روحانی: صحبت‌های ترامپ درباره برجام شعار است

حق نشر عکس Mizan
Image caption آقای روحانی از عملکرد دولت خود دفاع کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سالگرد اجرای توافق هسته‌ای در نشستی خبری حضور یافت و از سیاست‌های دولتش، به ویژه در زمینه توافق هسته‌ای (برجام) دفاع کرد.

رئیس جمهور ایران با اشاره به قدرت گرفتن دونالد ترامپ در آمریکا گفت توافق هسته‌ای چندجانبه است و با مخالفت آقای ترامپ به هم نخواهد خورد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، توافق هسته‌ای را "بدترین توافق تاریخ" خوانده و خواهان بازنگری در آن شده است.

همزمان یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا هم گفته است امکان مذاکره مجدد بر سر برجام وجود ندارد.


جمشید برزگر- تحلیلگر بی بی سی در امور ایران: حسن روحانی در نهمین نشست مطبوعاتی خود، شاید محتاط تر از هر زمان دیگر سخن گفت. او با ستایش از اکبر هاشمی رفسنجانی گفت که مراسم خاکسپاری و مجالس ترحیم او باعث ایجاد وحدت و همدلی بین مسئولان و گرایش های سیاسی مختلف شده و خواستار تداوم این وضعیت شد. شاید همین تمایل موجب شد که با وجود اشاره صریح دو خبرنگار به محمد خاتمی و منع شدن او از شرکت در مراسم خاکسپاری آقای رفسنجانی، حسن روحانی حتی بر خلاف نشست های قبلی خود نه تنها نامی از آقای خاتمی نبرد یا به مساله پایان حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی نپرداخت، بلکه در مورد بحث ها و گمانه زنی ها در باره احتمال رد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان نیز به ملایم ترین شکل ممکن سخن گفت.

اما به نظر نمی رسد که "وحدت و همدلی" مورد نظر آقای روحانی، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده چندان بتواند دوام آورد. حتی آقای روحانی که خود خواستار این "همدلی" است، در میان تمجیدهایش از نتایج برجام نتوانست از پاسخ گفتن به انتقاد آیت الله علی خامنه ای خودداری کند. آقای خامنه ای هفتم آذرماه امسال در جمع در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی "مشکل" فعلی در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را ناشی از "عجله و بی‌ملاحظگی" در مذاکرات هسته‌ای دانسته بود. اما اکنون آقای روحانی می گوید:" مردم مطمئن باشند مقتدرانه عمل کردیم و خواهیم کرد، اما عجولانه کاری نکرده‌ایم و نخواهیم کرد."


آقای روحانی درباره اظهارات آقای ترامپ گفت: "این صحبت ها بیشتر شعار است و من بعید می‌دانم در مقام عمل اتفاقی بیفتد. وقتی وارد کاخ سفید شود به دلیل این که این توافق یک توافق دوجانبه نیست که ایشان بگوید من خوشم می آید یا بدم می آید."

او درباره احتمال مذاکره دوباره درباره بخش‌هایی از توافق هسته‌ای تاکید کرد "مذاکره مجدد که اصلا معنا ندارد."

امروز وزارت خارجه ایران در گزارشی به مجلس این کشور نوشت انتخاب آقای ترامپ "موجب بروز نوعی بلاتکلیفی و نگرانی در مورد آینده برجام در میان تعدادی از شرکت های خارجی متمایل به همکاری اقتصادی با ایران شده است".

بیشتر بخوانید:

گزارش وزارت خارجه ایران از اجرای توافق هسته‌ای

عراقچی: ترامپ برجام را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم

هشدار رئیس سیا به دونالد ترامپ: پاره کردن توافق با ایران نهایت بی‌خردی است

حسن روحانی در نشست خبری امروز خود ضمن دفاع از توافق هسته‌ای گفت آمریکا در این زمینه "بدعهدی" کرده است. او تمدید ده ساله تحریم‌های آمریکا علیه ایران را یکی از این بدعهدی‌ها خواند اما تاکید کرد که تحریم‌های تمدید شده به اجرا گذاشته نشده‌اند.

آقای روحانی خطاب به محافظه‌کاران داخلی منتقد این توافق گفت: "آنهایی که نقد می‌کنند، لوکس نقد می‌کنند و نقد لوکس خیلی جایگاه ندارد، کسانی که نقد می‌کنند باید به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می شد؟"

آقای روحانی در پاسخ به خبرنگاری از خرید هواپیماهای مسافربری دفاع کرد و گفت این هواپیماها صنعت توریسم ایران را تقویت می‌کنند و به ایجاد شغل در زمینه‌های وابسته کمک می‌کنند.

رابطه با عربستان

آقای روحانی در پاسخ به خبرنگار دیگری گفت که دولتش به دنبال بهبود روابط با کشورهای منطقه است و تنش میان ایران و عربستان را ایران شروع نکرده است. او گفت: "ما با عربستان از لحاظ روابط دو جانبه مشکلی نداریم، تجاوز به یمن، مداخلات در بحرین، مداخله در منطقه، اساس مشکلات ما است."

رئیس جمهور ایران با اشاره به تلاش برخی کشورهای منطقه برای میانجیگری میان ایران و عربستان به حل اختلافات ابراز امیدواری کرد و گفت: "ایران نه قصد دارد در مسایل داخلی عربستان دخالت کند، نه از مسائل منطقه این کشور حذف شود."

"امیدوارم مسئولین عربستان راه درستی را انتخاب کنند و اگر عربستان تصمیم درستی را اتخاذ کند، ما حاضریم به عربستان کمک کنیم."

'سوءتفاهم'

همزمان یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفته که تیم سیاست خارجی آقای ترامپ درست ماهیت برجام را درک نکرده و امکان به مذاکره گذاشتن مجدد این توافق وجود ندارد.

هلگا اشمید دبیرکل دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: "سوءتفاهم است اگر تصور شود می توان این توافق را به مذاکره مجدد گذاشت. امکان این کار وجود ندارد."

او با اشاره به تایید برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل گفت: "این یک توافق چند جانبه است و نمی توان آن را به مذاکره دو جانبه گذاشت."

رکس تیلرسون نامزد هدایت وزارت خارجه آمریکا گفته که او پیشنهاد "بازبینی کامل" برجام را خواهد داد. با این حال او این توافق را کاملا رد نکرده است.