عزای عمومی در ایران به احترام قربانیان پلاسکو

حق نشر عکس Tasnim
Image caption بعضی از آتش‌نشانان زیر آوار مانده‌اند

به احترام قربانیان واقعه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، در ایران عزای عموم اعلام شده است.

عملیات امداد با وجود تاریک شدن هوا ادامه دارد اما هنوز مقام‌های ایران آمار رسمی درباره تعداد کسانی که زیر آوار مانده‌اند، اعلام نکرد‌ه‌اند.

دراطلاعیه هیئت دولت که روز جمعه، ١ بهمن (٢٠ ژانویه)، انتشار یافت ضمن ابراز تاسف از "حادثه تلخ و اندوهبار آتش سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز تهران که منجر به جان باختن و آسیب دیدن تعدادی از مردم و آتش نشانان متعهد و پرشهامت شد" روز شنبه، فردا، در سراسر ایران عزای عمومی خواهد بود.

روز گذشته، ساختمان پلاسکو، که اولین ساختمان مرتفع تهران محسوب می‌شد، دچار حریق شد و ساعاتی بعد، در حالی که اعلام شده بود که آتش‌سوزی مهار شده، این ساختمان هفده طبقه فرو ریخت در حالی‌که تعدادی از ماموران آتش‌نشانی در داخل ساختمان بودند.

هنوز در مورد وضعیت زیرآوارماندگان گزارش رسمی منتشر نشده است اما برخی منابع گفته‌اند که احتمال زنده ماندن زیرآوار ماندگان زیاد نیست. برخی خبرگزاری‌های ایران از پیداشدن اجساد دو تن از قربانیان خبر داده‌اند و گفته می‌شود شرایط زیر آوار از جمله حرارت بالا، احتمال زنده بودن را کاهش داده است. در عین حال در گزارشی دیگر از مقام‌ها نقل شد هنوز هیچ یک از کشته شدگان پیدا نشده‌اند.

صبح جمعه، جلسه کمیته بحران آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو با حضور عبدالرضا فضلی، وزیر کشور، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و مقامات آتش‌نشانی تهران و اورژانس کشور به منظور پیگیری و نظارت بر عملیات آواربرداری تشکیل شد.

+ ساختمان پلاسکو فروریخت

+ هشدار درباره احتمال ریزش ساختمان‌های پشت پلاسکو

+ آلبوم عکس: فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران

رئیس اورژانس گفته بود که بیش از پنجاه مصدوم این واقعه، که اکثر آنان آتش‌نشان بودند تحت درمان قرار گرفتند و روز جمعه، فقط ده نفر از آنان هنوز در بیمارستان بستری هستند. به گفته او، یکی از مصدومان دارای بالای ٦٠ درصد سوختگی بوده و در وضعیت نامساعدی است و خبرگزاری تسنیم نیز گزارش کرد که یکی ازآتش‌نشانان مصدوم حریق روز گذشته در اثر شدت سوختگی در بیمارستان جان سپرده است.

حق نشر عکس Asghar Khamseh/Mehrnews
Image caption اکثر آسیب دیدگان از ماموران آتش نشانی بوده‌اند

گفته شده که بین بیست تا سی نفر که همگی یا اکثر آنان از ماموران آتش نشانی هستند ممکن است در طبقات زیرین ساختمان زیر آوار مانده باشند و تاکنون اقداماتی شامل تلاش برای حفر تونل جانبی و استفاده از تجهیزات و سگ‌های زنده‌یاب برای رسیدن به آنها انجام شده است. پیشتر شهردار تهران گفته بود که بیست تا سی مامور آتش نشانی جان خود را از دست داده‌اند اما این خبر هنوز هم رسما تایید نشده است.

روز گذشته، سازمان‌های امدادرسانی از حضور جمعیت انبوه مشاهده کنندگان در محل حادثه خبر دادند و گفتند که ازدحام جمعیت عملیات امدادرسانان را با دشواری مواجه ساخته است. حضور این افراد با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و وزیر کشور گفته به پلیس دستور داده است از حضور و رفت و آمد اشخاص به استثنای اعضای گروه‌های عملیاتی در شعاع خاصی از این محل جلوگیری شود. به گفته او، خانواده ناپدیدشدگان به محل خاصی هدایت شده‌اند و به طور مستمر در جریان آخرین اطلاعات قرار می‌گیرند.

