ترزا می در دیدار با ترامپ 'بر حمایت از برجام تاکید می‌کند'

ترزا می و دونالد ترامپ حق نشر عکس PA

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در نظر دارد در ملاقاتش با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از توافق‌نامه هسته‌ای قدرتهای جهانی با ایران، موسوم به برجام، دفاع کند.

یکی از سخنگویان خانم می در جمع خبرنگاران گفته است که نخست‌وزیر بریتانیا در رابطه با موضوع برجام بسیار شفاف و رک سخن خواهد گفت.

او تاکید کرد که بریتانیا از حامیان اصلی برجام است و این نکته در دیدار خانم می با آقای ترامپ اظهار خواهد شد.

به گزارش رویترز سخنگوی خانم می در ادامه اظهارات خود افزود که نخست‌وزیر بریتانیا در این دیدار همچنین بر ارزش‌های تجارت آزاد سخن خواهد گفت.

خانم می که قرار است روز جمعه (۲۷ ژانویه) به آمریکا سفر کند، اولین رهبر یک کشور غربی است که با آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور تازه آمریکا دیدار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترزا می اولین رهبر خارجی است که به ملاقات ترامپ می‌رود

دونالد ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی خود توافق هسته‌ای ایران را یکی از "بدترین" توافق‌هایی که در تاریخ امضا شده خوانده است. او اوایل مبارزات انتخاباتی‌اش گفت اگر رئیس جمهور شود این توافق را ملغی خواهد کرد و با چند برابر کردن تحریم‌ها، برای توافقی مذاکره خواهد کرد که مثل اولی "مایه خنده" نباشد.

هر چند که آقای ترامپ بعدا لحن ملایم‌تری را پیش گرفت و اعضای پیشنهادی کابینه او هم با وجود انتقاد از توافق هسته‌ای ایران گفتند که آن را حفظ خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

+ نامزد پیشنهادی ریاست سیا: براطلاع‌رسانى دقیق درمورد برجام تمرکز می‌کنم

+ نامزد ترامپ برای وزارت دفاع: درمورد برجام وقتی آمریکا تعهدی داده به آن عمل می‌کند

ایران به این اظهارات آقای ترامپ واکنش نشان داده و گفته است برجام یک تفاهم بین‌المللی است که ضمیمه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

همچنین حدود یک هفته پیش عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در اولین سالگرد اجرایی شدن برجام گفت: "فکر می‌کنم دولت جدید آمریکا هم قادر به کنار گذاشتن برجام نیست اگر هم به این تصمیم برسند ما برای همه نوع شرایطی آمادگی کامل داریم. اگر ترامپ برجام را پاره کند ما هم آن را آتش می‌زنیم."

بیشتر بخوانید: عراقچی: ترامپ برجام را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم