاش‌های گروه پنج +یک و ایران شکل گرفت اما امروز با توجه به تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد، متعلق به تمام جامعه بین‌المللی است. وضعیت منطقه بدون این توافق در شرایط بحرانی تری قرار می‌گرفت و در صورتی که ما شانس خود را برای ساختن محیط مناسب برای همکاری در منطقه از دست می‌دادیم، این فرصت تاریخی نیز از دست می‌رفت.

در پیام خانم موگرینی برای روزنامه دولت ایران آمده:برخلاف پیشینه تأسف بار منطقه، توافق هسته‌ای روزنه‌ای است از آنچه که می‌توان در خصوص ایجاد روابط و همچنین در حل و فصل مناقشات مؤثر بر منطقه از طریق همکاری انجام داد. بنابراین ما می‌توانیم امروز را به‌عنوان سالگرد آغاز اجرای توافق هسته‌ای اعلام کرده و به روشنی تأکید کنیم که این توافقنامه بواسطه تعهد و التزام طرفین، در حال اجراست. ما در حالی می‌توانیم سال ۲۰۱۷ را آغاز کنیم که بر منافع جمعی خود در تعهداتی که پذیرفته‌ایم تأکید کنیم و امنیت را نه صرفاً برای منطقه، بلکه برای کل جهان به ارمغان آوریم.

بين برجام‌ستيزي و برجام‌‌پرستي

پیام رستمی در سرمقاله تعادل نوشته: يك سال از اجرايي شدن برجام گذشت و مسير پر فراز و نشيبي در اين دوره زماني كوتاه که طی شد با واقع‌بيني و شناخت از گذشته می توان به تحليل تبعات اقتصادي اين موفقيت ديپلماتيك پرداخت و آشکار ساخت برجام شرط لازم و نه كافي براي بازيابي روند روتين اقتصاد ايران است و نمي‌توان از برجام يك تلقي ناجي‌مآبانه ساخت. اما در عين حال همان‌گونه كه تحريم در كنار تمام گرفتاري‌هايش شوك‌هاي مثبتي در پي داشت، برجام هم با تمام مزايايش بدون عيب و نقص نيست.

نویسنده به یاد آورده که: در روزهاي اوج تحريم نه تنها آنان كه در پي كاهش اثر رواني حصر اقتصاد بودند بلكه برخي ناظران خردگرا هم اصرار داشتند كه اين تهديد به فرصت تبديل مي‌شود و در نتيجه مقاومت اقتصاد افزايش پيدا خواهد كرد. يا وقتي كه نرخ نفت در بازارهاي جهاني دچار سقوط مي‌شود چون هيچ اقدام اصلاحي به صورت خودجوش و با چاشني آينده‌نگري انجام نمي‌شود بايد جشن گرفت كه اقتصاد دوباره تمايل به سمت درآمدهاي پاك و درونزا(عمدتا درآمد مالياتي) پيدا كرده است.

اگر بتوانيم در يك فضاي آزمايشگاهي از تحريم و برجام عبور كنيم، فارغ از نكات كليدي، حداقل بايد يك درس كلان گرفت كه تنها پيشبرد يك امر، ملاك نيست بلكه به صرفه بودن و به موقع بودن هم اهميتي ويژه دارد و گرنه به راحتي يك راهكار اساسي به نوشداروي پس از مرگ سهراب تبديل خواهد شد.

ترامپ خطرناک است

فرهیختگان در سرمقاله خود نوشته: فارغ از پیامدهای جهانی اظهارات پوپولیستی ترامپ، نوع مواجهه رسانه‌های ایرانی به این اظهارات نیز قابل تامل است. بسیاری از رسانه‌های منتقد دولت که در طول مذاکرات همواره اظهارات و ادعاهای طرف‌های خارجی را بر اظهارات دیپلمات‌های هم‌وطن خود ترجیح می‌دادند، این‌بار سکوت کامل کرده‌اند. طبق روش این رسانه ها اظهارات ترامپ عملا به‌معنای برد قاطع ایران در این مذاکرات بوده ‌است.

به نوشته این روزنامه: ترامپ از کلاه گشادی که بر سر ایالات متحده رفته، سخن گفته است؛ اما عزیزان رسانه‌ای منتقد دولت هنوز بر پایه برخی اظهارات گذشته دولتمردان غربی تلاش می‌کنند در نتایج مذاکرات عزتمندانه فرزندان این کهن‌دیار خدشه وارد کنند. از سوی دیگر رسانه‌های حامی دولت و برجام در ایران نیز تلاش کرده‌اند تا جای ممکن این اظهارات را جدی نگیرند؛ چراکه بسیاری از آنان با توجه به تجربیات یک دهه اخیر به فراست دریافته‌اند که بهره‌گیری رسانه‌ای از اظهارات سیاستمداران پوپولیست تیغ دودمی است که سود آن در بسیاری از موارد نسبت به هزینه‌های آن نمی‌ارزد.

