سخنگوی دولت درباره پلاسکو: قانون صراحتا شهرداری را مسئول پیشگیری می‌داند

حق نشر عکس Tasnim
Image caption عملیات آواربرداری و جستجو در روز ششم ادامه دارد

عملیات آواربرداری و جستجو فاجعه پلاسکو در روز ششم ادامه دارد. مقام‌های مختلف در ایران در اظهارنظرهایی نهادهای مسئول را نقد کرده‌اند. گفته شده که ساختمان جدیدی برای انتقال واحدهای تجاری پلاسکو در نظر گرفته شده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، گفته است که مسئولیت نهادهای مختلف درباره فاجعه پلاسکو در کمیته ویژه‌ای در حال بررسی است. او در عین حال گفته که "البته قانون به صورت صریح شهرداری را مسئول می‌داند."

به گزارش فارس آقای نوبخت گفته است یکی از مسائل این است که "چه کسی مسئول بود که از وقوع این حادثه جلوگیری کند. البته قانون صریحا شهرداری را قرار داده است." به گزارش ایسنا سخنگوی دولت گفت: "این اتفاق غیرمترقبه نبود و می‌شد آن را پیش‌بینی کرد. قانون هم به صراحت دستگاه مسئول را مشخص کرده است اما باید منتظر بود تا گزارش کمیته تهیه شود."

روز پنجشنبه ۳۰ دی، ساختمان پلاسکو در مرکز تهران به دنبال آتش سوزی فرو ریخت. بنا به اعلام منابع رسمی بیش از ۲۰۰ نفر در این حادثه زخمی شده‌اند. یک آتش‌نشان در اثر سوختگی در این حادثه پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. تاکنون جنازه شش نفر از زیر آوار خارج شده و حداقل ۱۹ نفر دیگر مفقود هستند. روز پنج‌نشبه در تهران مراسم تشییع جنازه‌ای برای آتش‌نشانان کشته شده برگزار می‌شود.

امروز جلسه شورای شهر تهران در فضایی پرتنش برگزار شد. رحمت‌الله حافظی، شهرداری تهران را به "دروغگویی" درباره پرداخت بودجه آتش‌نشانی متهم کرد و خواهان انتشار فایل صوتی جلسه غیرعلنی شورای شهر پس از حادثه شد.

آقای حافظی گفت "مردم باید بدانند ۲۰ تا ۳۰ نفر" در پلاسکو کشته‌ شده‌اند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption در روزهای اخیر همدردی‌های گسترده‌ای با آتش‌نشانان تهران ابراز شده است

مجتبی شاکری، دیگر عضو شورای شهر هم گفته است که شهرداری تهران جداول کامل بودجه را در اختیار شورای شهر قرار نمی‌دهد. در روزهای اخیر شهرداری تهران متهم شده است که بودجه کامل آتش‌نشانی این شهر را نپرداخته و در نتیجه آتش‌نشانی تهران تجهیزات لازم را نداشته است.

عباس جدیدی، قهرمان سابق کشتی و نماینده شورا، در جلسه امروز از حضور "آرتیست‌های سینمایی" در زمینه مسایل شهری انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا هادی ساعی و علیرضا دبیر، دو عضو دیگر شورا، درگیری لفظی کوتاهی درباره وقت صحبت کردن در جلسه داشتند.

حق نشر عکس Shora.Tehran
Image caption آقای جدیدی از حضور "آرتیست‌های سینمایی" در مسائل شهری انتقاد کرده

حسین هاشمی، استاندار تهران، وعده داده است که "فروشگاه قدس" در خیابان مولوی، به کسانی واگذار شود که واحدهای تجاری‌شان در ساختمان پلاسکو را از دست داده‌اند.

بنیاد مستضعفان، مالک ساختمان پلاسکو، مالک فروشگاه قدس نیز هست.

در روزهای اخیر از قول محمد سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان، نقل شد که این سازمان مسئولیت خود را در آنچه رخ داده می‌پذیرد، اما روز گذشته روابط عمومی بنیاد مستضعفان "عذرخواهی و قبول مسئولیت" در این زمینه را تکذیب کرد و گفت تاکید بنیاد بر "مسئولیت دستگاه‌های مختلف و مسئولیت بنیاد در راستای کمک و مساعدت به خسارت دیدگان ، ساخت مجدد و منطبق با استاندارد ساختمان پلاسکو و واگذاری منطبق بر ضوابط خاص" است.

موضوعات مرتبط