بیمه مرکزی ایران: در حادثه پلاسکو تاکنون ۹ میلیارد تومان خسارت پرداخت شده

روز پنجم عملیات آواربرداری از ساختمان پلاسکو حق نشر عکس Tasnim

پنجمین روز عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو در حالی به پایان خود نزدیک می‌شود که بیمه مرکزی ایران گفته است ۴۹ میلیارد تومان از خسارات وارد شده به حادثه پلاسکو تحت پوشش بیمه بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالناصر همتی، رئیس بیمه مرکزی ایران گفته است: "حدود ۲۱۰ واحد دارای بیمه‌نامه بوده‌اند و این بیمه‌نامه ها از ۱۴ شرکت دریافت شده بود که تاکنون ۹ میلیارد تومان آن پرداخت شده است."

این در حالی است که به گفته شهرداری تهران، وضعیت ریزش ساختمان پلاسکو از حالت "بحران" خارج شده است.

ساختمان پلاسکو صبح پنجشنبه ۳۰ دی در اثر آتش سوزی فرو ریخت و تعدادی از مردم و آتش نشانان در زیر آوار کشته شدند.

تا کنون کشته شدن هفت نفر از جمله سه آتش‌نشان در این حادثه تایید شده است.

بیشتر بخوانید:

+کشف چهار جسد دیگر از زیر آوار پلاسکو

+آلبوم عکس‌: پلاسکو؛ روز پنجم آواربرداری

+آزمایش دی‌ان‌ای برای تشخیص هویت قربانیان حادثه پلاسکو

+پلاسکو؛ آوار 'سیاسی' یک فاجعه

+پلاسکو؛ یک حادثه و چند ابهام

حق نشر عکس Mizan

بر اساس گزارش‌ها، عملیات آواربرداری در حالی ادامه دارد که فعالیت بیل مکانیکی در ضلع غربی این ساختمان "متوقف شده" و تعدادی از آتش نشانان نیز به این محدوده فراخوانده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان،در حال حاضر نیروهای آتش‌نشانی به امید یافتن اجساد مشغول آواربرداری با "دست و بیل" هستند.

در عین حال پلیس آگاهی تهران بزرگ از کشف حدود ۵۰ گاوصندوق در جریان آواربرداری خبر داده است. عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفته است: "تاکنون ۱۱۷ نفر از کسبه و شاغلان پاساژ پلاسکو فرم مفقودشدن گاوصندوق‌هایشان در جریان ریزش ساختمان پلاسکو را تحویل پلیس آگاهی داده‌اند."

ستاد بحران ریزش ساختمان پلاسکو تعداد اجساد کشف‌شده صبح امروز را ۴ مورد اعلام کرده است. به گزارش تسنیم، سیدجلال ملکی، سخنگوی این ستاد رباره نتاقض در آمار اجساد کشف شده با تعداد اجساد منتقل شده به پزشکی قانونی گفته است: "آمار دقیق اجساد کشف‌شده همان ۴ مورد است اما همکاران ما فقط توانستند جسد ۳ نفر را منتقل کنند چون یکی از اجساد به دلیل گذشت زمان از فوت و قرار گرفتن در مجاورت حرارت بسیار شدید، دچار فساد شدید و کاملا متلاشی شده بود."

حق نشر عکس Mehr

قرار است یکشنبه ۱۰ بهمن عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران درباره حادثه ساختمان پلاسکو به مجلس گزارش دهند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران اعلام کرده است که گزارش کمیسیون عمران در این رابطه در همان جلسه روز یکشنبه در صحن علنی قرائت می‌شود.

طبقات بالایی ساختمان پلاسکو صبح پنجشنبه، ۳۰ دی (۱۹ ژانویه)، دچار آتش‌سوزی شد و ساعاتی بعد، سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که آتش مهار شده است. مدتی بعد آتش دوباره شعله‌ور شد و ساختمان به کلی فرو ریخت.

علت این حادثه هنوز مشخص نشده و در حال بررسی است.

مطالب مرتبط