فرهیختگان نوشته: چه ترامپ سخن بگوید، چه هیلاری کلینتون، ما باید بر این نکته تاکید کنیم که در یک مذاکره متمدنانه و شرفتمندانه تلاش کرده‌ایم به یک نتیجه برد-برد دست یابیم. این مفاهیم قاعدتا در قاموس بسیاری از پوپولیست‌های ماجراجوی بی‌شناسنامه یافت نمی‌شود. در سالگرد یک‌سالگی برجام این توافقنامه با چالشی خطرناک به نام ترامپ مواجه شده‌ است، بدون‌شک با تخصص و تجربه دیپلمات‌های ایرانی، پشتیبانی ملت و دوری از دیپلماسی شعارمحور خواهیم توانست این کابوی سرکش را نیز رام کرده و او را به تمکین به تعهدات کشورش مجاب کنیم.

قسمت نبود خب

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران به دلواپسان اشاره کرده و نوشته: کاش حداقل توضیح می‌دادند که دردشان چیست؟ آیا ناراحت هستند که چرا نفت‌ها را بابک و دوستان نمی‌فروشند و پولش را بالا نمی‌کشند؟ ناراحت این هستند که چرا توپولوف‌های اسقاط روسی نه و طیاره‌های دست اول دیگران آری؟ ناراحت هستند که چرا تحریم فروش نفت لغو شده و پولش تمام کمال به حساب خودمان می‌آید و مجبور نیستیم مثل عصر حجر معامله کالا به کالا کنیم و به جای نفت‌مان آت و آشغال بگیریم؟ اینکه پول‌های بلوکه شده‌مان به حساب خودمان بازگشته؟

طنزنویس روزنامه دولت اضافه کرده: عزیزم، دلواپسم، قشنگم، کیهانم، جوانم... می‌دانیم از مرحوم ‌هاشمی دل خوشی نداشته و ندارید... می‌دانیم اکثریت اعضای مجمع تشخیص حال‌تان را خراب می‌کنند... می‌دانیم دوست دارید اکثریت مجلس سر

به تن‌شان نباشد... می‌دانیم با رئیس جمهوری منتخب اکثریت کارد و پنیر هستید... می‌دانیم سایه قاطبه اعضای دولت را با تیر می‌زنید... می‌دانیم اعتدالیون اسید معده‌تان را می‌افزایند... می‌دانیم اصلاح‌طلبان بلغم و سودایتان را قاطی پاتی می‌کنند…

ستون طنز روزنامه ایران به این جا رسیده که: می‌دانیم اکثریت ملت ایران وقتی یکصدا حرف می‌زنند و یکصدا رأی می‌دهند و یکصدا انتخاب می‌کنند، حال شما خراب می‌شود و پس می‌افتید و خط و نشان می‌کشید و دندان به هم می‌سایید... اصلاً می‌دانیم که هیچ وقت برای رأی و نظر اکثریت پشیزی تره و جعفری و حتی گیشنیز هم خرد نمی‌کنید... الان تقصیر ماست؟ خب به هر حال قسمت نبود که دولت‌ هاله نور ادامه داشته باشد و تحریم‌ها را لولو برد. قسمت نبود قطعنامه‌ها به قعطنامه دان صادرکننده‌هایش دایورت شوند.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون

وقتی کسی اعتماد ندارد

اعتماد در سرمقاله خود نوشته: نشستن و زانوي غم بغل كردن كه فضاي مجازي و تلفن همراه و شبكه‌هاي مجازي در حال نابود كردن اخلاق و فرهنگ و دين ما است، هيچ كمكي به حال جامعه ما نمي‌كند. اين شمشير و تيغ دو دمْ دارد. اصولا كدام پديده مدرني را مي‌شناسيم كه دو دم نباشد؟ اگر در جامعه خودمان نتوانيم مسيرهاي ايمن و مورد اعتمادي را براي اين بازتعريفي فراهم كنيم، بدون ترديد زيان خواهيم ديد.

این روزنامه مثال زده که: در همين يك هفته گذشته، چندين شايعه در سطح جامعه ايران منتشر شده است، كه مهم‌ترين آن درباره كيفيت فوت مرحوم آقاي هاشمي است. اگرچه به دليل نبودن اعتماد به رسانه رسمي كشور، چنين شايعاتي پيش از اين هم در موضوعات گوناگون منتشر و شنيده مي‌شد، ولي به دليل وجود اينترنت اين شايعات هم به لحاظ كيفي و هم از منظر كمّي گسترش خواهند يافت.

