ساختمان پلاسکو فروریخت

حق نشر عکس Foad Ashtiani/Tasnimnews
Image caption ساختمان پلاسکو در پی آتش‌سوزی فرو ریخت

ساختمان پلاسکو واقع در مرکز تهران به دنبال آتش‌سوزی فروریخته است.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران در مصاحبه تلویزیونی با شبکه تهران گفت: "آمار اولیه کشته‌های این حادثه ۲۰ نفر است."

این ساختمان صبح پنجشنبه، ۳۰ دی (۱۹ ژانویه)، دچار آتش‌سوزی شده بود و منابع خبری ایران تصاویری از تلاش آتش‌نشانان برای خاموش کردن آتش را منتشر کرده بودند. براساس گزارش‌های قبلی، آتش‌سوزی حدود ساعت ٧:٣٠ به وقت محلی آغاز شد و طبقات نهم به بالای این ساختمان را فرا گرفت و اگرچه ساعاتی بعد، سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که آتش فرونشانده شده است.

کوتاه مدتی پس از آن، برخی خبرگزاری‌های داخلی گزارش کردند که آتش دوباره شعله‌ور شده و ساختمان فرو ریخته است.

به گزارش تلویزیون جمهوری اسلامی، هنگام فروریختن ساختمان، تعدادی از ماموران آتش‌نشانی در داخل ساختمان بودند و احتمال دارد زیر آوار مانده باشند. خبرگزاری تسنیم به نقل از اورژانس کشور گزارش کرده که تاکنون ۳۸ مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده‌اند که بیشتر آن‌ها آتش نشانان هستند. وی گفته است عملیات نجات و کمک به مصدومان ادامه دارد و ممکن است آمار مربوطه تغییر کند.

خبرگزاری صدا و سیما از کشته شدن سی مامور آتش‌نشانی در این حادثه خبر داده اما منابع رسمی این خبر را تایید نکرده‌اند هر چند با توجه به گستردگی حریق و فروریختن ساختمان، در مورد تلفات احتمالی این واقعه نگرانی‌ وجود دارد. برخی دیگر از منابع گفته‌اند از وضعیت سی تن از آتش‌نشانان اطلاعی در دست نیست. محمد باقر قالیباف، شهردار تهران گفته است که بین بیست و تا بیست و پنج مامور آتش‌نشانی زیر آوار هستند اما از "افراد عادی" کسی زیر آوار نیست.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption آتش‌نشانان از مصدومان آتش‌سوزی بوده‌اند و گفته شده تعدادی از آنان زیر آوار مانده‌اند

ساختمان پلاسکو در خیابان اسلامبول (استانبول) واقع شده و یکی ازمراکز عمده توزیع پوشاک در تهران محسوب می‌شد و احتمالا وجود مواد قابل اشتعال به گسترش آتش منجر شد.

وقوع آتش‌سوزی باعث ایجاد ترافیک سنگین در خیابان‌های محل به خصوص تقاطع خیابان جمهوری و فردوسی شده و پلیس محدودیت‌های ترافیکی ویژه‌ای را در محل به اجرا گذاشته بود. با اینهمه، به گفته ماموران امدادرسانی ازدحام جمعیتی که برای تماشای این واقعه در محل اجتماع کرده بودند موانعی را برای دسترسی سریع به نیازمندان به کمک ایجاد کرده بود.

تصاویر گرفته شده از محل نشان می‌دهد که هفده طبقه ساختمان به صورت "عمودی" روی هم تخریب شده و باعث آسیب گسترده به ساختمان‌های اطراف نشده است که ممکن است به نحوه طراحی و احداث این بنای پنجاه و چند ساله ارتباط داشته باشد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption ساختمان پلاسکو زمانی مرتفع‌ترین و مدرن‌ترین بنای تهران بود

ساختمان یا پاساژ پلاسکو با هفده طبقه، از جمله اولین ساختمان‌های مرتفع در ایران است که در سال ۱۳۴۱ تکمیل شد.

این ساختمان توسط حبیب‌الله القانیان ساخته شد که سازنده و مالک ساختمان مرتفع دیگری به نام ساختمان آلومینیوم نیز بود. سال گذشته، ساختمان آلومینیوم هم دستخوش آتش‌سوزی شد اما ماموران آتش‌نشانی توانستند آتش را خاموش کنند.

القانیان، که از تاجران و صاحبان صنایع عمده ایران محسوب می‌شد، ریاست انجمن یهودیان ایران را هم برعهده داشت. او چند روز پس از انقلاب دستگیر و چند ماه بعد به دستور صادق خلخالی، قاضی شرع دادگاه انقلاب، اعدام شد.

حبیب‌الله القانیان اولین کارخانه تولید لوازم پلاستیکی را با نام پلاسکو و اولین کارخانه تولید پروفیل آلومینیوم را در ایران تاسیس کرده بود.

اموال حبیب‌الله القانیان، از جمله ساختمان پلاسکو پس از انقلاب مصادره شد و در اختیار بنیاد مستعضفان قرار گرفت و در سال‌های اخیر محل فعالیت تعداد قابل توجهی واحدهای تجاری به خصوص توزیع کنندگان پوشاک بود. در مورد مسئولان تمهیدات ایمنی و همچنین وجود حمایت‌های بیمه‌ای از این واحدها و کارکنان آنها اطلاعاتی منتشر نشده است.

در واکنش به آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو، سفارت فرانسه در تهران مراتب همبستگی خود با مردم ایران و همدردی خود با خانواده‌های آسیب دیدگان را ابراز داشت و در بریتانیا نیز، سازمان آتش‌نشانی لندن ضمن ابراز تاثر عمیق واقعه، گفت که در شرایط کنونی، "ما به خانواده و دوستان آتش نشانان ایرانی می‌اندیشیم."

حق نشر عکس Mehdi Nasiri/Ilna
Image caption ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Vahid Naderi/Farsnews
Image caption فروریختن ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Vahid Naderi/Farsnews
Image caption ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Mohammad Mohsenifar/Mehrnews
Image caption ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Shahab Ghayoumi/Mehrnews
Image caption فروریختن ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Mahmood Hosseini Tasnimnews
Image caption ماموران آتش نشانی در محل آتش سوزی
حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption آتش سوزی ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption ماموران آتش نشانی
حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption عملیات اطفاء حریق
حق نشر عکس Mahmood Hosseini Tasnimnews
Image caption ازدحام مردم در محل آتش‌سوزی
حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption آتش سوزی ساختمان پلاسکو
حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو