آزمایش دی‌ان‌ای برای تشخیص هویت قربانیان حادثه پلاسکو

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آواربرداری از ساختمان پلاسکو وارد چهارمین روز خود شد

آواربرداری در محل فروریختن ساختمان پلاسکو در مرکز شهر تهران وارد چهارمین روز شد.

احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی امروز یکشنبه سوم بهمن در ادامه روند بررسی وضعیت مفقودشدگان در حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو اعلام کرد تاکنون ۱۳ خانواده برای آزمایش دی‌ان‌ای مراجعه کرده‌اند.

به گفته آقای شجاعی، روز گذشته از ۱۱ نفر از خانواده آتش‌نشانان و دو نفر از افراد دیگر در ایستگاه آتش نشانی میمنت در خیابان آزادی نمونه‌گیری شده‌اند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی همچنین با اشاره به کشف دو جسد دیگر از زیر آوار گفت: "۲جسد کشف شده از ساختمان پلاسکو نیز برای تایید هویت در مرکز تشخیص هویت نگهداری می شود که خانواده این افراد نیز برای شناسایی می توانند مراجعه کنند که اگر از لحاظ ظاهری تشخیص ندادند میتوانند با هماهنگی معاونت نیروی انسانی شهرداری تهران به مرکز تشخیص آزمایشی کهریزک مراجعه کنند."

دراین باره بیشتر بخوانید

+مالک ساختمان پلاسکو: از مسئولیت شانه خالی نمی‌کنیم

+عزای عمومی در ایران به احترام قربانیان پلاسکو

+ساختمان پلاسکو فروریخت

+گفتگو با شرلی القانیان، برادرزاده حبیب القانیان سازنده ساختمان پلاسکو

براساس گزارشها تاکنون جسد سه نفر از آتش نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شده است و یک آتش‌نشان دیگربه دلیل شدت جراحت در بیمارستان جان سپرد.

در همین حال جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران گفته که با توجه به ادامه آواربرداری در محدوده جدید احتمالا "امروز اجساد بیشتری از زیر آوار پلاسکو" بیرون آورده می‌شوند.

به گفته جلال ملکی "با توجه به کشف تجهیزات بیشتری از آتش‌نشان‌های مفقود شده مانند کپسول‌ها و ماسک‌ها و همچنین با توجه به ورود تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تر برای امدادرسانی و آواربرداری از روز گذشته و سبک‌تر شدن آوارها، پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که احتمال کشف اجساد جانباختگان در عملیات امروز بیشتر شده است."

بر اساس آنچه تاکنون به طور رسمی اعلام شده، این حادثه ۱۵ آتش‌نشان و ۱۰ نفر دیگر زیر آوار گرفتار شده‌اند هر چند آمارهای غیررسمی به نقل خبرنگاران و کسبه ساختمان پلاسکو بیش از این تعداد است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption دانش‌آموزان شین آبادی برای ابراز همدردی با آتش‌نشانان به پلاسکو رفتند

یکی از شاهدان عینی که چند دقیقه‌ای قبل از ریزش ساختمان پلاسکو به کمک آتش‌نشانان از این محل خارج شده، به بی‌بی‌سی گفت: "زمانی که اعلام شد آتش خاموش شده است، به همراه تعدادی از کسبه و آتش نشانان وارد ساختمان شدیم، هنوز تعدادی در طبقات مختلف در حال جمع آوری اموال خود بودند، آتش نشانان مدام فریاد می‌زدند بروید بیرون اما کسی گوش نمی‌داد، ناگهان صدای شکستن شیشه آمد که یک آتش‌نشان مرا گرفت و با فریاد به سمت بیرون هل داد، از ساختمان خارج شدم و چند دقیقه بعد ساختمان به کل تخریب شد."

همسر یکی از آتش‌نشانان نیز در گفتگو با روزنامه ایران گفت: "دو روزی می‌شود خبری از او نیست." همسر این آتش نشان می‌گوید خودش را به هر دری می‌زند تا خبری از زنده بودن شوهرش بگیرد. او می‌گوید: «شوهرم در عملیات‌ها تلفن همراه نمی‌برد. هنوز نمی‌دانم جزو آنهایی است که زیر آوار مانده یا دارد به خاموش شدن آتش کمک می‌کند؟ خدا کند زنده باشد. به خدا ۲ روز است خواب و خوراک نداریم. دخترم بهانه پدرش را می‌گیرد. به او قول داده‌ام پدرش امروز به او زنگ می‌زند."

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگو قوه قضاییه ایران اعلام کرده است که تاکنون هیچ کس در ارتباط با حادثه پلاسکو بازداشت نشده است.

اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز با اشاره به اینکه تمام اموال و اسناد کشف شده از محل پلاسکو به اداره آگاهی مرکز فرستاده می‌شود، از صاحبان اموال خواست تا به این مرکز مراجعه کنند.‌

بنیاد شهید تعهدی ندارد

مهدی ایزدی، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: "آتش‌نشانانی که در حادثه پلاسکو جان باختند به‌ عنوان شهید خدمت محسوب می‌شوند . اما بنیاد شهید برای ارائه خدمت و شهید نامیدن آنها هیچ تعهدی ندارد بلکه خود شهرداری موظف به ارائه خدمات به خانواده‌های این افراد است."

آقای ایزدی همچنین گفت که شورای شهر تهران مصوبه‌ای دارد که آتش‌نشانان را به‌عنوان شهید خدمت می‌دانند و براساس آن به خانواده هایشان خدمات ارائه می‌دهند. بنیاد شهید فقط افرادی که در مواجهه با دشمن جان خود را از دست می‌دهند، شهید می‌داند.

