پایتخت آمریکا بعد انتخاب ترامپ؛ روز خشم زنان

Image caption تظاهرات زنان در مقابل برج ترامپ، پیش از انتخاب او به عنوان رئیس

یکی از فرازهای فیلم سینمایی "حق رای زنان" جایی است که املین پنکهرست (که نقشش را مریل استریپ بازی می‌کند) بر روی ایوانی می‌ایستد و برای هواداران این حق، سخنرانی می‌کند و می‌گوید ما برای روزی می‌جنگیم که هر دختر کوچکی که به دنیا می‌آید از حقی برابر با برادرش برخوردار باشد.

آن روزی که بیش از صد سال پیش املین پنکهرست از آن حرف می‌زد و امیدش را داشت، هنوز فرا نرسیده است.

چیزی نمانده که حق رای زنان در آمریکا صد ساله شود اما روز بیست و یکم ژانویه و یک روز بعد از سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ده‌ها هزار زن از سراسر آمریکا به واشنگتن، پایتخت آمریکا می‌روند تا بر سر حق و حقوق‌شان با سیاستمداری که تازه به کاخ سفید رسیده، بجنگند.

در سایر شهرهای آمریکا هم همین آش و همین کاسه است و زنان بسیاری هم‌زمان در این شهرها و حتی خارج از ایالات متحده قرار است علیه سیاست‌های آقای ترامپ تظاهرات کنند.

+ پوشش زنده مراسم تحلیف

+ در مراسم تحلیف چه می‌گذرد

واشنگتن شلوغ است. از یک سو مشتاقان و علاقه‌مندان به دونالد ترامپ آمده‌اند تا در این "روز بزرگ" او را تنها نگذارند و حمایت‌شان را از او اعلام کنند و از سوی دیگر ده‌ها هزار نفر از زنان از سراسر آمریکا به پایتخت سفر کرده‌اند تا فردای روز سوگند، قدرت خودشان را به رخ ساکن جدید کاخ سفید بکشند.

برای بیستم ژانویه، شبی که قرار است فردای آن تظاهرات گسترده زنان در واشنگتن برگزار شود، ارزان‌ترین جایی که در واشنگتن پیدا می‌شود یک اقامتگاه بی‌ستاره است که برای یک شب، نزدیک به چهارصد دلار دریافت می‌کند.

درست یک روز بعد از خبر شوکه‌کننده پیروزی دونالد ترامپ، سرمایه‌دار سرشناس در انتخابات ریاست جمهوری، گروهی از فعالان حقوق مدنی در آمریکا اعلام کردند که برای دفاع از "حقوق، امنیت، سلامت و خانواده‌" خود در کنار یکدیگر می‌ایستند تا نشان بدهند تنوع فرهنگی کشورشان نشانه قدرت آمریکاست.

حرف آنها این بود که در جریان این انتخابات به زنان، مهاجران، معتقدان به مذاهب مختلف به خصوص مسلمانان، گروه‌های دگرباش جنسی، بومیان آمریکا، سیاهان و رنگین‌پوستان، افراد کم‌توان،‌ فقرا و کسانی که از حملات جنسی جان سالم به در برده‌اند، توهین شده و در این مدت تهدید شده‌اند.

این فعالان، خود را با این سوال مواجه می‌دیدند که حالا چطور با این "ترس و نگرانی ملی و بین‌المللی" روبه‌رو شوند.

صفحه فیسبوکی که برای این مراسم ساخته شد با استقبال بسیار زیاد مواجه شد و تعداد کسانی که اعلام کردند در این تظاهرات شرکت خواهند کرد روز به روز افزایش پیدا کرد. تظاهراتی که برگزارکنندگان و شرکت کنندگانش قصد دارند در جریان آن به مستاجر تازه کاخ سفید نشان بدهند "تعدادشان چندان زیاد است که کسی نمی‌تواند آنها را نادیده بگیرد."

Image caption گلوریا آلرد وکالت زنی را به عهده گرفته که می‌گوید دونالد ترامپ به او تعرض جنسی کرده است

در کنار این فراخوان و اردوکشی خیابانی زنان، مخالفان آقای ترامپ راه‌های دیگری را هم امتحان می‌کنند و هم‌زمان کسان دیگری حقوق زنان را در دستگاه قضایی آمریکا پیگیری می‌کنند.

گلوریا آلرد یکی از وکلای فعال حقوق مدنی، به تازگی اعلام کرده وکالت زنی را به عهده گرفته که می‌گوید دونالد ترامپ به او تعرض جنسی کرده است. این آغاز پرونده‌هایی است که ممکن است در سال‌های آینده تعدادشان بیشتر و بیشتر شود.

حالا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، آن روز بزرگ برای فعالان مدنی فرا رسیده است.

خیابان‌های اطراف کاخ سفید در اشغال دو گروه متفاوت از مردم آمریکاست که در دو روز متفاوت، دوپارگی جامعه را به خوبی نشان می‌دهند. روز بیستم ژانویه روز شادمانی هواداران ترامپ و روز بیست و یک روز خشم مخالفانش.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زنان بسیاری از جمله ستاره‌های سینما و موسیقی تلاش کردند که با حمایت از هیلاری کلینتون آرزوی پیروزی اولین زن رئیس جمهوری آمریکا را محقق کنند، رویایی که تعبیر نشد.

Image caption اسکارلت یوهانسون از جمله ستارگان هالیوود است که گفته است روز تظاهرات در واشنگتن خواهد بود

در روز تظاهرات زنان انتظار می‌رود برخی از این ستاره‌ها که خود از جمله از نابرابری دستمزدشان با همکاران مردشان به ستوه آمده‌اند، در صف زنان خشمگین آمریکایی بایستند. اسکارلت جوهانسون، جولین مور، کیتی پری، امی شومر و شر از جمله ستاره‌هایی هستند که گفته‌اند روز تظاهرات در واشنگتن خواهند بود.

مدونا ستاره صنعت موسیقی با انتشار تصویر از واژن نیم‌برهنه خود در حساب اینستاگرامش از زنان دعوت کرده که به تظاهرات روز بیست‌ و یکم ژانویه در واشنگتن بپیوندند. این تصویر شاید طعنه به کسانی است که زنان را متهم کرده بودند که با واژن خود تصمیم گرفته‌اند به هیلاری کلینتون رای بدهند.

کسانی مثل مریل استریپ که خود از زنانی است که در سال‌های اخیر در صف مقدم دفاع از حقوق برابر برای زنان ایستاده است شاید برای مبارزه رو در رو با دونالد به واشنگتن باشند، شاید هم نه اما بیش از ۲۰۰ هزار زن از قشرها و طبقه‌های مختلف جامعه آمریکا اعلام کرده‌اند رئیس جمهوری منتخب آمریکا را به حال خود رها نخواهند کرد.

این مبارزه همان طور که املین پنکهرست اشاره کرده است، تا روزی ادامه خواهد داشت که دخترانی که به دنیا می‌آیند از حقوقی برابر با برادران‌شان برخوردار شوند.

مطالب مرتبط