رویترز: بیمه کامل محموله‌های نفتی ایران از سر گرفته می‌شود

بیمه کامل نفت ایران از سر گرفته می‌شود حق نشر عکس AFP/Getty Images

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ژاپنی و بریتانیایی که نامشان ذکر نشده گزارش داده است شرکت‌های بین‌المللی از ماه آینده میلادی بیمه محموله‌های نفتی ایران را "تقریبا به طور کامل" تحت پوشش قرار خواهند داد.

به گفته آنها، اقدامات جدید بر اساس توافقی است که شرکت‌های بیمه آمریکایی در آن مشارکتی ندارند.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی رغبتی به "بیمه مجدد" محموله‌های ایرانی نداشته باشند و این به نوبه خود تعداد کارگزارانی را که محموله های ایرانی را پوشش می‌دادند کاهش داده بود.

اما با تسهیلات جدید، شرکت‌های "بیمه اتکایی" می‌توانند بدون دخالت دادن مستقیم شرکت‌های آمریکایی محموله های ایرانی را بیمه کنند.

در مبادلات عمده بین‌المللی، از جمله در زمینه بیمه نفتکش‌ها، شرکت‌های بیمه ابتدایی، مورد بیمه شده را نزد موسسات بزرگتر، بیمه مجدد می‌کنند.

ارائه این پوشش بیمه برای ایران که در دوران پس از توافق هسته‌ای، به دنبال افزایش صادرات نفت است یک مزیت بزرگ محسوب میشود.

خبر تسهیلات جدید بیمه‌گران بین‌المللی برای محموله‌های ایرانی در حالی اعلام شده که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران هم از افزایش بی‌سابقه صادارت نفت این کشور در یک سال گذشته خبر داده بود.

+ گفت‌وگو در مورد تحریم بیمه صادرات نفت ایران

اندرو باردوت، یکی از مدیران "گروه بین‌المللی بیمه و خسارت" به خبرگزاری رویترز در لندن گفته است: "در برنامه بیمه مجدد سال ۲۰۱۷ هیچ شرکت آمریکایی حضور نخواهد داشت."

این برنامه قرار است از حدود یک ماه دیگر در بیستم فوریه اجرایی شود.

حق نشر عکس Mehr

محدویت شرکت‌های بیمه بین‌المللی برای محموله‌های نفتی ایران

کشورهای غربی پیش از توافق جامع هسته‌ایران به منظور وادار کردن جمهوری اسلامی به مذاکره برای تغییر سیاست هسته‌ای خود، تحریم‌هایی را به اجرا گذاشتند که از جمله شامل ممنوعیت خرید نفت و بیمه نفتی نفتکش‌های ایرانی و نفتکش‌های حامل نفت ایران بود.

ایران برای مقابله با این محدودیت اقداماتی انجام داد و برخی از کشورهای خریدار نفت ایران نیز تمهیداتی را در این زمینه اجرا کردند که تنها تاثیر محدودی داشت و نتوانست از تنزل قابل توجه صادرات نفتی ایران جلوگیری کند. در این مدت، صدور نفت ایران به چند کشور از جمله ترکیه، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی محدود شده بود که بخش قابل توجهی از آن توسط نفتکش‌های ایرانی صورت می‌گرفت.

+ببینید: خودداری شرکتهای خارجی از بیمه کردن نفتکشهای ایران

با اجرایی شدن توافق جامع هسته‌ای، تحریم‌های هسته‌ای بین‌المللی علیه ایران برداشته شد هر چند در همان زمان هم، بعضی از کارشناسان هشدار دادند که با توجه به شرایط موجود، بازگشت کامل ایران به بازارهای فروش و حمل و نقل نفت به سرعت عملی نخواهد شد.

به دلیل نقش مهم اقتصادی آمریکا در جهان، موسسات مالی از جمله شرکت‌های بیمه غیر آمریکایی نیز به خاطر نگرانی از این که ممکن است در جریان مبادلات مالی با ایران، مقررات تحریم غیرهسته‌ای آمریکا نقض شود، در برقراری ارتباط مجدد با این کشور احتیاط به خرج داد‌اند که به خصوص در زمینه بیمه مجدد، تاثیرگذارتر بوده است.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption وزیر نفت ایران می‌گوید درآمد نفتی ایران امسال به ۴۱ میلیارد دلار می‌رسد

افزایش صادرات نفت ایران

در یک سال اخیر و پس از برداشته شدن محدودیت‌های صادرات نفت ایران، درآمد نفتی ایران افزایش یافته است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران درباره درآمد نفتی ایران از ابتدای سال ۹۵ گفته است: "در ۹ ماهه سال جاری ۲۴ میلیارد دلار وصولی داشتیم و این چند ماه هم فکر می‌کنم وصولی خوبی داشته باشیم و آنچه در بودجه پیش‌بینی شده، تامین شود."

+ زنگنه: درآمد نفتی ایران امسال به ۴۱ میلیارد دلار می‌رسد

موسسه تحقیقات نفتی تامسون رویترز هفته پیش با استناد به "داده‌های ردگیری تانکرهای نفتی" اعلام کرده که پالایشگاه‌های هندی پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خرید نفت از این کشور را از سر گرفته‌اند و واردات سالانه نفت هند از ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به رکورد جدیدی در پانزده سال گذشته دست یافته است.

بر اساس این گزارش، افزایش قابل توجه خرید نفت از ایران موجب شده تا این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی به چهارمین تامین کننده بزرگ نفت هند تبدیل شود. این در حالی است که ایران قبل از تحریم‌ها دومین تامین‌کننده بزرگ نفت هند محسوب می‌شد.