اسکان کسبه پلاسکو

در ادامه نگرانی کسبه و مغازه داران ساختمان پلاسکو، جواد درودیان، رئیس اتحادیه صنف پیراهن دوزان تهران اعلام کرد که براساس جلسه برگزار شده، مراحل اسکان موقت کسبه این ساختمان از آخر این هفته اجرایی می‌شود.

همچنین ابراهیم درستی، نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه اولویت نمایشگاه بهاره امسال با کسبه ساختمان پلاسکو است، گفت: "۴۰۰ واحد از کسبه پلاسکو در یک پاساژ در خیابان جمهوری اسکان داده می شوند."

آقای درستی در گفتگو با مهر با اشاره به جزئیات جلسه کارگروه رسیدگی به سانحه پلاسکو اتاق اصناف ایران گفت: "دیروز در جلسه کارگروه، رایزنی‌های اولیه را انجام دادیم. به هر صورت ۵۶۰ واحد صنفی در این ساختمان فعالیت می‌کردند که هر کدام ۳ تا ۴ خانوار را پوشش می دادند."

نائب رئیس اتاق اصناف ایران درباره خسارات این حادثه نیز گفت: "نمی توان آمار دقیقی برای خسارات اعلام کرد اما در حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد حدودی خسارت است."

در همین حال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیمه‌شدگان پلاسکو از امروز به مدت ۳۰ روز با مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی جنوب غرب نسبت به ارائه درخواست بیمه بیکاری و تشکیل پرونده اقدام کنند.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption بر اساس آنچه تاکنون به طور رسمی اعلام شده، این حادثه ۱۵ آتش‌نشان و ۱۰ نفر دیگر زیر آوار گرفتار هستند هرچند آمارهای غیررسمی بیش از این است

انتقاد از شهرداری و نحوه اطلاع رسانی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای با ابراز همدردی با خانواده‌های جانباختگان ساختمان پلاسکو خواستار مجازات مقصران این حادثه شد.

در بخشی از بیانیه این سندیکا آمده است: "عدم انجام وظایف قانونی شهرداری تهران و وزارت کار در ایمن سازی ساختمان و کارگاه های دایر در آن علی الخصوص بی مسئولیتی شهرداری در تامین تجهیزات مناسب آتش نشانی موجب شد این بار ساختمان پلاسکو در قلب تهران با یک آتش سوزی به سرعت برق و باد فرو ریخته وآتش نشانان و مردم زیر آوار مدفون و جان باختند."

همچنین نشست روز گذشته شورای شهر تهران نیز به همین موضوع پرداخت.

رحمت الله حافظی، عضو شورای شهر شب گذشته در توییتر خود درباره جلسه شورای شهر نوشت: "علت مجادله در جلسه شورای شهر، انعکاس یا عدم انعکاس حقایق حادثه از زبان مصدومان و نیروهای عملیاتی، برای افکار عمومی بود."

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت محیط ‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با اشاره به گفت‌وگویی که در چند روز اخیر با شاهدان عینی این حادثه و به‌خصوص آتش‌نشانان مصدوم داشته درباره دلایل بروز این حادثه گفته است: "حادثه از طبقات ٩ و ١٠ که در آن ساعت جمعی از کسبه برای زیارت عاشورا در آن حاضر بوده‌اند، شروع شده و عامل آتش‌سوزی هم جرقه‌زدن کلید برق در اثر نشت گاز بوده است. شاهدان عینی بوی گاز را اعلام کرده‌اند."

احمد مسجد جامعی دیگر عضو شورای شهر نیز با انتقاد از روند اطلاع رسانی درباره پلاسکو با اشاره به حادثه آتش سوزی ساختمان جمهوری گفت: "آن زمان که خواستیم موضوع را جدی پیگیری کنیم، به ما حمله کردند و تذکر دادند که سیاسی‌کاری نکنید و سیاه‌نمایی نکنید و در نهایت کاری از پیش نرفت و حتی برخی دوستان گفتند این حادثه مشیت و تقدیر الهی بوده و باید از آن درس حکمت گرفت، اما واقعیت این است که اگر آن زمان موضوع را جدی گرفته بودیم امروز این اتفاقات جان و مال مردم را تهدید و یک شهر و کشور را عزادار نمی‌کرد."

این در حالی است که پژمان پشمچی‌زاده، معاون شهرسازی شهرداری تهران ضمن رد انتقادهایی که به شهرداری شده به خبرگزاری ایسنا گفت: "کسبه باید مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به مسائل ایمنی در محل کار خود داشته باشند. شهرداری تهران بر اساس بازدیدهای سازمان آتش‌نشانی اخطاریه‌هایی صادر می‌کند."

آقای پشمچی‌زاده تاکید کرد: "برای پلاسکو در سه سال گذشته هفت بار اخطاریه به انضمام ضوابط و مقررات و شرایطی که مطالبه می‌کردیم، صادر شد. طبعا این مکاتبات به مراجع ذی‌ربط نیز منعکس شده و از آن‌ها می خواستیم نسبت به موضوع حساسیت نشان دهند."

بنا بر آنچه که در اظهارات مسئولان شهری و آتش‌نشانی آمده است، اخطاریه‌های عدم ایمنی سازه و فضای داخلی، خطاب به شورای پلاسکو و مالک آن بنیاد مستضعفان، بوده است.

براساس گفته‌های تعدادی از کسبه قدیمی پلاسکو بنیاد مستضعفان و جانبازان در این سال‌ها مسئولیت هیچ‌چیزی را قبول نمی‌کرده و مقابل موارد اخطار، بی‌توجه بوده است.

حق نشر عکس MEHR