برخی منابع از آسیب جدی به یک ساختمان پشت ساختمان پلاسکو و احتمال ریزش آن خبر داده بودند اما در این زمینه اطلاع جدیدی در دست نیست.

همچنین، اخباری از تعطیلی مدارس منطقه منتشر شده بود اما مقامات وزارت آموزش و پرورش گفته‌اند که تنها یک دبیرستان دخترانه در نزدیکی محل حادثه واقع شده و هنوز در مورد تعطیلی این دبیرستان یا واحدهای آموزشی دیگر تصمیمی گرفته نشده است.

حق نشر عکس Mohammadreza Joneidi Fard/Ilna
Image caption در عملیات جستجو از تجهیزات و سگ‌های زنده یاب استفاده شده است

از صبح جمعه، محدودیت رفت و آمد در حوالی محل حادثه برقرار شده و تصاویری از کامیون‌هایی که برای حمل آوار به محل اعزام شده‌اند انتشار یافته است.

ساختمان پلاسکو از مراکز عمده توزیع و تولید پوشاک در ایران محسوب می‌شد. به گفته یک مقام شورای شهر تهران، حدود ٣٠ درصد از واحدهای مستقر در این ساختمان تجاری و ٧٠ درصد تولیدی بودند. وی افزوده است که طی سه سال گذشته، بارها در مورد مشکلات ایمنی این ساختمان به مدیران آن هشدار داده شده بود اما ظاهرا به این هشدارها توجهی نشد. وی هشدار داده است که بی‌توجهی به مسایل ایمنی منحصر به این ساختمان نیست و بسیاری از ساختمان‌های بلند تهران با همین مشکل مواجه هستند.

ساختمان پلاسکو پس از انقلاب مصادره شد و تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت. خبرگزاری تسنیم تصاویری از نامه‌های شهرداری به مدیران و مالکان این ساختمان را منتشر کرده که با خطرناک توصیف کردن این محل، خواستار اقدام در جهت رفع نواقص ایمنی آن شده است.

+ حبیب‌الله القانیان؛ پایه‌گذار ساختمان پلاسکو که پس از انقلاب اعدام شد

همچنین، تلویزیون جمهوری اسلامی اظهارات رئیس اتحادیه پوشاک کشور را منتشر کرده که گفته است ٥٥٠ واحد صنفی در این ساختمان فعالیت می‌کردند اما بسیاری از این واحدها بیمه نبودند. در همانحال، بیمه مرکزی گفته است که برای رسیدگی به وضعیت واحدهای بیمه شده این ساختمان ستاد خاصی را تشکیل داده است.

با توجه به نگرانی صاحبان واحدهای مستقر در ساختمان پلاسکو در مورد اموال و اسناد بهاداری که در مکان کسب و کارشان موجود بوده، مقامات انتظامی تهران تاکید کرده‌اند که ماموران انتظامی به منظور حفاظت از این اموال در محل حضور دارند و در این مورد نباید نگرانی وجود داشته باشد.

برخی از کارشناسان با اشاره به تعداد واحدهای فعال در ساختمان پلاسکو و سهم آنها در ایجاد اشتغال، نسبت به وضعیت کارگران و کارکنان این واحدها ابراز نگرانی کرده‌اند. به خصوص اینکه با نزدیک شدن سال نو، معمولا واحدهای پوشاک بر فعالیت خود می‌افزایند که نتیجه آن، افزایش فرصت شغلی و دادن اضافه کار به کارگران و کارکنان بود که چنین امکاناتی امسال از دست رفته است.

حق نشر عکس Amirhossein Seyedaghaei/Ilna
Image caption سوگواری قربانیان حادثه
حق نشر عکس Asghar Khamseh/Mehrnews
Image caption آتش نشانان در محل حادثه
حق نشر عکس Erfan Kouchari/Tasnimnews
Image caption عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو همچنان ادامه دارد
حق نشر عکس Mohammadreza Joneidi Fars/Ilna
Image caption عملیات امدادرسانی
حق نشر عکس Mehran Riazi/Mhernews
Image caption امدادرسانان