به نوشته اعتماد: اگر مي‌خواهيم كه اوضاع بيش از اينكه هست بدتر نشود و فضاي رسانه‌اي سالم و بدون دغدغه‌اي را تجربه كنيم چاره‌اي نداريم جز اينكه نظام رسانه رسمي كشور را اصلاح كنيم.فراموش نشود، تلفن همراه متصل به اينترنت فقط يك تلفن نيست، بلكه تلفن، بلندگو، راديو و تلويزيون، فرستنده، دوربين، ضبط صوت، يك آرشيو جهاني از هر نوع سند، يك اتاق كنفرانس، يك كتابخانه و... است. با مردمي كه به چنين ابزاري مسلط شوند، بايد به گونه ديگري متفاوت از گذشته برخورد كرد.

شهروند نیز در سرمقاله خود به موضوع افزایش بودجه صدا و سیما به شرط آن که صرف برنامه سازی و نه پرداخت حقوق و امور جاری شود نوشته:فرض كنيم كه اين پول‌هاي مردم ايران به معده سيري‌ناپذير صداوسيما ريخته شود و اصلا هم هزینه دستمزد و حقوق و موارد غیرتولیدی و غیرتوسعه‌ای نشود (فرض محال كه محال نيست) و در نتیجه سريال‌هاي جذاب و ديدني (حتما مثل معماي شاه) در آن توليد شود؛ مردم هم آن را ببينند، آيا مشكل صداوسيما حل خواهد شد؟ به‌طور قطع نه.

به نوشته این روزنامه: مشكل صداوسيماي ايران فقدان بي‌طرفي رسانه‌اي و خبري و تحليلي و بي‌توجهي به اصول حرفه‌اي رسانه است. همين ضعف است كه آن را نزد مردم فاقد اعتبار و جايگاه گذشته كرده و مردم در مسائل اساسي و مهم، متفاوت از آن فكر مي‌كنند. نمونه اخيرش، سياست‌هاي اين رسانه درباره آقاي‌ هاشمي و پاسخ مردم به آن است. براي اصلاح اين سياست، نيازي به بودجه بيشتر نيست، بلكه برعكس در صورت اصلاح اين سياست، صرفه‌جويي مادي نيز تأمین مي‌شود.

ویروس مجوز

حق نشر عکس اعتماد
Image caption گرانی خدمات پزشکی - کارتون جواد تکجو، اعتماد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به تصمیم جدید دولت برای این که کانال های دارای پنج هزار عضو در تلگرام باید خودشان را ثبت کنند و مجوز از ارشاد بگیرند نوشته: توی وزارتخانه‌های ما وجود دارد به نام ویروس مجوز. ممکن است شما بگویید مجوز خوب است و اگر دولت به همه‌چیز مجوز ندهد، مملکت بی‌حساب‌وکتاب می‌شود. اما خب شما ببینید این‌همه مجوز به کارخانه تولید خودرو و قطعات و فلان دادند، الان خودروسازی ما تپل است؟ یا به قول رئیس سابق نیروی انتظامی خودرو کشتار جمعی است؟ یا این‌همه کارخانه و کارگاه تولیدی، نتیجه‌ا‌ش رضایت‌بخش بوده؟

به نوشته این طنزنویس: فردا جلو وزارتخانه‌ صاحبان صفحه‌های تلگرام صف می‌کشند؛ از هفت‌ساله تا ٧٠ ساله. از صاحب صفحه اهالی فامیل دردون‌آبادی بگیر تا صاحب صفحه «در پیری با نفخ چه‌کار کنیم»؟ صاحب صفحه دردسرهای سوند و صاحب حل‌المسائل ریاضی دوم راهنمایی هم در کنار هم می‌ایستند. بعد یکی از بیرون نگاه کند فکر می‌کند تلویزیون دارد برنامه خنده‌دار می‌سازد که مردم سرگرم شوند. وقتی بهش بگویند این اصلا خنده‌دار نیست و صف ثبت‌نام تلگرام و اینستاگرام و فیس‌بوک است، طرف اول فکر می‌کند حق امتیاز این برنامه‌ها را ما از شرکت‌هاش خریدیم.

ستون طنز شرق در نهایت تاکید کرده: وقتی بشنود که نه، این برنامه‌ها مال ما نیست و صاحب دارد، طرف کف نمی‌کند؟ حالا اگر برای هر ثبت صفحه اینترنتی بگویند ۱۰ هزار تومان تمبر باطل کنید، این پوله کجا می‌رود؟ به حساب تلگرام و اینستاگرام؟

موضوعات مرتبط